Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tipy na cestu do Nemecka

Bach, Beethoven, Goethe, Händel, Schumann, Kant, Hegel, Schopenhauer či Nietzsche. Nemecko, das land de dichter und denker, teda zem poetov a mysliteľov, je jednou z tých krajín, kde sa ročne publikuje najviac kníh na svete. Medzinárodný knižný festival vo Frankfurte, ktorý je jedným z najzásadnejších knižných eventov vôbec, je toho dôkazom. Okrem umeleckej a filozofickej scény sú Nemci i veľkými milovníkmi piva. V jeho konzumácii si držia druhé miesto v Európe. To zas potvrdzuje obľúbený mníchovský Oktoberfest. Nemecko je piatou najväčšou krajinou starého kontinentu. Ak sa sem chystáte pozrieť, precestovať jeho najskrytejšie kúty, či začať v tejto krajine nový život, prečítajte si naše tipy na cestu do Nemecka.

Reklama

Kam za jedlom?

Takmer na každej ulici v nemeckom meste či mestečku nájdete Gaststätte, akúsi kombináciu reštaurácie a pubu. Ich ponuka väčšinou zahŕňa jednoduché jedlo za rozumnú cenu. V bierstube (krčma) či v weinstube (vinárnička) vás k nápoju obslúžia i ľahkým jedlom či malým pokrmom. V Nemecku nie je také bežné osviežovať sa vodou z kohútika; väčšinou je to minerálka, ktorú vám pri objednaní vody prinesú. Ak máte chuť na niečo malé pod zub, nájdete tu pomerne mnoho miest, ktoré pripravujú napríklad Würste, klobásu v grilovanej, varenej či praženej verzii, prípadne plnenú studeným mäsom, syrom či rybou. Ak obľubujete turecký döner kebab, v nemeckých uličkách narazíte na stánky s nimi takmer na každom rohu. Ich cena sa pohybuje v relácii dvoch – troch eur. Tradičné a autentické miesta s touto obľúbenou tureckou špecialitou väčšinou ponúkajú i skvelé zeleninové falafely. Ak ste skôr mäsožravec, v Nemecku tak ľahko hladný či hladná neostanete. Vyskúšajte Bouletten, malé mäsové guličky, Currywurst s pikantnou omáčkou či Leberkäs mit Kartoffelsalat, typická bavorská špecialita podávaná  s horčicou a zemiakovým šalátom. Kartou nezaplatíte v každej reštaurácii, preto si túto možnosť radšej dopredu overte.

Nemci sú milovníkmi piva i vína

Prepitné sa pohybuje okolo hodnoty piatich až desiatich percent. Čašníka či čašníčku takto oceňte pri platení, nenechávajte peniaze či prepitné pri odchode na stole, to je považované za neslušné.. Nemci chodia jesť von radi a často. Ak teda plánujete navštíviť nejakú všeobecne obľúbenú reštauráciu, rezervácia je určite nevyhnutnosťou. Ak máte chuť na pivo v parku, v Nemecku tým žiaden zákon neporušíte. Ochutnajte obľúbené bavorské Weissbier. Pre milovníkov vína či ovocných nápojov určite odporúčame pripiť si aspoň raz s nápojom Apfelwein, ktorý nie je prisladký či s drinkom Hugo, ktorý sa podáva skôr pri špeciálnych príležitostiach. Šampanské sa v ňom zmiešava so sódou a sirupom a servíruje sa s limetkou a mätou. Na letné dni tak správne osviežujúci.

Zdroj fotografie – anandoart / Shutterstock.com

Do Nemecka vlakom, po Nemecku vlakom

Ak plánujete cestu vlakom zo Slovenska, využiť môžete spojenie Bratislava – Mníchov, Košice – Žilina – Bratislava – Berlín, či výhodné ponuky spoločnosti Regiojet. Deutsche Bahn, fungujúca polosúkromná železničná spoločnosť zahŕňa vysokorýchlostné vlaky InterCity Express (ICE), InterCity (IC) a EuroCity (EC) vlaky, ktoré spájajú mnohé veľké mestá, napríklad Mníchov a Frankfurt, vskutku rýchlym spojením. Všetky InterCity a InterCity Express vlaky majú reštauračné vozne a vlakový servis. RE, RB a IRE sú zas regionálne vlakové súpravy. Ak plánujete väčší výlet po Nemecku, možnosťou sú tiež nočné CityNightLine (CNL) vlaky. Na väčšine veľkých železničných staníc nájdete skrinky na batožinu, ktoré vás vyjdú od dvoch do piatich eur, záležiac na veľkosti kufra. Lístok na vlak si môžete v predstihu, a teda v lepšej cene zakúpiť na internete, či na mieste v automatoch. Deti do pätnástich rokov majú v sprievode rodiča či príbuzného nárok na zľavu, avšak musia byť v lístku zahrnuté. Ak cestujete v sprievode šesť a viacerých ľudí, potom sa vám viac oplatí obstarať si skupinový Gruppen & Spar lístok. Štrnásť železničných tratí je prepojených s nemeckými letiskami a dva z nich i s tými mimo krajiny, so švajčiarskym Bazilejom a holandským Amsterdamom. Finančný rozdiel medzi prvou a druhou triedou je väčšinou pomerne vysoký, no väčšina cestujúcich považuje druhú triedu za postačujúcu. Vo všeobecnosti je vlaková doprava v Nemecku v porovnaní napríklad so slovenskými či českými cenami pomerne drahá.

Zdroj fotografie – travelview / Shutterstock.com

Najjednoduchšou je letecká doprava

Najjednoduchším spojením s Nemeckom je jednoznačne letecká doprava. Medzinárodné lety z Bratislavy, Košíc, Viedne či Budapešti fungujú medzi Berlínom, Frankfurtom, Mníchovom, Kolínom a ďalšími mestami na pravidelnej báze. Ak preferujete cestu autobusom, nájdete tu skutočne veľa možností medzi viacerými nemeckými mestami. Do Nemecka sa dostanete najjednoduchšie z Prahy. Vo vnútroštátnej sieti je populárnou napríklad firma Flixbus, jazdiaca za rozumné ceny po celom Nemecku. Možnosťou je tiež prenajať si auto, pričom ceny sa pohybujú okolo 55 eur za deň a 300 eur za týždeň. Výhodnejšie je tak urobiť už v predstihu. Zvážte však, či je tento spôsob cestovania pre vás skutočne výhodný, v Nemecku to nie je práve najlacnejší spôsob objavovania krajiny.

Osvojte si základné frázy

Ak sa na cestu opýtate v angličtine, a predovšetkým mladého človeka, k odpovedi sa zaručene dopracujete. Po anglicky sa dorozumiete vo väčšine hotelov, reštaurácií, na letiskách, v múzeách a na ďalších frekventovaných miestach. Menej používaným je anglický jazyk vo vidieckych oblastiach a podobne ako u nás, medzi generáciou nad štyridsať rokov. Pred návštevou krajiny je vždy dobré naučiť sa základné frázy. Bitte (prosím) a danke (ďakujem) sú slovíčka, ktoré sa vám zídu pri každej konverzácii. Určite nič nepokazíte tým, ak sa pred opýtaním sa otázky v angličtine ospravedlníte za svoju nedokonalú nemčinu. Pre lepšiu orientáciu v spoločnosti si zaobstarajte sprievodcu nemeckými frázami.

Nedeľa patrí rodine, nie nákupom

Nemci najradšej platia hotovosťou. Ďalšou výsadnosťou nemeckého národa je, že nedeľa býva vyhradená rodine a oddychu. Počas tohto nepracovného dňa sú tu takmer všetky špecializované obchody, ale i potraviny zatvorené. Nákupné nedele v tejto krajine skutočne nenašli svoje miesto, i keď sa v rámci viacerých mesiacov z času – načas brány obchodov a supermarketov otvárajú. Nedeľami sú neprístupné i niektoré reštaurácie, no keďže rodinný obed k ostatnému dňu týždňa neodškriepiteľne patrí, podnikov, kde sa môžete najesť, nájdete i počas víkendu otvorených pomerne dosť.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore