Nájdeš nás aj na:

Citybreaky

Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku?

Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku?

Aktualizované 01. októbra o 10:00.

Reklama

Je tu jeseň a s ním aj ohlasované veľké zmeny na cestovateľskom semafore. Zmizli z neho obľúbené letné destinácie Slovákov, čím sa značne zúžili možnosti tých, ktorí sa chystali na dovolenku v jesenných mesiacoch. Dobrou správou však je, že koncom tohto týždňa sa zoznam opäť rozšíri o ďalšie krajiny.

Avšak pre tých, ktorí sa svojej dovolenky vzdať nechcú a zvažujú, aké sú ich možnosti, sme si pripravili tento článok, v ktorom nájdeš aktuálne zelené krajiny spolu so skvelými tipmi na dovolenku.

V článku sme tiež zohľadnili podmienky vstupu na druhej strane tak, aby bol vstup do krajiny pre cestovateľov čo najjednoduchší. Článok bude pravidelne aktualizovaný.

Bulharsko

Bulharské more je nám asi rovnako blízke ako to chorvátske. Ročne sa k nemu vyberajú stovky až tisícky Slovákov a môžu tak urobiť aj teraz začiatkom jesene.

Dobrou správou je, že aj do novej zelenej krajiny sa Slováci dostanú absolútne bez problémov – bez karantény aj bez negatívneho testu na COVID-19. Vyplniť by však mali, pri tranzite aj pobyte, vyhlásenie, že budú dodržiavať epidemiologické nariadenia.

Varna

Grécko

Grécko je pre nás aj na najbližších pár týždňov stále zelenou krajinou a môžeme si tak užiť príjemné počasie a stále teplé more.

Cestujúci do Grécka nesmú zabudnúť na vyplnenie dotazníka, na základe ktorého dostanú jedinečný QR kód. Tým sa musia preukázať po príchode do krajiny. Následne môžu byť vybraní na náhodné testovanie na základe odpovediach v ich dotazníku. Na test netreba čakať v izolácii.

Zakynthos

Taliansko

Talianska čižma (a rovnako jej malé štáty Vatikán a San Maríno) sľubuje aj počas septembra príjemné počasie s teplotami nad 25°C. Aj vďaka tomu ostávajú aj na skorú jeseň lákadlom ostrovy ako Sardínia či Ischia.

Pred cestou netreba zabudnúť vyplniť formulár, samostatný, pokiaľ sa cestovatelia chystajú na Sardíniu. Pozor si treba dať pri Sicílii – tá vyžaduje negatívny test a registráciu u lekára.

Treba si dať pozor, Taliansko vyžaduje negatívny test od každého, kto v posledných dvoch týždňoch navštívil Chorvátsko, Grécko, Maltu alebo Španielsko.

Sardínia

Dánsko

Dánsko sa možno javí ako malý severský štát, ale táto krajina má čo ponúknuť v každom ročnom období. Ide o jednu z najšťastnejších krajín na svete a aj tento rok v jeho hlavnom meste vzniklo múzeum (ako inak) šťastia.

Dánsko funguje počas pandémie na princípe otvorených a zatvorených krajín. A keďže Slovensko sa nachádza práve na zozname otvorených, na cestovateľov sa neviaže žiadna dodatočná povinnosť – ani test, ani karanténa. Pozor si treba dať pri letoch z Rakúska – to je v súčasnosti označené ako zatvorená krajiny, problém však nie je v prípade Poľska.

Kodaň

Slovensko

Doma je doma a doma je mnohokrát aj najlepšie. Či už Vysoké, Nízke Tatry, Liptov alebo kúpeľné mestá, v našej krajine sa nájde niečo pre každého dovolenkára.

A čo je najlepšie – cestovať po našej krajine môžeme absolútne bez obmedzení.

Jasná, Nízke Tatry

Nemecko

Nemecko má niečo pre každého, preto by rozhodne nemalo chýbať na zozname potenciálnych citybreakov na túto jeseň. Tajomné parky či záhrady, romantické hrady a zámky či industriálne pamiatky a centrá kultúry a umenia.

Dobrou správou je, že po príchode do krajiny sa nevyžaduje ani povinná karanténa a nie je potrebné mať so sebou negatívny test na koronavírus. Rovnako je možné cez Nemecko tranzitovať, a to bez obmedzení.

Berlín

Švajčiarsko

Nádherná príroda, Alpy či čokoláda Toblerone. To napadne mnohým, keď sa povie Švajčiarsko. Pri jeho návšteve neradno vynechať švajčiarsky poklad Ženevu, ktorá je však do veľkej miery ovplyvnená práve susedným Francúzskom.

Do krajiny v súčasnosti vstúpia Slováci bez obmedzení, nevzťahuje sa na nich ani povinnosť karantény, či potreba mať so sebou negatívny test na koronavírus. Pre viac informácií o nákaze priamo v krajine sa odporúča stiahnuť si aplikáciu SwissCovid.

Jazero Brienz

Lichtenštajnsko

Obklopené Švajčiarskom a Rakúskom. V Lichtenštajnsku žije len 37-tisíc obyvateľov, krajina je riadená kráľovskou rodinou, ktorá žije v rozprávkovom zámku na kopci. Niektorí dokonca vravia, že na spoznanie celej krajiny postačí päť hodín. Nachádza sa tu tiež vrch Grauspitz, ktorý patrí medzi najťažšie dostupné vrchy Európy.

Pri vstupe do krajiny sa nevyžaduje ani negatívny test na COVID-19 a rovnako ani 14-dňová karanténa. Dostať sa doň dá buď z najvýchodnejšej časti Rakúska, alebo od juhu zo Švajčiarska.

Hrad Vaduz

Švédsko

IKEA, mäsové guličky a ABBA. To a omnoho viac je severské Švédsko, ktoré sa opäť stáva dostupné pre Slovákov.

Podmienky vstupu do Švédska sú jednoduché – žiadna karanténa a žiadna potreba negatívneho výsledku testu na COVID-19.

Štokholm

Slovinsko

Jadranské more nie je len Chorvátsko, ale napríklad i susedné Slovinsko. Okrem mora však láka aj dobrodruhov, v zime sa tu dá lyžovať a vychutnať si rozmanitú prírodu. Vynechať netreba ani najznámejšie jazero Bled.

Aj do prímorského Slovinska sa dovolenkári dostanú bez obmedzení a teda bez povinnej 14-dňovej karantény či povinnosti mať so sebou negatívny testy na COVID-19. Pozor si však treba dávať, ak sa do krajiny chystajú cez susedné Chorvátsko.

Jazero Bled

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Prvý raz letela lietadlom až v 19tich, od tej doby si ho zamilovala. Krajinu podľa nej spoznáš podľa gastronómie a toho, ako ti naservírujú dezert. Za hranicami ju najčastejšie nájdete sedieť v lokálnej kaviarni so šálkou kávy a domácim zákuskom. Vyrástla v rodine dejepisárov, povinnou zastávkou každej jej cesty sú preto historické pamiatky a múzea. Myslela si, že preferuje more, nedávno sa však zamilovala do hôr, a to rovno do našich domácich.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

V piatok spustia pravidelné lety z Bratislavy na Ukrajinu. Odstávka trvala pol roka https://t.co/v0XLpUhwQI #letenky27 minút dozadu
Emirates spúšťajú samoobslužné check-in automaty v Dubaji https://t.co/N7VsZoxh1s #novinky48 minút dozadu
Čo stihnúť za 3 dni v Bavorsku: Tieto miesta musíte objaviť! https://t.co/T5dhvcRimQ #cestopisy1 hodinu dozadu
Turkish Airlines už letecky obsluhujú 204 destinácií. Do Viedne lietajú každý deň https://t.co/wPD9ew999P #novinky2 hodiny dozadu
Hranice Maďarska ostanú zatvorené minimálne do 1. novembra. Občania V4 majú výnimku https://t.co/n2RdoknLnx #novinky3 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy3 hodiny dozadu
TOP ponuka! Letenky na Zanzibar od 479€. Bez karantény a testu pri vstupe https://t.co/bOM07tUhwf #letenky5 hodiny dozadu
Ethiopian Airlines majú na letisku nový miliónový terminál. Využíva bezkontaktné technológie https://t.co/C6vvaOGs8g #novinky5 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky6 hodiny dozadu
Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku? https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky7 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore