Nájdeš nás aj na:

Citybreaky

Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku?

Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku?

Aktualizované 01. júla o 11:15 – doplnené informácie o Chorvátsku.

Reklama

S príchodom leta prišlo aj mierne uvoľňovanie opatrení a my si môžeme naplánovať, kam sa vyberieme toto leto na dovolenku. Na zozname zelených krajín je momentálne 47 krajín, nie všetky však majú pre Slovákov jednoduché podmienky pre vstup.

V tomto článku sme pripravili výber krajín, ktoré sú pre Slovákov otvorené, a do ktorých sa dostanú s testom, očkovaním či imunitou. Hneď na úvod článku tiež nájdete výber krajín, do ktorých môžu Slováci cestovať bez testu aj bez karantény – a to aj v prípade, že nie sú zaočkovaní a nemajú imunitu. Článok bude pravidelne aktualizovaný.

COVID CERTIFIKÁT – v prípade krajín Európskej únie platí, že sa cestovatelia môžu od 1. júla preukázať na hraniciach svojim covid certifikátom. Naďalej odporúčame sledovať vstupné podmienky cieľovej destinácie.

Bez testu a bez karantény

Belgicko

Belgické wafle, pivo, čokoláda, hranolky a samotné srdce Európy – Brusel. V Belgicku toho treba veľa ochutnať, veľa navštíviť a veľa vyskúšať. Táto krajina aj napriek tomu, že nie je najväčšia, vie ponúknuť kvalitnú gastronómiu, kus histórie, ale aj nočný život.

Do Belgicka cestovatelia nepotrebujú negatívny test a nevzťahuje sa na nich ani povinnosť karantény. Povinnosťou je vyplniť tzv. Passenger Locator Form, a to najskôr 48 hodín pred prekročením hraníc krajiny.

Cyprus

Miesto zrodu bohyne Afrodity a milovaná destinácia Slovákov. Cyprus je stálicou a vyberáme sa k nemu pravidelne každý rok. A inak tomu nemusí byť ani tento rok.

Slovensko je zaradené na cyperskom zelenom zozname – povinnosťou je vyplnenie formuláru a v prípade vyzvania sa podrobiť náhodnému testovaniu hneď po prílete.

Česko

Dovolenku si toto leto môžete užiť aj u našich susedov a bratov. Česko skrýva plno krás a je len na vás, ktoré sa rozhodnete objavovať tento rok.

Vstup do krajiny je pre Slovákov voľný, nie je potrebné absolvovať test ani karanténu. Povinnosťou nie je už ani vyplnenie príjazdového formuláru.

Holandsko

Krajina tulipánov a mlynov je na cestovateľov pripravená. V Holandsku sa nachádza hneď niekoľko miest, ktoré nie sú Amsterdamom a ktoré sa oplatí navštíviť.

Slováci do Holandska cestujú bez testu a bez karantény, to isté platí aj pri tranzite. V prípade zámorských oblastí je však potrebné naštudovať si jednotlivé podmienky vstupu – taktiež upozorňujeme na fakt, že tieto oblasti nie sú brané ako zelené – po návrate je pre cestovateľov povinná izolácia.

Nemecko (netýka sa leteckej dopravy)

Nemecko má niečo pre každého, preto by rozhodne nemalo chýbať na zozname potenciálnych citybreakov na túto jeseň. Tajomné parky či záhrady, romantické hrady a zámky či industriálne pamiatky a centrá kultúry a umenia.

Dobrou správou je, že Slovensko už nie je na zozname rizikových krajín, vstup je umožnený bez podmienky trvalého či registrovaného pobytu v krajine, bez povinnosti predložiť vyplnený formulár, negatívny výsledok testu na COVID-19, potvrdenie o očkovaní alebo potvrdenie o prekonaní choroby COVID-19.

Cestujúci však musia preukázať negatívny test v prípade, že do krajiny cestujú leteckou dopravou (PCR test nie starší ako 72 hodín, antigénový test nie starší ako 48 hodín).

Rumunsko

Rumunsko možno nevyznieva ako ideálna dovolenková destinácia, stačí však zahodiť predsudky a užiť si ho plnými dúškami. Napríklad taká Bukurešť je prezývaná Malý Paríž – je to mesto plné histórie, kultúry a najmä bez tisícok turistov.

Do Rumunska cestujú Slováci bez testu a bez karantény – Slovensko je zaradené na tzv. zelenom zozname.

Lichtenštajnsko

Obklopené Švajčiarskom a Rakúskom. V Lichtenštajnsku žije len 37-tisíc obyvateľov, krajina je riadená kráľovskou rodinou, ktorá žije v rozprávkovom zámku na kopci. Niektorí dokonca vravia, že na spoznanie celej krajiny postačí päť hodín. Nachádza sa tu tiež vrch Grauspitz, ktorý patrí medzi najťažšie dostupné vrchy Európy.

Pri vstupe do krajiny sa nevyžaduje ani negatívny test na COVID-19 a rovnako ani 14-dňová karanténa. Dostať sa doň dá buď z najvýchodnejšej časti Rakúska, alebo od juhu zo Švajčiarska.

Luxembursko (netýka sa leteckej dopravy)

Luxembursko je jedným z tých malých štátov, ktoré prejdete za pár dní. Preskúmať ho môžete už počas tohto leta.

Slováci cestujú do Luxemburska bez povinnosti karantény aj testovania. V prípade leteckej dopravy je potrebné preukázanie sa negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín, alebo potvrdením o plnom očkovaní či prekonaní ochorenia COVID-19.

Severné Macedónsko

Hlavným mestom Macedónska je Skopje, ktorého história siaha až do obdobia 4-tisíc rokov pred Kristom. Každá z eklektického mixu kresťanskej a islamskej kultúry sa v tomto meste snažila roky prejaviť sa. Práve táto kultúrna zmes tu vytvára živú a pestrú spoločnosť. Pri rannej prechádzke popri kaviarňach stretnete napríklad ľudí hrajúcich šach. Keď sa zvečerí, Skopje opäť ožíva, miestni sa zhrnú do reštaurácií a neskôr mieria na pohárik či dva do barov, hudobných klubov, z ktorých mnohé sú otvorené až do svitania.

Do Macedónska cestujú Slováci úplne voľne – nepotrebujú mať so sebou negatívny test a ani potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 či potvrdenie o zaočkovaní.

Španielsko

Španielsko je tento rok hitom cestovateľov a niet sa čomu čudovať. More, gastronómia, pamiatky … Španielsko má všetko, čo cestovatelia potrebujú k tomu, aby prežili nezabudnuteľnú dovolenku. Pri výbere dovolenky si však treba dať pozor na podmienky – pred cestou si pozrite podmienky pre Kanárske a Baleárske ostrovy.

Do krajiny cestujeme bez karantény a bez testu, povinnosťou však je vyplniť sanitárny formulár, a to 48 hodín pred odletom do Španielska.

Švajčiarsko

Nádherná príroda, Alpy či čokoláda Toblerone. To napadne mnohým, keď sa povie Švajčiarsko. Pri jeho návšteve neradno vynechať švajčiarsky poklad Ženevu, ktorá je však do veľkej miery ovplyvnená práve susedným Francúzskom.

Do krajiny v súčasnosti vstúpia Slováci bez obmedzení, nevzťahuje sa na nich ani povinnosť karantény, či potreba mať so sebou negatívny test na koronavírus. Pre viac informácií o nákaze priamo v krajine sa odporúča stiahnuť si aplikáciu SwissCovid.

S testom, očkovaním či imunitou

Bulharsko

Bulharské more je nám asi rovnako blízke ako to chorvátske. Ročne sa k nemu vyberajú stovky až tisícky Slovákov. Krajina však ponúka aj priestor na skvelý jesenný city-break.

Cestovatelia budú potrebovať negatívny test nie starší ako 48 hodín – v prípade antigénového, alebo PCR test nie starší ako 72 hodín. Výnimku majú cestovatelia s potvrdením o zaočkovaní a tiež osoby s imunitou.

Varna

Dánsko

Dánsko sa možno javí ako malý severský štát, ale táto krajina má čo ponúknuť v každom ročnom období. Ide o jednu z najšťastnejších krajín na svete a aj tento rok v jeho hlavnom meste vzniklo múzeum (ako inak) šťastia.

Cestovatelia zo Slovenska budú potrebovať negatívny výsledok PCR či antigénového testu, a to maximálne 48 hodín starý, výnimku majú osoby zaočkované vakcínou uznávanou EMA a tiež osoby, ktoré v rozsahu 14 dní až 12 týždňov ochorenie COVID-19 prekonali a vedia tak preukázať. Cestujúcich po príchode do krajiny čaká ešte jedno testovanie.

Chorvátsko

Či autom, či lietadlom, milujeme ho. Chorvátsko by aj toto leto malo byť jednou z najnavštevovanejších destinácií Slovákov. K Jadranu budeme cestovať v húfoch, čomu pomôže aj nová priama linka z Košíc, ktorá bude smerovať do mesta Zadar.

Chorvátsko od cestovateľov vyžaduje potvrdenie o zaočkovaní, negatívny test nie starší ako 72 hodín (v prípade antigénového testu 48 hodín) alebo potvrdenie o prekonaní ochorenia covid-19 a absolvovania aspoň jednej dávky vakcíny. Odporúča sa vyplniť formulár EnterCroatia pre ľahšie a rýchlejšie vybavenie na hraniciach. Pri príchode na chorvátsku hranicu môžu totiž osoby, ktoré ho vyplnili, využiť rýchlejší pruh (fast track) s označením EnterCroatia. 

Francúzsko

Na cestovateľov je pripravené aj Francúzsko, a to či sa vyberiete objavovať krásy miest, alebo sa presuniete na juh Francúzska.

Od 9. júna je Slovensko v tzv. zelenej skupine, očkované osoby môžu vstúpiť s potvrdením (musí mať označenie s QR kódom) – následne nemusia mať so sebou negatívny test. Francúzsko uznáva len vakcíny schválenou európskou liekovou agentúrou EMA. Všetci ostatní cestujúci prichádzajúci do Francúzska z krajín EÚ sa budú musieť preukázať negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín (PCR/antigén). 

Grécko

Grécko je na Slovákov pripravené a Slováci tiež. Podľa prieskumu Pelikána bude toto leto najobľúbenejšou destináciou a príjemné počasie si snáď budeme užívať celé leto.

Cestujúci do Grécka nesmú zabudnúť na vyplnenie dotazníka, na základe ktorého dostanú jedinečný QR kód. Tým sa musia preukázať po príchode do krajiny. Od cestovateľov vyžaduje negatívny test nie starší ako 72 hodín. Výnimka platí pre deti do 5 rokov a tiež osoby, ktoré boli plne zaočkované proti ochoreniu COVID-19 (potrebné preukázať a tiež od druhej dávky muselo uplynúť aspoň 14 dní) a tiež osoby, ktoré v posledných deviatich mesiacoch ochorenie COVID-19 prekonali a vedia tak dokázať potvrdením.

Malta

Malta je letnou dovolenkovou klasikou, napriek tomu však láka cestovateľov počas celého roka. Krajina je spojením troch stredomorských ostrovov, a to takpovediac na križovatke kresťanstva a islamu. 

Cestujúci musia predložiť negatívny test nie starší ako 72 hodín pred vstupom do lietadla. Na letisku vám môžu vykonať tzv. kontrolný test. Od 1. júla platí aj výnimka pre zaočkovaných z oranžových krajín EÚ – turisti spĺňajúci tieto podmienky nepotrebujú negatívny test. Povinnosťou je vyplnenie formuláru a tiež tzv. Passenger Locator Form.

Poľsko

Aj naši severný sused môže byť skvelou možnosťou na víkendový city-break za hranice. Krásne európske mestá ako Varšava či Krakov sú veľkým lákadlom, rovnako aj mimoriadne obľúbené Zakopané.

Slováci cestujúci do Poľska so sebou musia mať negatívny výsledok PCR či antigénového testu na COVID-19 nie starší ako 48 hodín – anglický či poľský jazyk.  Výnimka platí pre osoby, ktoré sa vedia preukázať plným očkovaním vakcínou uznávanou EMA a tiež pre osoby, ktoré v posledných šiestich mesiacoch ochorenie COVID-19 prekonali (výnimka tiež platí pre študentov a ďalšie vybrané profesie).

Slovensko

Doma je doma a doma je mnohokrát aj najlepšie. Či už Vysoké, Nízke Tatry, Liptov alebo kúpeľné mestá, v našej krajine sa nájde niečo pre každého dovolenkára.

A čo je najlepšie – cestovať po našej krajine môžeme absolútne bez obmedzení.

Taliansko

Talianska čižma (a rovnako jej malé štáty Vatikán a San Maríno) je skvelá voľba pri cestách za históriou, umením či gastronómiou. Výber je skutočne široký – či už ide o večné mesto alebo mesto módy.

Slováci sa pri vstupe do krajiny musia preukázať negatívnym PCR či antigénovým testom nie starším ako 48 hodín od odberu. Výnimku z testovania budú mať cestovatelia, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali, či sú proti nemu zaočkovaní oboma dávkami vakcíny – v oboch prípadoch treba mať o danej skutočnosti potvrdenie – POZOR, toto platí až od 1. júla 2021. Cestujúci musí pred vstupom do Talianska vyplniť a odoslať formulár. Osobitné podmienky pre vstup na Sardíniu a Sicíliu nájdete aj v tomto článku.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Prvý raz letela lietadlom až v 19tich, od tej doby si ho zamilovala. Krajinu podľa nej spoznáš podľa gastronómie a toho, ako ti naservírujú dezert. Za hranicami ju najčastejšie nájdete sedieť v lokálnej kaviarni so šálkou kávy a domácim zákuskom. Vyrástla v rodine dejepisárov, povinnou zastávkou každej jej cesty sú preto historické pamiatky a múzea. Myslela si, že preferuje more, nedávno sa však zamilovala do hôr, a to rovno do našich domácich.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Zátoku Maya Bay známu z filmu Pláž otvorili len prednedávnom a už ju opäť zavrú. Tu je dôvod https://t.co/AKWkz2cwJu #novinky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Grécky Thassos s letenkami, 5*hotelom, all inclusive a jogou za 789€ https://t.co/YzB2DoHoYQ #dovolenky1 deň dozadu
10 dôvodov, prečo navštíviť Lago di Garda https://t.co/TYqIzE8Ez9 #cestopisy1 deň dozadu
Island: Zo západu na východ, zo severu na juh aj stredom zeme https://t.co/VO7IIGWwIU #cestopisy1 deň dozadu
Indonézia: na vstup už netreba PCR test https://t.co/TnvfRAxKod #novinky1 deň dozadu
Užite si krásnu exotiku: Agadir teraz spiatočne od 68€! https://t.co/zrytsbIx6M #letenky1 deň dozadu
Mykonos: Ostrov božských pláží a nekonečnej zábavy (letenky od 37€!) https://t.co/91T9cQjVPN #cestopisy1 deň dozadu
Tieto pamiatky môžete v Ríme navštíviť zadarmo https://t.co/6vfy4wlrUR #cestopisy1 deň dozadu
Sylt: ostrov Severného mora vítajúci alergikov, milovníkov prírody aj slobody https://t.co/wzH56P4jME #cestopisy1 deň dozadu
Nové najkrajšie rezorty Thajska a letenky do obľúbených destinácií https://t.co/1Ut2NjrfyR #cestopisy2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore