Nájdeš nás aj na:
ischia

Afrika

Tipy redakcie: kam ísť najbližšie týždne na dovolenku? Pozri, kde sa to najviac oplatí

Tipy redakcie: kam ísť najbližšie týždne na dovolenku? Pozri, kde sa to najviac oplatí

Dovolenku si ešte nenaplánoval(a) a rozmýšľaš, kam by bolo najlepšie vyraziť? V tomto článku sme pripravili výber krajín, ktoré aktuálne patria medzi bestsellery. Na konci článku nájdeš pobyty a letenky do TOP destinácií za najlepšie ceny. Článok pravidelne aktualizujeme.

Reklama

Thajsko

Thajsko je, ako klasicky každý rok, hitom cestovateľov, ktorí obľubujú exotiku počas zimných mesiacov a niet sa čomu čudovať. More, gastronómia, pamiatky, táto krajina má jednoducho všetko to, čo cestovatelia potrebujú k tomu, aby prežili nezabudnuteľnú dovolenku. Medzi obľúbené stálice patria Phuket, Koh Samui, Bangkok, Krabi, Chiang Mai a Pattaya.

Podmienky vstupu do Thajska

Bez testu a karantény, ako pred pandémiou.

Dubaj

Dubaj je ideálnou dovolenkou destináciou, ak chceš v zime utiecť do tepla. Najväčšia sezóna sa tu začína práve na prelome jesene a zimy, kedy tu zažiješ „letné“ počasie. Okrem ideálnych poveternostných podmienok tu zažiješ aj množstvo kultúrnych atrakcií a festivalov, ktoré sú pravou ochutnávkou kultúry Blízkeho východu.

Podmienky vstupu do Dubaja

Každý turista musí mať platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Bez testu a karantény, ako pred pandémiou.

Malta

Malta je mixom niekoľkých kultúr. Svoju stopu tam zanechali Feničania, Rimania, Arabi aj Briti. Ostrov je plný krásnej stredovekej architektúry, no tiež uspokojí túžby po komfortných rezortoch. Zažiješ tu krásne pláže, historické mestá či turistika. Je ideálna pre plážové typy, ale aj pre tých, čo neobsedia na jednom mieste.

Podmienky vstupu na Maltu

Na Maltu potrebuješ platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Sri Lanka

Srí Lanka, často označovaná ako „Perla Indického oceánu“, je impozantnou turistickou destináciou, ktorá ponúka cestovateľom rozmanité zážitky. Ponúka prekrásne pláže, hory, čajové plantáže, národné parky plné zvierat, jedinečné historické pamiatky, pestrú kultúru i gastronómiu.

Podmienky vstupu na Sri Lanku

Každý turista musí mať platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Mexiko

Zaži Mexiko, krajinu kontrastov a bohatého kultúrneho dedičstva, kde každý okamih pôsobí ako fiesta a každá scenéria v tebe vyvolá úžas. Dovolenka v Mexiku je prísľubom kombinácie oddychu, dobrodružstva, kultúry a prírodných krás.

Podmienky vstupu do Mexika

Cestovný pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po návrate. Mexiko zrušilo všetky obmedzenia týkajúce sa COVID-19 pri vstupe do krajiny.

Hanoj

Hanoj je mesto, v ktorom sa spája bohatá história s moderným svetom. Ponúka rozmanitú škálu zážitkov, od objavovania starobylých chrámov a ochutnávania vynikajúceho pouličného jedla až po vychutnanie si pulzujúcej kultúrnej scény. Je to mesto, ktoré dokonalo odráža atmosféru celého Vietnamu. Domáci sú známi svojou srdečnosťou a priateľskosťou. Sú taktiež ústretoví a ochotní podeliť sa s návštevníkmi o svoju kultúru a tradície.

Podmienky vstupu do Vietnamu

Každý turista musí mať platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené. Slováci môžu vstúpiť do Vietnamu za turistickým účelom na základe platných elektronických víz. Odporúča sa vybavovať si víza s dostatočným časovým predstihom, nakoľko vybavenie žiadosti o e-víza môže trvať aj niekoľko dní.

Sardínia

Niektorí cestovatelia ju nazývajú Karibikom Európy. A nie darmo, ostrov sa pýši priezračným morom, jemnulinkým pieskom a krásnymi zákutiami. Prejdite sa po malebných horách Sardínie, vyskúšajte vynikajúcu lokálnu kuchyňu, špeciality s rôznymi darmi mora. A po výbornom jedle sa vydajte poznávať históriu ostrova, ktorá je skutočne bohatá.

Podmienky vstupu na Sardíniu

Na Sardíniu potrebuješ platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

sardinia

Singapur

Singapur, často nazývaný „Levie mesto“, je moderný a kozmopolitný ostrovný štát v juhovýchodnej Ázii. Singapur je známy svojou impozantnou panorámou, efektívnou infraštruktúrou a rozmanitou kultúrou, je globálnym hospodárskym centrom a obľúbenou destináciou pre cestovateľov.

Podmienky vstupu do Singapuru

Každý turista musí mať platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Miami

Miami sa nachádza na juhovýchodnom cípe štátu Florida v USA. Preslávené biele pláže Miami Beach a vody zaplnené jachtami v zálive Biscayne Bay sú priam stvorené na ideálny oddych. Luxusná časť South Beach ohromuje štýlovými Art Deco budovami a tými najtrendovejšími klubmi Severnej Ameriky. Hovorí sa, že toto miesto je skvelé na pozorovanie hviezd, hoci tentokrát ich treba hľadať v kluboch a nie na oblohe. Historické budovy vo vzdialenejšom Coral Gables či skvelé nákupné centrá v Coconut Grove, v tomto meste si prídu na svoje úplne všetci. Miami, vzdialené od Kuby vzdušnou čiarou len 531 kilometrov, pulzuje dynamickou kubánskou atmosférou. Obchody s cigarami a kávou na Calle Ocho v Little Havana a všadeprítomná čierna fazuľa jasne demonštrujú, prečo sa toto mesto nazýva aj „Hlavné mesto Latinskej Ameriky.“

Podmienky vstupu do USA

Spojené štáty americké od 11. mája 2023 ukončujú povinnosť preukazovať sa očkovaním proti COVID-19 pri vstupe do krajiny. Každý turista musí mať platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov po návrate z krajiny.

Abu Dhabi

Abu Dhabi môžeme pokojne označiť ako mesto superlatívov. Majstrovské skvosty architektúry, mrakodrapy stúpajúce do výšok v kontraste s bielym pieskom, palmami, azúrovým, teplým morom. Na druhej strane môžeš vidieť úplne iný svet v mešitách a najznámejšou je určite Grand Mosque Sheik Zayed. Za návštevu stojí aj zábavný park Ferrari a pretekárska dráha Formula 1.

Podmienky vstupu do Abu Dhabi

Bez testu a karantény, ako pred pandémiou.

Malorka

Malorku si mnohí spájame najmä s bielymi piesočnatými plážami a tyrkysovým morom. Je obľúbenou destináciou španielskej kráľovskej rodiny, na čo sú Malorčania právom hrdí a cestovateľský portál TripAdvisor ju nedávno zvolil za druhý najobľúbenejší ostrov v Európe. Ostrov zasadený do Stredozemného mora ťa očarí svojou prírodou, širokými plážami, bohatou kultúrou a neutíchajúcim nočným životom.

Podmienky vstupu na Malorku

Na Malorku potrebuješ platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Toronto

Najpestrejšie veľkomesto Kanady je sviežou zmenou popri stereotype amerických veľkomiest. Toronto si so svojou etnickou rozmanitosťou a umeleckou orientáciou získa aj toho najnáročnejšieho cestovateľa a ponúka jedinečnú atmosféru so závanom Európy. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že je len ďalším mrakodrapmi preplneným veľkomestom severoamerického kontinentu a od južných kolegov ho odlišujú iba hranice a používanie francúzskeho jazyka. Značný európsky vplyv sa mieša s najrôznejšími kultúrami planéty a dotvára tak atmosféru veľkomesta.

Podmienky vstupu do Kanady

Kanada zrušila všetky vstupné opatrenia spojené s Covidom-19. Avšak do Kanady je potrebné mať platný cestovný pas minimálne 6 mesiacov po návrate a elektronické víza ETA.

Maldivy

Bezkonkurenčný luxus, nádherné pláže s bielym pieskom a úžasný podmorský svet ako stvorený na potápanie sa či šnorchlovanie. Exotické Maldivy sú jasnou voľbou pre dovolenku, ktorú si chceš pamätať na celý život. Rajské ostrovy sú celoročnou destináciou, v ktorej sa teplota konštatne drží na 30° Celzia a teplota vody neklesá pod 27° Celzia. Maldivy sú miestom dokonalého relaxu a súkromia, a to vďaka konceptu jeden-ostrov-jeden-rezort.

Podmienky vstupu na Maldivy

Maldivy zrušili všetky vstupné podmienky v súvislosti s pandémiou koronavírusu, nie je potrebným očkovanie ani negatívny test. Povinnosťou naďalej zostáva vyplnenie dotazníka Traveller Declaration Form a to do 96 hodín pred príchodom do krajiny.

Sicília

Označovaná ako perla Talianska je pre mnohých tým najpríťažlivejším ostrovom v Stredozemnom mori. Pestrosť národov, ktoré v minulosti Sicíliu obývali, zanechali svoje stopy, a preto budú sicílske mestá a dedinky pastvou pre tvoje oči. Subtropické podnebie a fakt, že ostrov je obmývaný tromi morami, robí z tohto kúska Talianska dokonalú dovolenkovú destináciu vhodnú pre každého. 

Podmienky vstupu na Sicíliu

Na Sicíliu potrebuješ platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Maurícius

Po vystúpení z lietadla si tvoj pohľad získajú vulkanické hory, ktoré lemujú celý ostrovný štát. Biele pláže, jemný piesok, luxusné hotely a “pohľadnicová” predstava sa mení na skutočnosť. Maurícius ti vyrazí dych svojimi dokonalými plážami. Vysoká biodiverzita ostrova zaujme nie len tých, čo milujú prírodu. Môžeš si tu zaplávať s delfínmi, prechádzať sa pralesom, pozorovať exotické zvieratá alebo navštíviť jeden z mála ekologických zábavných parkov na svete.

Podmienky vstupu na Maurícius

 • Na Maurícius potrebuješ platný cestovný pas 6 mesiacov po návrate. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

New York

New York City je mesto, v ktorom sa stále niečo deje. Žlté taxíky, ktoré sa snažia preradiť z jedného pruhu do druhého, večne meniaca sa silueta mesta, veľkolepé parky uprostred betónovej džungle, denne oslavy na uliciach, protesty, otváranie nových barov a reštaurácií, pizza 24/7,… Nekonečná energia tohto mesta ti jednoducho nedá spať. Je obľúbenou destináciou v každom ročnom období.

Podmienky vstupu do USA

 • Spojené štáty americké od 11. mája 2023 ukončujú povinnosť preukazovať sa očkovaním proti COVID-19 pri vstupe do krajiny.

Cyprus

Všetci poznáme legendu ako sa na tomto ostrove, z morskej peny zrodila bohyňa krásy Afrodita. Nebude náhoda, že Cyprus patrí k tým najkrajším miestam, v každom ročnom období. Tento slnkom zaliaty ostrov ponúka veľa toho, čo musíš vidieť. Azúrové pláže, archeologické a antické zrúcaniny, očarujúce hory, malebné dedinky, živé mestá a tradičnú kuchyňu.

Podmienky vstupu na Cyprus

Na Cyprus potrebuješ platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Rhodos

Rodos je ostrov, ktorý ti predstaví, aké úžasné je Grécko. Očarí ťa história, ktorá tu zanechala rôzne pamätihodnosti ešte za osmanskej nadvlády: antické stavby, križiacke hrady, byzantské chrámy a Rhodský kolos, jeden zo siedmych divov sveta. Od pobytu na ostrove môžeš očakávať samozrejme aj nezabudnuteľné pláže od výmyslu sveta s čistým priezračným morom. Nezabudni navštíviť Údolie motýľov a pštrosiu farmu.

Podmienku vstupu na Rhodos

Na Rhodos potrebuješ platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Bali

Bali je nádherný ostrov Indonézie, ktorý vyniká krásnymi plážami, prírodou, ale aj kultúrou. Pre mnohých cestovateľov je to jedno z najkrajších miest, ktoré kedy navštívili. Ponúka krásne miesta a aj zážitky na celý život. Pri mnohých miestach sa budete cítiť ako v raji. Vodopády ukryté v srdci prírody, ryžové polia, palmy a prírodné cestičky. Čierny ale aj biely piesok. Veľké vlny aj pokojná hladina. Na Bali nájdeš všetky typy pláží, aké si len dokážeš predstaviť. Ak patríš medzi tých, ktorí obľubujú objavovať kultúru, budeš tu na správnom mieste. Indonézia má veľmi silnú tradičnú kultúru. Nájdeš tu veľké množstvo chrámov, sôch či posvätných oltárov. Bali ťa ohúri aj svojou gastronómiou.

Podmienku vstupu na Bali

Na Bali potrebuješ platný cestovný pas 6 mesiacov po návrate. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Los Angeles

El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles sobre El Río Porciúncula. To je prvotný názov mesta, ktoré dnes poznáme ako Los Angeles. Je nielen domovom filmu a televíznych relácií, ale i rozličných svetových kultúr – rozlíšiť tu dokážeš až dvestodvadsaťštyri jazykov. Pochváliť sa môže i viac ako tristo múzeami a asi deväťdesiatimi divadlami. Nasávaj atmosféru tejto metropole, vďaka našim peckovým letenkám.

Podmienky vstupu do Los Angeles

 • Spojené štáty americké od 11. mája 2023 ukončujú povinnosť preukazovať sa očkovaním proti COVID-19 pri vstupe do krajiny.

Korfu

Ostrov Korfu je jeden z najobľúbenejších ostrovov v Grécku. Niet sa čomu čudovať, Korfu je skvelá dovolenková destinácia pre všetky vekové kategórie. Ponúka všetko, čo poriadny dovolenkár potrebuje – krásne piesočnaté pláže, zaujímavé historické pamiatky, neporušenú prírodu ale aj moderné reštaurácie a bary.

Podmienku vstupu na Korfu

Na Korfu potrebuješ platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Madeira

Ostrov kvetín, večne zelený ostrov, záhrada Atlantiku alebo ostrov jari. To sú prezývky kúzelného portugalského ostrova Madeira, na ktorý sa môžeš ľahko vybrať počas celého roka. Susedí s Afrikou, a preto je ideálnym miestom na oddych kedykoľvek. Teploty sa tu aj v zime pohybujú medzi 20-22°C, čo je dôvodom pre ktorý sa sem oplatí cestovať z našich studených končín. Madeira má príjemnú klímu, nádherné horské treky, more, výborné ostrovné jedlo, víno, milých ľudí a veľmi pokojnú a pohodovú atmosféru. Okrem relaxu tu máš možnosť objavovať autentické mestá, divokú prírodu aj nádherné pláže.

Podmienku vstupu na Madeiru

Na Madeiru potrebuješ platný občiansky preukaz alebo cestovný pas. Všetky vstupné opatrenia na Covid-19 sú zrušené.

Slovensko – pozývame ťa na najkrajšie miesta s TOP ubytovaním

Doma je doma a doma je mnohokrát aj najlepšie. Či už Vysoké, Nízke Tatry, Liptov alebo kúpeľné mestá, v našej krajine sa nájde niečo pre každého dovolenkára.

A čo je najlepšie – cestovať po našej krajine môžeme absolútne bez obmedzení.

3 tipy na poistenie, ktoré ochránia tvoje zdravie aj peňaženku

Pelikán nie je len predajca leteniek a výhodných zájazdov. Ponúka aj rôzne doplnkové a najmä užitočné služby a spolupracuje s TOP partnermi v rôznych oblastiach. Jednou z nich je aj cestovné poistenie, ktoré je dnes pre drvivú väčšinu cestovateľov úplnou samozrejmosťou už pri rezervácii letenky. Prečo?

Takže, predstav si, že máš kúpenú letenku, ale pred odletom:

 • nečakane ochorieš s minimálne 5-dňovou liečbou (aj bez pobytu v nemocnici),
 • utrpíš úraz s následkami, ktoré ti nedovoľujú odletieť,
 • tvoja prítomnosť je nevyhnutná doma kvôli chorobe alebo smrti rodinného príslušníka,
 • otehotnieš,
 • vznikne ti značná škoda v dôsledku živelnej pohromy,
 • stratíš svoju prácu nie z vlastného zavinenia,
 • musíš riešiť rozvod,
 • neobstojíš na maturite alebo štátniciach,
 • nedostaneš víza.

V prvom rade by nás úprimne mrzelo, že musíš svoj let zrušiť. Na druhej strane by sme ti s radosťou oznámili, že ak máš poistenie STORNO a vieš sa preukázať potvrdením danej udalosti (kvôli ktorému nemôžete cestovať), za nepreletenú časť vašej letenky sa ti vrátia peniaze. Úžasnou výhodou je aj to, že stornovať môžu aj všetci ostatní poistení rodinní príslušníci, ktorí s tebou cestujú/mali cestovať a ďalší 3 poistení spolucestujúci bez rodinného vzťahu.

Ak ti ide iba o preplatenie letenky, tak je to skutočne top ponuka. No ešte väčšou istotou je ISTOTA, a to nie je len prázdna slovná hračka. Na tú sa totiž môžeš spoliehať aj vtedy, keď ti vznikne škoda nie priamo v dôsledku nemožnosti odletieť. Pre väčšinu cestujúcich najsilnejšou pohnútkou na kúpu tohto poistenia je preplatenie liečebných nákladov a následkov po úraze. Platí však aj v iných rôznych nečakaných a nie veľmi príjemných situáciách, ako napríklad problémy s batožinou, meškanie dopravného prostriedku, potreba pátrania alebo záchrany alebo poškodenie zdravia a majetku tretích osôb. Čerešničkou na torte je už len to, že ISTOTA obsahuje aj poistenie STORNO a ďalších 15 dôvodov stornovania letenky.

Do tretice tu máme ešte jeden zaujímavý tip a v podstate novinku. Predstav si, že si u nás kúpiš akciovú letenku, ktorá ťa vyjde do 100 eur. Príde deň D, dlho očakávaná cesta, ale nakoniec tvoju radosť trochu zmierni trojhodinové meškanie letu. Možno ti táto nepríjemná udalosť neprekazí žiadne plány, no ruku na srdce, aj tak by ťa určite potešila nejaká útecha. Čo povieš napríklad na kompenzáciu v hodnote 200 eur? Nie je to preklep. Nie je to žiadne špekulantstvo. Žiadna finančná fatamorgána. Ide o novinku, ktorú máš na dosah ruky vďaka čerstvej spolupráci Pelikan.sk so spoločnosťou Koala.

Všetky tri typy poistenia vieš objednať spolu s letenkou Pelikána. Urobiť tak vieš aj neskôr v Správe objednávky, stačí sa prihlásiť a zadať takúto požiadavku.

VÝBER TOP AKCIOVÝCH POBYTOV


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  5/5 - (5 votes)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore