Nájdeš nás aj na:
sky bridge morava

Novinky

Dolná Morava má najdlhší visutý most pre peších na svete

Dolná Morava má najdlhší visutý most pre peších na svete

Piatok 13. mája 2022 bolo v obci Dolná Morava v Pardubickom kraji rušnejšie ako obvykle. Presne o 10:00 tu totiž začal svoju prevádzku Sky Bridge 721, ktorý sa s dĺžkou 721 metrov stala najdlhším visutým mostom pre peších na svete.

Reklama

Sky Bridge 721 preberie titul najdlhšieho visutého mosta pre peších na svete po portugalskom 516 Arouca, ktorý sa nachádza blízko mesta Porto. Súčasne sa stane ďalšou atrakciou turistického centra Dolná Morava. To pre svojich návštevníkov už v minulosti otvorilo obľúbený chodník v oblakoch či bobové a mamutie horské dráhy.

Zážitok na celý život

Lávka v nebesiach spájajúca hrebene Slamník a Chlum sľubuje zážitok, ktorý nemá obdobu. Ocitneš sa 95 metrov nad Mlynským údolím a prejdeš po 1,2 metra širokom chodníčku. Nemusíš sa ale báť. Celý most istí 6 hlavných a 60 veterných lán rôzneho priemeru. Okrem nich je stavba, ktorá vznikala celé dva roky, tvorená betónom a pomocnými konštrukciami.

Samotný Sky Bridge 721 však nie je jediným, na čo sa môžeš tešiť. Súčasne totiž vznikol aj jedinečný náučný chodník s názvom Most času s prvkami rozšírenej reality. Prostredníctvom smartfónu a internetu sa prenesieš do príbehu šestnásťročného chlapca, ktorý odkrýva históriu a skryté pravdy o svojej vlastnej rodine.

Nezabudni si urobiť rezerváciu

Ak o tento zážitok stojíš, nezabudni si urobiť rezerváciu na konkrétny čas. Prevádzka lávky, ktorá bude fungovať iba jednosmerne, bude totiž regulovaná. Vstupy bude možné rezervovať online vždy po polhodinových intervaloch s tým, že každý má k dispozícii 200 miest.

Sky Bridge 721 v číslach

 • 721 metrov – dĺžka visutého mosta
 • 95 metrov – výška nad zemou v najvyššom bode
 • 1 110-1 116 metrov – nadmorská výška mosta
 • 6 hlavných nosných lán a 60 veterných lán rôzneho priemeru
 • 360 ton – ťažná sila každého zo 6 hlavných lán
 • 1,2 metra – šírka chodníka
 • 2 km – dĺžka náučného chodníka „Most času“ s prvkami rozšírenej reality
 • 2 roky – doba trvania výstavby visutého mosta

Zdroje informácií: wave.rozhlas.czkudyznudy.czdolnimorava.cz

Zdroj úvodnej fotografie: dolnimorava.cz


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Tereza je českou rodáčkou z Vysočiny. Miluje kopce, lesy a rozkvitnuté lúky. Možno aj preto bola vždy presvedčená, že najlepší spôsob na cestovanie je pešo. Potom, čo sa ale zoznámila so surfovaním v Portugalsku jej k srdcu prirástol aj oceán. A keď práve necestuje, vždy si rada zacvičí jogu, posedí pri táboráku alebo sa stará o svoje izbové rastliny.

Hore