Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Plavba po Jadranskom mori a prečo dovolenkovať na jachte ešte túto sezónu

Plavba po Jadranskom mori a prečo dovolenkovať na jachte ešte túto sezónu

Vďaka nádhernému pobrežiu, čistým vodám a nádherným plážam láka Chorvátsko každý rok na dovolenkové plavby viac a viac turistov. Ak aj vy hľadáte miesto, kde by ste sa radi vybrali s celou rodinou alebo partiou, chorvátske vody sú ideálna voľba. Plavba po mori bude pre vás zážitkom na celý život a objavíte miesta, o ktorých ste ani nesnívali. 

Reklama

Pri skúmaní Chorvátska po mori odhalíte jeho skryté tajomstvá, uvidíte úplne nové scenérie, nedotknuté zátoky a ostrovy, na ktorých ste ešte nestáli. Jadranské more je ihriskom pre lode, či už ste na nej prvýkrát, alebo ste na čaro tejto formy dovolenky prišli dávnejšie.

Kedy je najvhodnejší čas na plavbu 

Ideálnym časom kedy sa vydať na more je september a ešte stále aj október. Poludňajšie slnko už nie je také horúce a more je stále vyhriate na príjemnú teplotu. Aj na najznámejších plážach budete stretávať len pár ľudí a ceny v reštauráciách, či baroch sú tiež nižšie ako v hlavnej letnej sezóne. Počasie je ale stále skvelé a na plavbu ideálne.

Queen Axiera

Plachetnica alebo katamarán?

Plavba jachtou 

Vybrať si môžete kráľovnú medzi jachtami a jednu z najluxusnejších a najmodernejší jácht, plaviacich sa pod Slovenskou vlajkou v Jadranskom mori – Queen Axiera. Ak ste sa vždy túžili aspoň na chvíľu stať pravým námorníkom a plaviť sa v náklone nad morskou hladinou, jachta bude pre vás tou správnou voľbou. 

Svojimi ideálnymi tvarmi, rozmerným oplachtením a veľmi dobrými plavebnými vlastnosťami, ako aj priestranným a luxusne vybaveným interiérom a palubou, splní predstavy všetkých dovolenkárov, či už ide o skúseného jachtára alebo nováčika na palube

Priestranné klimatizované podpalubie s troma kajutami poskytuje dokonalý komfort so všetkým potrebným pre pobyt v rušných prístavných mestách aj v idylických opustených azúrových zátokách.

Plachetnica je vhodná pre 6 – 8 ľudí a kapitána. 

Plavba katamaránom

Ak sa rozhodnete pre katamarán, čaká vás luxus päť hviezdičkového hotela a množstvo priestoru pre relax v exteriéri aj interiéri. Katamarán poskytuje nadštandardné pohodlie a na vode sa nesie ľahko ako vážka. 

Katamarán je vhodný pre 6 – 10 ľudí a kapitána.

Obe lode sú ideálne pre viac generačnú rodinu alebo pre partiu ľudí, ktorí chcú tohtoročnú dovolenku prežiť trochu inak.

Koľko to celé bude stáť? 

Ak ste sa ešte nikdy neplavili a nemáte predstavu o nákladoch na túto formu dovolenky, prekvapíme vás. Mimo sezóny, čiže v septembri a októbri, sú ceny výrazne nižšie. Je to teda ideálny čas vyskúšať dovolenku na jachte za prijateľnú cenu. 

Plavba Chorvátskom na katamaráne PRINCESS APHRODITE SABA 50 na 7 nocí vhodná pre 10 osôb začína na cene 675 € za osobu. V tejto cene je zahrnuté: 

 • prenájom katamaránu PRINCESS APHRODITE SABA 50 na 7 nocí 
 • služby profesionálneho skippera po celý čas pobytu na lodi 
 • comfort package, ktorý obsahuje: 
 • VÝBAVA LODE PRE VOĽNOČASOVÉ AKTIVITY:
 • plastový čln 3,9m s 50hp motorom, ktorý riadi skipper 
 • dve dosky na pádlovanie na stojato (Stand Up Paddles) 
 • šnorchlovacia výbava (masky, šnorchle, plutvy) 
 • rybárska výbava
 • SLUŽBY:
 • služby poskytované charterovou spoločnosťou 24/7, pilot book vo viacerých jazykoch a navigačné tabuľky 
 • služby skippera sú už zahrnuté v cene (strava pre skippera je hradená klientom) 
 • internet 4G LTE (neobmedzené dáta) + WiFi (AC) na palube 
 • hilton štandard (uteráky a posteľná bielizeň) 
 • turistická daň pre celú posádku 
 • transit log (obsahuje – upratovanie lode zvonka/zvnútra, plynovú fľašu, kontrolu lode potápačom, zoznam posádky, posteľnú bielizeň, 2 ks uterákov/osoba, 1 ks plážový uterák/osoba, 1 ks sprchová rohožka/kúpeľňa, 1 ks deka/osoba, opranie posteľnej bielizne a uterákov, toaletný papier a tekuté mydlo v každej kúpelni, kapsule do kávovaru, špongia na umývanie riadu, čistiace prostriedky na riad, veľké a malé sáčky na odpad, textilné utierky na riad a papierové utierky do kuchyne).

Plavba Chorvátskom na jachte QUEEN AXIERA OCEANIS 58 začína už na 378 € za osobu pri obsadení lode 8 ľuďmi. V cene máte zahnuté nasledovné: 

 • prenájom plachetnice Queen Axiera Oceanis 58 na 7 nocí 
 • služby profesionálneho skippera po celý čas pobytu na lodi 
 • comfort package, ktorý obsahuje: 
 • VÝBAVA LODE PRE VOĽNOČASOVÉ AKTIVITY:
 • Plastový čln 3m s 5hp motorom 
 • Dve SwimWays Spring Float 
 • Šnorchlovacia výbava (masky, šnorchle, plutvy) 
 • Rybárska výbava 
 • SLUŽBY:
 • Služby poskytované charterovou spoločnosťou 24/7, pilot book vo viacerých jazykoch a navigačné tabuľky 
 • Internet 4G LTE (neobmedzené dáta) + WiFi (AC) na palube 
 • Hilton štandard (uteráky a postelná bielizeň) 
 • Turistická daň pre celú posádku 
 • Transit log (obsahuje – upratovanie lode z vonka/z vnútra, plynovú fľašu, kontrolu lode potápačom, zoznam posádky, posteľnú bielizeň, 2ks uterákov/osoba, 1ks plážový uterák/osoba, 1ks sprchová rohožka/kúpeľňa, 1ks deka/osoba, opranie posteľnej bielizne a uterákov, toaletný papier a tekuté mydlo v každej kúpelni, kapsule do kávovaru, špongia na umývanie riadu, čistiace prostriedky na riad, veľké a malé sáčky na odpad, textilné utierky na riad a papierové utierky do kuchyne). 

Aké iné výdavky očakávať počas plavby na jachte a katamaráne?

Pohonné hmoty

Individuálnym výdavkom sú samozrejme pohonné hmoty, ktoré vždy závisia od trasy, ktorú si zvolíte a od počasia. V priemere môžete počítať pri plachetnici so spotrebou zhruba 250€ za palivo na týždeň plavby a približne 400€ pri katamaráne. Všetko však bude záležať od toho, kam sa s loďou vydáte a koľko motohodín spravíte.

Strava 

Ďalším výdavkom je strava. Nákup na loď vám ochotne urobia vopred podľa vášho zoznamu a pri nalodení už budete mať pripravené všetko, čo si želáte. Ak máte loď prenajatú aj s kapitánom, stravu zabezpečujete aj jemu. Na lodiach sú luxusne vybavené kychyne, ak sa vám nechce variť, môžete si doobjednať šéfkuchára, ktorý pripraví jedlo pre celú posádku priamo na lodi, alebo vám váš kapitán odporučí najlepšie reštaurácie na trase, ktorú dokonale pozná.

Mólové poplatky

Ďalším výdavkom, s ktorým je potrebné počítať sú poplatky v marínach, na mestských molách a na bójkach. Tie sa v Chorvátsku líšia v závislosti od miesta. Týmto poplatok sa dá vyhnúť, keď nocujete na kotve, čo je samozrejme zadarmo. 

Ako bude vyzerať plán plavby?

Plán plavby si dohodnete vždy s vaším kapitánom pri nalodení v Trogire. Môžete sa riadiť jeho odporúčaniami, ktoré často závisia najmä od počasia, alebo mu navrhnúť vlastnú predstavu. 

Trogir

Začať v Trogire je tou najlepšou voľbou, pretože spolu so Splitom sú to jedny z najkrajších chorvátskym miest a obe sú múzeom pod holým nebom. Do Splitu sa môžete dostať pohodlne letecky (letisko sa nachádza medzi Trogirom a Splitom) alebo vlastnou dopravou či vlakom.

Z Bratislavy do Splitu exkluzívne cez Pelikán

Ideálna plavba je z Trogiru do Dubrovníka, pretože po ceste môžete navštíviť všetky najkrajšie chorvátske ostrovy a najznámejšie mestá vrátane Trogiru, Splitu a Dubrovníku.

Dubrovník má jedno z najatraktívnejších opevnených miest na svete s krásnymi historickými uličkami.  Lanovkou sa vyveziete na horu za mestom a naskytne sa vám nádherný výhľad na staré mesto a pobrežie.

Dubrovník

Vzdialenosti, ktoré budete prekonávať počas týždennej plavby, napríklad na ostrovy Korčula, Hvar a Brač, sú krátke, takže sa budete plaviť len pár hodiny denne a budete mať dostatok času objavovať nádherné zátoky, mestá a pláže, kde budete častokrát sami.

Kam sa ísť počas plavby najesť?

To, že chorvátska kuchyňa je skvelá, asi netreba pripomínať. Každý región má svoje špeciality a ťažko povedať, kde varia lepšie. Na severe je kuchyňa ovplyvnená Talianskom, takže tu nájdete cestoviny a na juhu zase čerstvé ryby, krevety aj chobotnice, úžasné šunky a syry. 

Váš kapitán pozná dobré miesta naspamäť, takže vám určite odporučí výborné miesta, kde sa oplatí zájsť. Medzi jedlá, ktoré musíte vyskúšať, patrí Black Risotto vyrobené z chobotnice a miestne pečené jahňacie mäso. 

Za príplatok vám príde navariť priamo na loď šéfkuchár, ktorý spraví z tohto už beztak skvelého zážitku gastronomické nebo priamo na lodi. 

Kam za nočným životom 

Centrum nočného života sa nachádza na ostrove Hvar, kde sú tie najznámejšie kluby a vystúpenia najlepších DJov. Po celonočných večierkoch na ostrove Hvar si oddýchnite na susedných ostrovoch Pakleni, ktoré sú dokonalou oázou pokoja. 

Hvar

Skvelé kluby nájdete aj v Splite a Dubrovníku. Tí, ktorí radi chodia na párty, sa v Chorvátsku nebudú nudiť. Každý august (okrem roku 2020) sa na ostrove Pag koná slávny hudobný festival Sonus, budúci rok sa festival Sonus koná 15- 19. augusta.

Po tomto zážitku budete prekvapený, koľko sá dá vidieť za jediný týždeň. Rôznorodosť chorvátskych ostrovov, ostrovčekov a útesov, spolu s rozmanitými pevninskými prístavmi a kotviskami, vás prinútia sa opäť vrátiť.

Zdroj fotografií: Luxury sailing, Shutterstock

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Mirka si už dávno uvedomila, že jeden život jej bude málo, aby stihla zažiť všetko čo si naplánuje a navštíviť všetky miesta o ktorých sníva. Preto vyberá vždy to najlepšie. Najviac miluje neporušenú prírodu ďaleko a vysoko v horách. Stretnete ju na lyžiach, v meste pri knihe, na káve, na skale, v posilke, telocvični, v galérii, so psom v lese, či bežať popri Dunaji. V Pelikáne robí presne to, čo ju baví a ako produktová špecialistka pre vás spája najlepšie letenky s najlepšími hotelmi a zážitkami.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Vstup do Anglicka: Zaočkovaní nebudú potrebovať test po príchode, nezaočkovaným sa zruší karanténa https://t.co/F2j7OOMSyx #novinky7 hodín dozadu
PONUKA DŇA: First Moment Malorka s letenkami, 4* adults only hotelom a raňajkami za 507€ https://t.co/BgJHCQqXzi #dovolenky8 hodín dozadu
13 pláží, ktorými ti Maurícius učaruje https://t.co/tkZqaPvNit #cestopisy9 hodín dozadu
NOVINKA: Na letisku Viedeň pribudlo 16 spacích kabínok. Noc vyjde na 48 eur https://t.co/hV4Z4Cvhhv #novinky12 hodín dozadu
LACNÉ LETENKY NA JAR: Bologna, Miláno či Bari. Objednaj teraz od 9€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky13 hodín dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Košíc alebo Bratislavy od 22€! https://t.co/T7jZpLQW5v #letenky13 hodín dozadu
Najkomfortnejšia letenka do New Yorku: leť s Austrian Airlines od 309€! (aj leto 2022) https://t.co/dNcHYSqQHn #letenky13 hodín dozadu
Zaočkovaní cestujúci nebudú musieť pri ceste do Anglicka podstupovať test https://t.co/F2j7OOMSyx #novinky1 deň dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií už od 379€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Dovolenka s letenkami a 5*hotelom v Egypte za 545€ (aj počas jarných prázdnin) https://t.co/QYeyNC9BcE #dovolenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore