Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 najobľúbenejších! Tieto chorvátske ostrovy Slováci milujú

7 najobľúbenejších! Tieto chorvátske ostrovy Slováci milujú

Dovolenka v Chorvátsku je pre nás, Slovákov, ešte stále typická rovnako ako sú pre Čechov sandále v ponožkách. Jadranské more nám skrátka má stále čo ponúknuť, či chceme alebo nie. V tomto článku sme sa rozhodli zamerať na ostrovné poklady jadranskej oblasti a predstaviť vám sedem, podľa nás najobľúbenejších, chorvátskych ostrovov, ktoré vás uchvátia nielen nádhernými plážami, morom, ale aj rozmanitou prírodou a historickými pamiatkami. Ak teda ešte váhate, kde na svojej tradičnej letnej dovolenky skončíte, tu máte malú inšpiráciu, ktoré ostrovy by mohli byť tou správnou voľbou.

Reklama

Hvar

No nebola by to nudná dovolenka, keby sme sa nemohli odreagovať dobrým drinkom a hojdavým pohybom našich bokov za sprievodu tanečnej hudby? Hvar je rajom pre milovníkov večierkov. Okrem toho sa tento ostrov považuje za najslnečnejšie miesto celého Chorvátska, takže sa pri tom vlnení aj pekne opálite. Ďalším „naj“, ktorým Hvar vládne je asi miesto s najkrajším námestím v Dalmácii, ktoré sa nachádza v rovnomennom najnavštevovanejšom meste. Nájdete na ňom ohromný biskupský palác a kostol svätého Štefana.

Vis

Vis bol až do roku 1989 pre cudzincov neprístupný, pretože slúžil ako základňa pre juhoslovanskú armádu. Kvôli tomu je menej rozvinutý, oproti svojim iným ostrovným susedom, ale o to viac je to tam zaujímavé. Z pláží vás iste očarí napríklad Lucica a Srebrna, z výletov do prírody je potom najčastejší skloňovaný výstup na horu Hum. Určite však nezanedbajte prípravu na podobnú turistiku, pretože tam kvôli dehydratácii skolaboval a zomrel nejeden turista. V lete sa tam teploty pohybujú pokojne aj okolo 35° C v tieni, na jar a na jeseň už je to o niečo lepšie a turisti si užívajú tento výšľap aj na bicykli.

Mljet

Olivové aleje, vinice, špecifické stredomorské lesy a malé slané jazerá s ešte menšími ostrovčekmi. Mljet je prírodná kráska, považovaná za najzelenší a najzalesnenejší chorvátsky ostrov. A niet divu – veľká časť ostrova spadá pod chránený národný park, ktorý je plný borovíc, dubov a cédrov. Okrem zelene sa nechajte nadchnúť aj strmým pobrežím plným tajomných jaskýň a krasových polí. Najznámejší krasový úkaz je Jama – dutina bez stropu, ktorá vyzerá ako široká priepasť a turisti sa za na nej schádzajú z celého sveta.

Krk

Krk, ako najväčší ostrov Chorvátska, hravo dostupný po moste, navštívil už snáď skoro každý slovenský turista. Návaly ľudí z neho vytvorili jeden z najrušnejších ostrovov vôbec. Vďaka svojej bohatej histórii sa považuje za kolísku chorvátskej kultúry; v stredoveku patril pod Benátsku republiku, a tak tunajší obyvatelia niekedy ovládali aj päť rôznych cudzích jazykov.

Brač

Biele pásy štrkových pláží sú typické práve pre ostrov Brač a ročne lákajú tisícky po opálení túžiacich dovolenkárov. Ak máte chuť oddýchnuť si od náročného otáčania sa z boku na bok, vydajte sa do malebných mestečiek Bol a Supertar, na túru na najvyšší vrchol jadranských ostrovov Vidova Gora alebo si urobte výlet ku kláštoru Blaca z roku 1551. Ten bol mimochodom tiež spravovaný Benátsku republikou, ktorá tu obhospodarovala chov oviec a pestovanie vína a olív.

Korčula

Ostrov dlhý približne 40 kilometrov pozostáva z často nedotknutých zátok s priezračným tyrkysovým morom a borovicových lesov. Názov Korčula nesie aj najväčšie mesto ostrova, ktorému miestni hovoria Malý Dubrovník, a to najmä vďaka stredovekým hradbám a príkrym kamenným uličkám. Jednoznačne zavítajte do niektorej z lokálnych malých taverien, kde vám štamgasti určite radi porozprávajú legendu o tom, ako sa tu narodil Marco Polo.

Pag

Pag je piatym najväčším ostrovom na Jadrane. Je dlhý 60 km a doslova sa ním prepletá asfaltová cesta od Miškovica na juhu, až po Lun na severe. Šplhajúc po úbočiach kopcov, z ktorých najvyšší je Sv. Vit s iba 348 m n. m. tu však pôsobí mohutne. Aj keď Pag poznajú skôr mladší turisti, kvôli najväčším žúrkam široko-ďaleko, nikdy nekončiacou párty a najlepším DJ-om na svete, ktorí tu v lete hrávajú. Ostrov má však užasné zátoky s veľmi pokojnou a teplou vodou.

Akciové letenky do Chorvátska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore