Nájdeš nás aj na:

Citybreaky

Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku?

Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku?

Aktualizované 03. novembra o 16:00.

Reklama

Spolu s jeseňou prišli aj pomerne veľké obmedzenia v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu. Jedny z prvých sa týkali práve cestovateľského semafora. Ešte začiatkom septembra z neho zmizli obľúbené letné destinácie a pribudli naň takzvané žlté krajiny. Najväčšie so sebou však priniesli až október a november so zákazom vychádzania na Slovensku. Ten by mal platiť s istými výnimkami (akou je negatívnym antigénový test) do 15. novembra.

Tento článok sme pripravili pre dovolenkárov, ktorí sa svojich ciest nechcú vzdať ani počas jesenných mesiacov a najmä chcú vedieť, aké sú ich možnosti. Nájdeš tu aktuálne zelené (i žlté) krajiny spolu so skvelými tipmi na dovolenku.

V článku sme tiež zohľadnili podmienky vstupu na druhej strane tak, aby bol vstup do krajiny čo najjednoduchší – teda bez testu a bez karantény na oboch stranách. Článok bude pravidelne aktualizovaný.

Bulharsko

Bulharské more je nám asi rovnako blízke ako to chorvátske. Ročne sa k nemu vyberajú stovky až tisícky Slovákov. Krajina však ponúka aj priestor na skvelý jesenný city-break.

Dobrou správou je, že aj do Bulharska sa Slováci dostanú absolútne bez problémov – bez karantény aj bez negatívneho testu na COVID-19. Vyplniť by však mali, pri tranzite aj pobyte, vyhlásenie, že budú dodržiavať epidemiologické nariadenia.

Varna

Grécko

Grécko je pre nás aj na najbližších pár týždňov stále zelenou krajinou a môžeme si tak užiť príjemné počasie a ešte stále príjemné more.

Cestujúci do Grécka nesmú zabudnúť na vyplnenie dotazníka, na základe ktorého dostanú jedinečný QR kód. Tým sa musia preukázať po príchode do krajiny. Následne môžu byť vybraní na náhodné testovanie na základe odpovediach v ich dotazníku. Na test netreba čakať v izolácii.

Zakynthos

Taliansko

Talianska čižma (a rovnako jej malé štáty Vatikán a San Maríno) je skvelá voľba pri cestách za históriou, umením či gastronómiou. Výber je skutočne široký – či už ide o večné mesto alebo mesto módy.

Pred cestou netreba zabudnúť vyplniť formulár, samostatný, pokiaľ sa cestovatelia chystajú na Sardíniu či Sicíliu.

Taliansko tiež vyžaduje negatívny test od každého, kto v posledných dvoch týždňoch navštívil Belgicko, Francúzsko, Holandsko, Česko, Španielsko a Spojené kráľovstvo. Test je možné absolvovať na vybraných letiskách, prípadne do 48 hodín po príchode. Možnosťou je aj prinesenie negatívneho testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Sardínia

Slovensko

Doma je doma a doma je mnohokrát aj najlepšie. Či už Vysoké, Nízke Tatry, Liptov alebo kúpeľné mestá, v našej krajine sa nájde niečo pre každého dovolenkára.

A čo je najlepšie – cestovať po našej krajine aktuálne môžeme absolútne bez obmedzení.

Jasná, Nízke Tatry

Švédsko

IKEA, mäsové guličky a ABBA. To a omnoho viac je severské Švédsko, ktoré sa opäť stáva dostupné pre Slovákov.

Podmienky vstupu do Švédska sú jednoduché – žiadna karanténa a žiadna potreba negatívneho výsledku testu na COVID-19.

Štokholm

Švajčiarsko

Nádherná príroda, Alpy či čokoláda Toblerone. To napadne mnohým, keď sa povie Švajčiarsko. Pri jeho návšteve neradno vynechať švajčiarsky poklad Ženevu, ktorá je však do veľkej miery ovplyvnená práve susedným Francúzskom.

Do krajiny v súčasnosti vstúpia Slováci bez obmedzení, nevzťahuje sa na nich ani povinnosť karantény, či potreba mať so sebou negatívny test na koronavírus. Pre viac informácií o nákaze priamo v krajine sa odporúča stiahnuť si aplikáciu SwissCovid.

Brienz

Slovinsko

Jadranské more nie je len Chorvátsko, ale napríklad i susedné Slovinsko. Okrem mora však láka aj dobrodruhov, v zime sa tu dá lyžovať a vychutnať si rozmanitú prírodu. Vynechať netreba ani najznámejšie jazero Bled.

Aj do prímorského Slovinska sa dovolenkári dostanú bez obmedzení a teda bez povinnej 14-dňovej karantény či povinnosti mať so sebou negatívny testy na COVID-19. Pozor si však treba dávať, ak sa do krajiny chystajú cez susedné Chorvátsko.

Jazero Bled

Lichtenštajnsko

Obklopené Švajčiarskom a Rakúskom. V Lichtenštajnsku žije len 37-tisíc obyvateľov, krajina je riadená kráľovskou rodinou, ktorá žije v rozprávkovom zámku na kopci. Niektorí dokonca vravia, že na spoznanie celej krajiny postačí päť hodín. Nachádza sa tu tiež vrch Grauspitz, ktorý patrí medzi najťažšie dostupné vrchy Európy.

Pri vstupe do krajiny sa nevyžaduje ani negatívny test na COVID-19 a rovnako ani 14-dňová karanténa. Dostať sa doň dá buď z najvýchodnejšej časti Rakúska, alebo od juhu zo Švajčiarska.

Poľsko

Aj naši severný sused môže byť skvelou možnosťou na víkendový city-break za hranice. Krásne európske mestá ako Varšava či Krakov sú veľkým lákadlom, rovnako aj mimoriadne obľúbené Zakopané.

Vstup do Poľska je pre Slovákov bez obmedzení, využívať na tranzit môžu aj medzinárodné letiská.

Zámok Wawel

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Prvý raz letela lietadlom až v 19tich, od tej doby si ho zamilovala. Krajinu podľa nej spoznáš podľa gastronómie a toho, ako ti naservírujú dezert. Za hranicami ju najčastejšie nájdete sedieť v lokálnej kaviarni so šálkou kávy a domácim zákuskom. Vyrástla v rodine dejepisárov, povinnou zastávkou každej jej cesty sú preto historické pamiatky a múzea. Myslela si, že preferuje more, nedávno sa však zamilovala do hôr, a to rovno do našich domácich.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Bulharsko za 99€: letenky z Viedne na celé leto s Austrian Airlines https://t.co/D0vexr0a5q #letenky12 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Jarné prázdniny s all inclusive, letenkami a 5*hotelom v Egypte za 499€ https://t.co/QYeyNC9BcE #dovolenky12 hodiny dozadu
Island sa pripravuje na novú éru turizmu. Bude pomalší aj luxusnejší https://t.co/KkCIe0FiBb #cestopisy15 hodiny dozadu
Nie COVID pas, ale certifikát. EÚ pracuje na jednotnom systéme dokumentov s QR kódmi https://t.co/k2p1IUqqTI #letenky15 hodiny dozadu
New York v lete za MEGA ceny. Letenky od 329€, odlety z Košíc a Viedne! https://t.co/JBdJTMlwT8 #letenky16 hodiny dozadu
Zaži trochu iný home office. Na týchto miestach sa ti bude skvele pracovať https://t.co/GcDVjcaDKv #dovolenky17 hodiny dozadu
Letisko v Bratislave vybavilo vlani 405-tisíc cestujúcich https://t.co/89Q5LmawDy #novinky17 hodiny dozadu
Boeing 737 MAX už má povolenie lietať v Kanade, budúci týždeň sa zrejme pridá aj EÚ https://t.co/S9dlVEwNd9 #novinky17 hodiny dozadu
Test alebo vakcína. Emirates a Etihad Airways sú prvými aerolinkami, ktoré spustia COVID pas https://t.co/FNXy3josLR #letenky1 deň dozadu
Práca v ďalekom raji: Írsky ostrov hľadá dvojicu, ktorá sa oň dočasne postará https://t.co/TK8wnjHyHW #cestopisy1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore