Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Chicago – veterné mesto plné zelene a úžasnej architektúry je nabité mnohými zaujímavosťami

Chicago – veterné mesto plné zelene a úžasnej architektúry je nabité mnohými zaujímavosťami

Tretie najväčšie mesto Ameriky, Chicago, má neuveriteľne veľa prívlastkov. Mesto Al Caponeho. Mesto č. 2 po New Yorku. Hlavné mesto americkej architektúry. Hlavné mesto jazzu a blues. Veterné mesto. Mesto blízko pekla… a takto by sme mohli pokojne pokračovať ďalej. Každopádne, má čo ponúknuť každému cestovateľovi. Ja ti ho odporúčam z 3 dôvodov: gastronomické nebo, top hudobné podujatia a skutočne úžasná architektúra. Poďme si ale pozrieť ďalšie zaujímavosti, ktoré mňa osobne veľmi nadchli a zistil som ich počas svojej nedávnej návštevy.

Reklama

Kedysi 4-tisíc ľudí, dnes 9 miliónov

Vedel(a) si, že Chicagu bol udelený štatút mesta až v roku 1837? V tom čase tam žilo menej ako 4 tisíc obyvateľov. Chicago je dnes jedným z najväčších miest v USA a žije v ňom takmer 3 000 000 ľudí. A spolu s predmestiami je to asi 9 000 000. Zaujímavosťou je, že v meste žije viac ako 800-tisíc Poliakov a približne 200 až 250-tisíc Slovákov. WOW!

Stotonová oceľová fazula

Cloud Gate je najznámejšou atrakciou mesta Chicaga. Je to nerezová skulptúra od indicko-britského sohcára Anishe Kapoora nachádzajúca sa v Millenium parku v Chicagu. Jej názov možno doslovne preložiť ako „brána mrakov“, je však často prezývaná aj ako „Fazuľa“ („The Bean“). Skulptura má rozmery približne 10 na 20 metrov, výšku približne 13 metrov a váži približne 100 ton. Je zložená zo 168 plátov nerezovej ocele, ktoré sú zvarené bez zjavných spojov a následne vyleštené tak, aby zrkadlili svoje okolie.

Deep Dish Pizza

Keď sa opýtate kohokoľvek na tradičné chicagské jedlo, odpoveď je jasná – deep dish pizza. Je to tradičná pizzová pochúťka s vysokým okrajom naplnená syrom, rajčinami a klobáskou. Toto ultimátne jedlo vynašli dvaja kamaráti Ike Sewell a Ric Riccardo. Využili svoju lásku k biznisu a talianskej kuchyni a v roku 1943 otvorili Pizzeriu Uno v Chicagu, kde sa táto pizza servíruje dodnes.

Prvé ruské kolo na svete

Prvé ruské koleso na svete sa objavilo v Chicagu v roku 1893. Organizátori vtedajšej svetovej výstavy sa rozhodli vytvoriť niečo, čo by zatienilo slávnu parížsku Eiffelovu vežu. Mladý inžinier George Ferris navrhol postaviť obrovské koleso s kabínami, aby návštevníci videli celé mesto. Dnes tu v prístave Navy Pier stojí ruské kolo, ktoré bolo vytvorené na pamiatku po tom pôvodnom.

Veľký požiar v Chicagu

V roku 1871 mesto zachvátila katastrofa zvaná Veľký požiar v Chicagu. Oheň zúril až tri dni: od 8. do 10. októbra. Podľa najpravdepodobnejšej verzie bola vinníkom požiaru krava, ktorá v stodole prevrátila petrolejovú lampu. Počas požiaru zahynulo viac ako 200 ľudí. V roku 1956 bola na mieste údajnej stodoly otvorená požiarna akadémia.

Vedecké kapacity

Chicagská univerzita bola otvorená v roku 1890. V súčasnosti patrí k najprestížnejším vysokoškolským inštitúciám na svete. 89 jej zamestnancov a bývalých študentov sa stalo laureátmi prestížnej Nobelovej ceny.

Rieka Chicago tečie naopak!

Mesto sa nachádza na brehu jazera Michigan a dlho do neho boli vypúšťané všetky splašky z Chicaga. Na konci 19. storočia sa však zrealizoval grandiózny projekt – inžinieri otočili rieku Chicago naopak a tá tak nevteká do Michiganu, ale vyteká z neho. To pomohlo zachrániť jazero pred ekologickou katastrofou.

Playboy a Mariliny Monroe

V roku 1953 začal Hugh Hefner vydávať erotický časopis Playboy v Chicagu. Na obálke prvého čísla, ktoré vyšlo v náklade 70 000 výtlačkov, bola fotografia Marilyn Monroe. Časopis bol vypredaný za pár dní, neskôr začal vychádzať okrem USA aj v desiatkach krajín po celom svete.

Najšportovejšie mesto USA?

Chicago je jedno z najšportovejších miest v USA. Sídli tu 16 profesionálnych tímov. Tunajší basketbalový klub „Chicago Bulls“ dlhé roky hrával legendárneho Michaela Jordana, ktorý sa stal podľa časopisu Forbes najlepšie plateným športovcom v histórii. Od roku 2009 tu tiež hrával slovenský hokejista Marián Hossa, ktorý s tímom Chicago Blackhawks získal tri Stanleyho poháre.

Tvorcovia kolieskových korčulí

9. decembra 1884 dostal obyvateľ Chicaga patent na model kolieskových korčulí. Čoskoro sa tento spôsob presúvania stal v krajine veľmi populárnym. Prvá koliesková dráha v Chicagu bola otvorená v roku 1902.

Veža, z ktorej vidno do štyroch štátov

Willisova veža, postavená v roku 1974, je jednou z desiatich najvyšších budov na svete. Výška 108-podlažnej budovy je 442 metrov. V budove je 104 vysokorýchlostných výťahov a na 103. poschodí je balkón z absolútne priehľadného skla. Návštevníci majú dojem, že doslova visia vo vzduchu.

Akciové letenky do Chicaga


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore