Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Chceš navštíviť alternatívnu kodanskú štvrť Christianiu? Toto by si mal vedieť

Chceš navštíviť alternatívnu kodanskú štvrť Christianiu? Toto by si mal vedieť

Ak si vygooglite tipy na návštevu Kodane, takmer určite sa medzi nimi objaví i Christiania, autonómna časť hlavného dánskeho mesta. Preslávil ju najmä otvorený obchod s marihuanou. Christiania však svojim návštevníkom ponúka omnoho viac. Prečítajte si, čo by ste mali vedieť o najatraktívnejšej, autonómnej kodanskej štvrti.  

Reklama

Lacné letenky do Kodane

Ako sa sem dostať

Slobodné mesto Christiania sa nachádza v oblasti Christianshavn a dostanete sa sem metrom, autobusom či bicyklom. Zákaz vstupu tu majú autá. Vystúpte na stanici Christianshavn St a vyberte sa juhovýchodným smerom k Dronningensgade. Asi po pätnástich minútach chôdze by ste sa mali dostať do tohto bohémskeho dištriktu. Ak preferujete jazdu autobusom, nasadnite z Christianshavn St na ten s označením 9A a vystúpte na nasledujúcej zastávke, Bodenhoffs Plads. Ďalsím spôsobom, ako sa sem dostať, je autobus 350S z centra mesta zo stanice Nørreport St.

Čo je Christiania a ako vznikla

Tak na úvod, ako vlastne vzniklo mestečko Christiania. Jej územie bolo kedysi súčasťou vojenskej základne, ktorá predtým, než sa stala turistickým magnetom, bola dlhé roky opusteným miestom. V roku 1971 sa sem vlámala skupina hipisákov a začala toto miesto okupovať. Dnes tu žije približne 900 ľudí, tvoriacich komunitu. Žijú podľa vlastných pravidiel a regulácií. Počas svojej relatívne krátkej histórie musela časť čeliť rôznym nepokojom, ktoré vznikli predovšetkým kvôli spomínanej otvorenej politike voči konzumácii marihuany. Polícia sem viackrát vtrhla a zatkla viacerých dílerov. V auguste 2016 sa tu strhla prestrelka, počas ktorej zahynuli traja ľudia, vrátane jedného policajta. 

Reputácia Christianie sa rokmi menila

Christiania si získala svoju slávu predovšetkým vďaka svojim permanentným stánkom v okolí ulice Pusher Street, prezývanú tiež ako “The Green Light District”, kde sa predávali rôzne druhy cannabis. Tieto stánky museli uzavrieť svoju prevádzku, predovšetkým kvôli konfliktom spojenými s drogami v oblasti. Keďže násilie nemá v tejto hipisáckej časti svoje miesto, mnohí obyvatelia bojujú za úplné zastavenie drogovej aktivity v distrikte a žiadajú Kodančanov, aby tento trh nepodporovali. Nekupujte si tu hašiš. To je rada nie od nás, ale priamo od miestnych. „Pomôžte Christianii, kupujte si hašiš niekde inde,“ šírili plagáty po štvrti, predovšetkým po spomínanej prestrelke v roku 2016. Netrvalo dlho a stánky na Pusher Street sa stánky opäť vrátili do obehu. To však nemení nič na tom, že mnohí Christiančania sú naladení proti miestnemu obchodu s drogami.

Kodaň s letenkami, 3* hotelom a raňajkami od 189€

Foťák radšej na chvíľu odložte

“Fotografovanie je zakázané, keďže kupovanie a predávanie hašišu je stále nelegálne,” privíta vás tabuľa pri vstupe do Christianie. To však platí len pre spomínanú “Pusher Street”. Zachytiť Christianiu ako takú môžete. Ak vo vašom zábere nie sú ľudia. V tom prípade máte povinnosť ich osloviť a opýtať sa ich, či s tým súhlasia. Je pochopiteľné, že pri každodennom návale turistov majú miestni pri vychutnávaní svojej šálky kávy nárok na súkromie.

Nebežte a nekupujte tu hašiš

Keďže tu vládne uvoľnená atmosféra, pravidlo nebežte, akokoľvek absurdne znie, by ste nemali ignorovať. “Beh spôsobuje paniku,” vysvetľuje značka pri vstupe a platí predovšetkým pre okolie kaviarní, barov a reštaurácií. Tam, kde ľudia prichádzajú spomaliť. Toto hipisácke susedstvo síce preslávil otvorený obchod s trávou, to však neznamená, že je tu legálna. Preto, ak si jedného zapálite, vzťahuje sa na vás rovnaký zákon, ako kdekoľvek inde v Dánsku. Najlepším spôsobom, ako spoznať túto štvrť, je, prirodzene, rozprávať sa s miestnymi. Christiania na to ponúka množstvo miest pod holým nebom či kaviarní. Nepýtajte si ich však (len) na obchod s marihuanou. Vedzte, že túto otázku už odpovedali miliónkrát a určite ocenia, ak sa budete zaujímať aj o iné jej stránky.

Objavte oblasť v okolí Dyssebroenu

Ikonické múry, pokreslené graffiti, vydláždené aleje so zadymenými barmi a útulnými kaviarňami vytvárajú alternatívnu atmosféru, ktorá láka ako miestnych, tak i turistov. Oblasť, ktorá sa pred vami objaví po prekročení mosta Dyssebroen, ktorý spája Christianshavn Side (hlavnú časť Christianie) s časťou Amager, má však svoje osobité čaro. Vyberte sa na prechádzku popri stromoch a miestnych pestrofarebných domoch pri nábreží. Alebo si oddýchnite na jednej z drevených plošín a vychutnávajte si pokoj. V tejto časti Christianie môžete fotiť, koľko sa vám zažiada a ak máte chuť, aj si pobehnúť.

Mohlo by vás zaujímať:

Ako spoznať Kodaň (skoro) zadarmo 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Havaj by sa mal onedlho otvoriť turistom z Japonska https://t.co/gxKUEXthCV #novinky27 minút dozadu
Lietanie je bezpečnejšie ako návšteva obchodu s potravinami, tvrdí harvardská štúdia https://t.co/GUIwohIzAh #novinky3 hodiny dozadu
Kostarika ruší povinnosť negatívneho testu pri vstupe do krajiny https://t.co/yYk5u2Gqvm #novinky3 hodiny dozadu
Exotika bez testu a karantény. 10 krajín, ktoré sľubujú bezpečnú dovolenku https://t.co/pN4m5cNz7f #dovolenky4 hodiny dozadu
Letisko Dillí začalo ponúkať testy na COVID pre všetkých cestujúcich https://t.co/Vpjed99yaw #novinky4 hodiny dozadu
Kazachstan. Very nice! Znie nová kampaň, ktorá láka turistov navštíviť Boratovu rodnú zem https://t.co/3saZLQgFlz #novinky4 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky5 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky5 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť (novinky) https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky5 hodiny dozadu
Emirates posielajú do dôchodku prvý Airbus A380. Stovka doubledeckrov naďalej ostáva vo flotile https://t.co/zasVWWo5Lh #novinky5 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore