Nájdeš nás aj na:
ischia

Citybreaky

Tipy redakcie: kam ísť najbližšie týždne na dovolenku? Pozri, kde sa to najviac oplatí

Tipy redakcie: kam ísť najbližšie týždne na dovolenku? Pozri, kde sa to najviac oplatí

Dovolenku si ešte nenaplánoval(a) a rozmýšľaš, kam by bolo najlepšie vyraziť? V tomto článku sme pripravili výber krajín, ktoré aktuálne patria medzi bestsellery. Hneď na úvod článku nájdeš výber krajín, do ktorých môžu Slováci cestovať bez testu aj bez karantény. Na konci článku nájdeš pobyty a letenky do TOP destinácií za najlepšie ceny. Článok budeme pravidelne aktualizovať.

Bez testu a bez karantény

Cyprus

Miesto zrodu bohyne Afrodity a milovaná destinácia Slovákov. Cyprus je stálicou a vyberáme sa k nemu pravidelne každý rok. A inak tomu nemusí byť ani tento rok.

Podmienky vstupu na Cyprus

Bez testu a karantény, ako pred pandémiou.

Španielsko

Španielsko je tento rok hitom cestovateľov a niet sa čomu čudovať. More, gastronómia, pamiatky … Španielsko má všetko, čo cestovatelia potrebujú k tomu, aby prežili nezabudnuteľnú dovolenku. Medzi obľúbené stálice patria Malorka, Menorka, Zaragoza či citybreaky v Barcelona aj Madride.

Podmienky vstupu do Španielska

Bez testu a karantény, ako pred pandémiou.

Londýn

Táto 8-miliónová metropola Anglicka ležiaca na rieke Temži je jednou z najobľúbenejších destinácií Slovákov. Jeho kozmopolitný charakter, vznešená elegancia a pulzujúca atmosféra učarovali nejednému turistovi.

Podmienky vstupu do Veľkej Británie

Bez testu a karantény, ako pred pandémiou.

londyn leto

Chorvátsko

Či autom, či lietadlom, milujeme ho. Chorvátsko by aj toto leto malo byť jednou z najnavštevovanejších destinácií Slovákov. Hitom tohto leta je Záhreb, do ktorého môžeš letieť za pár eur priamo z Bratislavy. V ponuke však máme aj krásnu historický Dubrovník, Zadar či Split.

Podmienky vstupu do Chorvátska

Bez testu a karantény, ako pred pandémiou.

Grécko

Grécko je na Slovákov pripravené a Slováci tiež. Podľa prieskumu Pelikána bude toto leto najobľúbenejšou destináciou a príjemné počasie si snáď budeme užívať celé leto. Bol(a) si už na Rhodose, Kréte, Kose alebo legendárnom Santorini? Ak nie, je čas to zmeniť“

Podmienku vstupu do Grécka

Bez testu a karantény, ako pred pandémiou.

Taliansko

Talianska čižma (a rovnako jej malé štáty Vatikán a San Maríno) je skvelá voľba pri cestách za históriou, umením či gastronómiou. Výber je skutočne široký – či už ide o večné mesto alebo mesto módy. Večný Rím, unikátne Miláno, Neapol alebo ostrovy ako Sardínia a Sicília sľubujú nabitý program aj oddych pre celú rodinu.

Podmienku vstupu do Talianska

Bez testu a karantény, ako pred pandémiou.

Slovensko

Doma je doma a doma je mnohokrát aj najlepšie. Či už Vysoké, Nízke Tatry, Liptov alebo kúpeľné mestá, v našej krajine sa nájde niečo pre každého dovolenkára.

A čo je najlepšie – cestovať po našej krajine môžeme absolútne bez obmedzení.

S testom, očkovaním či imunitou

Malta (od 25. júla bez obmedzení)

Malta je letnou dovolenkovou klasikou, napriek tomu však láka cestovateľov počas celého roka. Krajina je spojením troch stredomorských ostrovov, a to takpovediac na križovatke kresťanstva a islamu. 

Podmienky vstupu na Maltu

Najnovšou informáciou je, že od 25. júla malta zruší všetky vstupné opatrenia – nebude nutné preukazovať sa testom ani očkovaním či dokladom o prekonaní koronavírusu.

DO 25. JÚLA PLATÍ: Slováci musia predložiť pred vstupom do lietadla negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo PCR test nie starší ako 72 hodín. Výnimku z testovania majú tí cestovatelia, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali (potvrdenie nesmie byť staršie ako 180 dní od prvého pozitívneho testu ), či sú proti nemu zaočkovaní oboma dávkami vakcíny (od 15. dňa do 270 dňa od druhej dávky, po tretej dávke neobmedzene, avšak od 15. dňa od podania) – v oboch prípadoch treba mať o danej skutočnosti potvrdenie. Deti do 12 rokov majú výnimku z predkladania EU certifikátu. Pre deti do 18 rokov nie je platnosť očkovacieho certifikátu po dvoch dávkach obmedzená ako u dospelých, t.j. platí neobmedzene. Nie je požadované vyplniť vstupný formulár.

New York

New York City je kultové mesto, v ktorom sa stále niečo deje a preto je tak obľúbené medzi turistami. Malo by byť v zozname každého cestovateľa, ktorý túži zažiť nekonečnú energiu metropoly.

Podmienku vstupu do USA

Pri vstupe do USA nie je potrebné predložiť negatívny výsledok testu na COVID-19, avšak povinnosť očkovania je stále nutná.

Za plne zaočkovanú osobu je považovaná taká, ktorá:

 • bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná dávkou jednodávkovej vakcíny;
 • bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná druhou dávkou dvojdávkovej vakcíny;
 • bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná kompletnou sériou aktívnej vakcíny (nie placebo) od AstraZeneca alebo Novavax;
 • bola pred najmenej 2 týždňami (14 dňami) zaočkovaná druhou dávkou kombinovanej vakcíny od rôznych výrobcov (tzv. mix-match vaccination).

Deti do 18 rokov môžu cestovať do USA bez obmedzení.

new york

3 tipy na poistenie, ktoré ochránia tvoje zdravie aj peňaženku

Pelikán nie je len predajca leteniek a výhodných zájazdov. Ponúka aj rôzne doplnkové a najmä užitočné služby a spolupracuje s TOP partnermi v rôznych oblastich. Jednou z nich je aj cestovné poistenie, ktoré je dnes pre drvivú väčšinu cestovateľov úplnou samozrejmosťou už pri rezervácii letenky. Prečo?

Takže, predstav si, že máš kúpenú letenku, ale pred odletom:

 • nečakane ochorieš s minimálne 5-dňovou liečbou (aj bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následkami, ktoré ti nedovoľujú odletieť,
 • tvoja prítomnosť je nevyhnutná doma kvôli chorobe alebo smrti rodinného príslušníka,
 • otehotnieš,
 • vznikne ti značná škoda v dôsledku živelnej pohromy,
 • stratíš svoju prácu nie z vlastného zavinenia,
 • musíš riešiť rozvod,
 • neobstojíš na maturite alebo štátniciach,
 • nedostaneš víza.

V prvom rade by nás úprimne mrzelo, že musíš svoj let zrušiť. Na druhej strane by sme ti s radosťou oznámili, že ak máš poistenie STORNO a vieš sa preukázať potvrdením danej udalosti (kvôli ktorému nemôžete cestovať), za nepreletenú časť vašej letenky sa ti vrátia peniaze. Úžasnou výhodou je aj to, že stornovať môžu aj všetci ostatní poistení rodinní príslušníci, ktorí s tebou cestujú/mali cestovať a ďalší 3 poistení spolucestujúci bez rodinného vzťahu.

Ak ti ide iba o preplatenie letenky, tak je to skutočne top ponuka. No ešte väčšou istotou je ISTOTA, a to nie je len prázdna slovná hračka. Na tú sa totiž môžeš spoliehať aj vtedy, keď ti vznikne škoda nie priamo v dôsledku nemožnosti odletieť. Pre väčšinu cestujúcich najsilnejšou pohnútkou na kúpu tohto poistenia je preplatenie liečebných nákladov a následkov po úraze. Platí však aj v iných rôznych nečakaných a nie veľmi príjemných situáciách, ako napríklad problémy s batožinou, meškanie dopravného prostriedku, potreba pátrania alebo záchrany alebo poškodenie zdravia a majetku tretích osôb. Čerešničkou na torte je už len to, že ISTOTA obsahuje aj poistenie STORNO a ďalších 15 dôvodov stornovania letenky.

Do tretice tu máme ešte jeden zaujímavý tip a v podstate novinku. Predstav si, že si u nás kúpiš akciovú letenku, ktorá ťa vyjde do 100 eur. Príde deň D, dlho očakávaná cesta, ale nakoniec tvoju radosť trochu zmierni trojhodinové meškanie letu. Možno ti táto nepríjemná udalosť neprekazí žiadne plány, no ruku na srdce, aj tak by ťa určite potešila nejaká útecha. Čo povieš napríklad na kompenzáciu v hodnote 200 eur? Nie je to preklep. Nie je to žiadne špekulantstvo. Žiadna finančná fatamorgána. Ide o novinku, ktorú máš na dosah ruky vďaka čerstvej spolupráci Pelikan.sk so spoločnosťou Koala.

Všetky tri typy poistenia vieš objednať spolu s letenkou Pelikána. Urobiť tak vieš aj neskôr v Správe objednávky, stačí sa prihlásiť a zadať takúto požiadavku.

VÝBER TOP AKCIOVÝCH POBYTOV

Najpredávanejšie letenky na leto 2022


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (5 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

10 letísk, ktoré vám zaručene dvihnú adrenalín https://t.co/ZMa6XaJLXF #cestopisy1 deň dozadu
10 skutočných miest zo sveta Harryho Pottera https://t.co/7vqKZvdJIM #cestopisy1 deň dozadu
Takto sa užíva dôchodok! 63-ročný Slovák prešiel za polroka z Mexika do Kanady (Rozhovor) https://t.co/P213KBouna1 deň dozadu
Cestuj pomaly, cestuj vlakom. Toto je 10 najkrajších vlakových dobrodružstiev! https://t.co/NuNj0TcQvf #cestopisy1 deň dozadu
PECKA DŇA: Lisabon s letenkami, 3*hotelom a raňajkami za 179€ https://t.co/ro2vdojiWw #dovolenky2 dni dozadu
S 5*Etihad Airways za luxusné ceny: exotické letenky teraz od 519€! (Seychely, Srí Lanka, Zanzi) https://t.co/HQk5bcYXr3 #letenky2 dni dozadu
MEGAPECKA: Exotický Maurícius s Air France od 659€ (podpalubná batožina v cene) https://t.co/iO2zZdn4YO #letenky2 dni dozadu
BLACK FRIDAY PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách s letenkami, 4*hotelom a plnou penziou za 2142€ (využi zľavu 400€ do 28.11.) https://t.co/RFQ5vcacLP #dovolenky2 dni dozadu
Cestuj ako profík! Tu je 20 tipov ako zvládnuť v pohode aj dlhý let https://t.co/18gu9BTkbI #tipy2 dni dozadu
Potulky Rímom: Známe pamiatky už poznáte, kam ďalej? https://t.co/WqyyPZjFsV #cestopisy2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore