Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

9 dôvodov, prečo sa Írsko oplatí zažiť

Vedeli ste, že na druhej strane dúhy je zakopaný poklad plný zlata? Teda aspoň v Írsku, kde ho strážia leprechauni, malí mužíci v zelenom. Leprechauni po väčšine vyrábajú topánky, a keď majú voľno, vymýšľajú kadejaké zlomyseľnosti. Ak chcete poklad získať, musíte mať viac dôvtipu ako oni a oklamať ich, napríklad pohárom piva, ktoré nikdy neodmietnu. Írom to dvakrát vysvetľovať nemusíte, sami najlepšie vedia, ako na to. Národ obdobne veľký ako Slováci je preslávený po celom svete svojimi vtípkami a dobrou náladou. A to aj napriek tomu, že na tomto večne zelenom ostrove často prší. Pozrite sa s nami na zoznam top deviatich vecí, ktoré im dávajú dôvod na úsmev a vám na návštevu. Pri ceste po Írsku sa toto rozhodne oplatí zažiť.

Reklama

1. Nazrite do hlbín oceána pod útesmi Cliffs of Moher

Turistická atrakcia číslo jeden. Skalnaté útesy sa týčia do výšky 120 až 214 metrov nad Atlantickým oceánom, kde lemujú takmer 8 kilometrov pobrežia. Nikde pritom nenájdete zábradlie. Veľmi populárne je ľahnúť si na trávnatý vrch útesov a iba s vystrčenou hlavou nazrieť na chvíľu do hlbín oceána, ktorý sa trieska o skaly priamo pod vami.

Najznámejšia časť útesov sa nazýva Čarodejnicina hlava (Hag’s head). Legenda hovorí, že pomenovanie vzniklo kvôli čarodejnici Mal, ktorá tu prišla o život, keď prenasledovala hrdinu Cú Chulainn. Mal naháňala Cú Chulainna cez celé Írsko, pokým nenarazila na tieto útesy, ktoré hrdinu ochránili. Mal však pri skoku útesmi našla smrť a jej krv sfarbila vodu do červena. Traduje sa, že keď sa poriadne zadívate na túto časť útesov, uvidíte v nich ženu, ktoré sa pozerá do oceána. Íri však hovoria, že na to potrebujete poriadny kus predstavivosti a niekoľko Guinnessov. ????

Zdroj: LunaseeStudios / Shutterstock.com

2. Prejdite sa po gigantickom Obrovom chodníku

Hneď ako uvidíte Obrov chodník (Giant’s Causeway), pochopíte, prečo mu starovekí Íri pripisovali magické vlastnosti a verili, že toto miesto bolo vytvorené nadpozemskou silou. Obrovský prírodný zhluk vyvretých hornín, ktoré tu stuhli do bazaltových stĺpov pred 50 až 60 miliónmi rokov, ponúka naozaj netradičnú prechádzku. Prejsť sa tu môžete po vyše 40 000 pri sebe napasovaných šesťhranných stĺpoch. Aj vám sa zdá, že ich tu uložili skutoční obri?

3. Dajte si tresku s hranolkami v študentskom meste Galway

Poznáte pesničku Galway girl od Eda Sheerana? Tak to je jeho poňatie starej známej Galway girl, ktorej klasickú verziu môžete poznať z filmu PS I love you. Americký skladateľ Steve Earle napísal pesničku o dievčati z Galwayu, na ktoré nemohol zabudnúť. Dievča z Galwayu muselo byť asi rovnako špeciálne ako toto malebné mesto, ktoré sa nachádza na západnom pobreží Írska. Vzdialené len tri hodiny jazdy autom od Dublinu, Galway s približne 80 000 obyvateľmi zlučuje nezlučiteľné – čaro malého prístavného mesta s ruchom metropoly. Mesto je plné študentov a pouličných umelcov, ktorých misia je zarobiť nejaké eurá a spríjemniť vám deň hrou na harfe či flaute. Farebné domčeky, čajky poletujúce nad brehmi rieky Corrib a jedna z najlepších tresiek s hranolkami v celom Írsku. V študentskom meste Galway to prosto žije!

4. Získajte dar výrečnosti na starobylom hrade Blarney

Hrad Blarney je stredoveká pevnosť nachádzajúca sa v okolí mesta Cork, ktorej korene siahajú až do 11. storočia. V útrobách zrúcaniny sa nachádza povestný kameň Blarney, po pobozkaní ktorého údajne získate dar výrečnosti. Hovorí sa, že ak tak urobíte, v živote sa „vykecáte“ z akýchkoľvek problémov.

5. Objavte nedotknutú Connemaru

Oscar Wilde opísal Connemaru ako nespútanú divošskú krásu. A naozaj, národný park Connemara sám seba hrdo označuje za jedno z najnedotknutejších miest planéty. Skalnaté pahorky, v okolí ktorých nájdete opustené tmavé jazerá a zelené lúky plné oviec, ponúkajú nespočetné možnosti pre turistiku a pocit, že ste to práve vy, kto ako prvý objavil toto miesto.

Ovce, ktoré sa spokojne pasú na pahorkoch Connemary, majú na sebe zvyčajne modrý, ružový alebo dvojfarebný modro-ružový pruh. Miestny sprievodca nám tvrdil, že modrá označuje samcov, ružová samičky a ovce s dvojfarebným pruhom sa ešte stále hľadajú. ????

6. Vypočujte si najlepšiu írsku muziku v Dingle

Mnohí Írí považujú Dingle za to najírskejšie mesto celého smaragdového ostrova. Prístavné mestečko je Mekkou tradičných írskych hudobníkov, ktorí to vedia šialene roztočiť na husliach, flaute, bendže a bubne bodhrán. Vo viac ako 50 puboch tu znie chytľavá írska hudba každý deň, a to bez ohľadu na prípadný dážď.

Ak svieti slnko, odložte puby na večer. Sadnite radšej na loďku a vyberte sa navštíviť delfína Fungieho, najobľúbenejšie zvieratko Írska. Fungie miluje ľudí a veselo poskakuje vo vlnách zálivu Dingle už od roku 1983, kedy ho po prvýkrát zazrel strážca majáku Paddy Ferriter. Hoci experti krútia hlavou nad Fungieho neobvyklou dĺžkou života, Dingle a celý svet ho už desaťročia zbožňujú. Nikto sa preto nediví, že Fungie sa stal neoficiálnym symbolom mesta.

7. Pocíťte výnimočný mix vôni parku Burren

V roku 1651 povedal cromwellský vojak Ludlow, že v Burrene nie je dostatok vody na utopenie, dostatok dreva na obesenie a ani dostatok pôdy na zakopanie. Pravdepodobne tým myslel pochovanie všetkých tých, ktorým sa nepodarilo stretnutie s ním prežiť. Čo však v Burrene nájdete, budú skaly. Samotný názov Burren je totiž odvodený z írskeho Boíreann – skalnaté miesto. Tak prečo tam ísť? Tento skutočne netradičný národný park je jediné miesto na svete, kde vedľa seba voľne rastú kvety arktickej, alpskej a stredomorskej flóry. Nájsť tu môžete modrý kvet encián či fialovú orchideu a mnohé, mnohé iné. Domov tu má až 1100 z celkových 1400 írskych druhov rastlín. Park ponúka skvelé turistické a cyklistické trasy, tak prečo sa neponoriť do mixu vôni kvetov a neužiť si „skalnatý výlet“?

8. Načapujte si v Dubline vlastný Guinness

Írsko je azda jediná krajina sveta, v ktorej bude každá polovica obchodov so suvenírmi venovaná pivu. A to nie hocijakému, ale tmavému pivu Guinness, ktorý tu bol vynájdený v 18. storočí. Íri prosto milujú Guinness a Guinness miluje ich. Na etikete piva preto nájdete harfu, ktorá je národným symbolom krajiny. V sprístupnenej časti pivárne Guinness Storehouse zistíte, ako sa tento čierny klenot vyrába, a že načapovať perfektný pohár (pintu) Guinnessu vôbec nie je len tak. To pravé „know how“ získate, len ak absolvujete krátky kurz Akadémie Guinness. Následne dostanete certifikát o tom, že ste načapovali perfektnú pintu Guinnessu a vychutnáte si vami načapované pivko na siedmom poschodí továrne, ktorá vám poskytne neskutočný výhľad na celý Dublin.

Zdroj: Anton_Ivanov / Shutterstock.com

9. Preskúmajte večne zelený park Killarney

Mesto Killarney je vstupnou bránou do scénického 179 kilometrov dlhého okruhu Ring of Kerry, ktorý ponúka prehliadku toho najlepšieho na západnej strane ostrova Írsko. Nedotknuté pláže, stredoveké ruiny, množstvo jazier, útesov a vodopádov… Mesto leží priamo pri národnom parku Killarney, po návšteve ktorého vám vlastný trávnik už nikdy nepríde dostatočne zelený. Nájdete tu malebný vodopád Torc, posledné žijúce stádo červených jeleňov v Írsku či slávnu rezidenciu Muckross House, ktorú vlastnila v 19. storočí rodina Guinness. Muckross House je skutočne miesto na úrovni, počas pobytu v regióne sa v nej zdržiavala aj samotná britská kráľovná Viktória.

Írska príroda je skutočne výnimočná. Jej lesy so svietivo zelenou trávou a machom sú priam stvorené na spoznávanie. Keď raz nimi budete prechádzať, skúste sa na chvíľu započúvať do zvukov lesa. Ktovie, možno začujete zvuk kladivka leprechauna, ktorý niekde zatĺka klince do topánok. A ak budete dostatočne pohotoví, možno vám aj prezradí, kde skrýva zlato a vy si „zarobíte“ na ďalšiu cestu do Írska. Trik na leprechauna už poznáte. 🙂

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Afrika pre dobrodruhov: Viktóriine vodopády a safari v Botswane s letenkami, hotelom, sprievodcom a adrenalínovým programom za 1390€ https://t.co/RWfNABU5fi #dovolenky5 hodín dozadu
Bez testu, očkovania i povinnej karantény: 54 krajín, ktoré môžeme opäť slobodne navštíviť https://t.co/tNryB3mapQ #novinky6 hodín dozadu
20 najkrajších UNESCO miest v Európe https://t.co/cMZF4DBi93 #cestopisy6 hodín dozadu
Izrael: od 21. mája nie je pri vstupe potrebný test ani dôkaz o očkovaní https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky7 hodín dozadu
Thajsko plánuje vyhlásiť COVID-19 za endemickú chorobu na troch obľúbených ostrovoch https://t.co/2WNzNEY6D0 #novinky9 hodín dozadu
Tip od redakcie: Ako si poradiť so zrušeným letom počas letnej sezóny? https://t.co/OahZNDVug4 #novinky10 hodín dozadu
Thajsko: netreba PCR test pred odletom, od mája už ani PCR test prvý deň po príchode https://t.co/oxe1eFhy3j #letenky10 hodín dozadu
Nezabudnuteľný poznávací zájazd do Nepálu s trekom na Poon Hill a letom ponad Mount Everest na 13 dní za 1840€ https://t.co/FfqXgfuni4 #cestopisy13 hodín dozadu
Revolúcia v cestovaní: po 16 rokoch sa mení limit prepravy tekutín na letiskách https://t.co/M821KRfL4m #novinky13 hodín dozadu
Malorka – 8 dôvodov, prečo je dovolenková stálica počas celého roka https://t.co/f5WHiSyXiY #cestopisy14 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore