Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Lisabon: 5+ tipov kam sa vydať v najväčšom meste Portugalska

Lisabon: 5+ tipov kam sa vydať v najväčšom meste Portugalska

Miestni vravia, že Lisabon leží na siedmich pahorkoch, traduje sa to o ňom snáď tisícročia. Od rieky Tejo, ktorá sa vlieva do Atlantického oceánu, je naň pohľad ako na impresionistickú maľbu. V hlavnom meste Portugalska je vraj veľmi ťažké nudiť sa. Už teraz cítim vôňu pečiva a nadýchaných koláčikov z Pastéis de Belém a pred očami mám farebné dlaždice múzea Azulejo, ktoré by boli skvostom našej domácej kuchyne! Nazrime teda na chvíľu na krásu Lisabonu.

Reklama

5 zaujímavostí o Lisabone

 • Lisabon v skutočnosti nie je mestom na siedmich pahorkoch. Je to historicky nepresný údaj. Zrejme preto, aby sa mesto viac podobalo Rímu známemu ako mesto siedmich kopcov.
 • Portugalčanom sa podarila ešte jedna nepresnosť, trochu smiešna. Medzi pomyselných sedem pahorkov, na ktorých by malo mesto stáť, v skutočnosti zabudli prirátať ten najvyšší kopec, Graça.
 • Symbolom Lisabonu sú už od 12. storočia vrany. Traduje sa, že je to odvtedy, čo sprevádzali do Lisabonu telo svätca Vincenta. Ľudia ich mali ako domácich miláčikov, vysedávali na hradbách, boli vernými spoločníkmi obchodníkov s uhlím. Zdá sa, že z mesta zmizli spolu s nimi. Všetky vrany však Lisabončania prezývali jedným menom – Vincent.
 • V Lisabone narazíte na dve veľmi zaujímavé kníhkupectvá. Jedným z nich je vôbec najstaršie kníhkupectvo na svete, Bertrand. Zato Livraria do Simão, to druhé kníhkupectvo, je jedným z najmenších na svete! Má iba 3,8 metrov štvorcových, napriek tomu sa sem zmestí štyritisíc kníh! Je tak malé, že keď doň vstúpi zákazník, predavač zvyčajne musí odísť von.
 • Lisabon má dva „fakové“ monumenty. Keď šiel portugalský kardinál v roku 1934 do Ria de Janeira, bol ohromený čerstvo dokončenou pamiatkou Krista. Tam sa začína a končí príbeh sochy Krista Kráľa v Lisabone. Niečo podobné sa stalo aj v roku 1532. keď kardinál odišiel na návštevu do Talianska. Zahliadol palác Diamanti vo Ferrare, vrátil sa a dal postaviť Casa dos Bicos.

Ako sa dostať z letiska do centra mesta?

Lisabon má jediné letisko, ktoré vybavuje všetky medzinárodné a vnútroštátne lety. Napriek pomerne nulovej rekonštrukcii či modernizácii má toto letisko povesť dobrej organizácie a manažmentu. Od historického centra je navyše vzdialené iba šesť kilomentrov.

*Upozornenie na čas, keď budete z lisabonského letiska odlietať naspäť domov. Väčšina nízkonákladových leteckých spoločností odlieta z terminálu 2. Tento terminál je vzdialený od hlavného letiska asi jeden kilometer, nie je medzi nimi vytvorené priame spojenie metrom alebo verejnou autobusovou dopravou. Z hlavného letiska vás na Terminál 2 bezplatne odvezie kyvadlový autobus, ten odchádza každých 10 až 20 minút z autobusovej zastávky pred odletovou halou. Pozrite si vopred, z ktorého terminálu odlietate a urobte si časovú rezervu.

Z letiska Lisbon Portela Airport autom do centra mesta:

Z letiska Lisbon Portela Airport autobusom do centra mesta:

Lisabonská spoločnosť Aerobus poskytuje cestujúcim priame autobusové spojenie z letiska do centra Lisabonu. Za jednu jazdu zaplatíte od dvoch do šiestich eur. Autobusy odchádzajú spred Terminálu 1 každých 15 až 20 minút.

Z letiska Lisbon Portela Airport metrom do centra mesta:

Metro je najlacnejšia doprava zo všetkých možností v Lisabone, je ním popretkávané celé mesto. Premáva každých 5 až 15 minút. Letisko je s mestom spojené červenou linkou. Jednorázový lístok kamkoľvek v meste stojí 1,50 EUR.

Z letiska Lisbon Portela Airport taxíkom do centra mesta:

Z letiska a na letisko sa dostanete samozrejme aj taxíkom, určite je to veľmi komfortné, zároveň však oproti ostatným spôsobom omnoho drahšie. Lisabonské taxíky majú jedny z najlacnejších taríf v Európe, ale, bohužiaľ, taxikári tu majú zlú povesť za nadmerné účtovanie za odvoz a dovoz turistov.

Čo robiť, vidieť a zažiť v Lisabone?

Ak by ste mali v Lisabone navštíviť len jedno miesto, nech je to stredoveká veža Torre de Belém na severnom brehu rieky Tagus, postavená bola v prvej polovici 16. storočia. Slúžila ako pevnosť, aj ako prístav a maják. Odtiaľto vyrážali portugalskí prieskumníci a moreplavci na svoje cesty. Pre mnohých bol Belém posledným miestom, na ktorom pred hlbokým Atlantikom stáli pevne na nohách. I slávny Vasco de Gama. Dodnes je tento monument symbolom mesta. Z centra vzdialeného šesť kilometrov vás sem privedie eletrička, autobus aj vlak.

Remodelado 28

V Beléme môžete nasadnúť aj na známu žltú, elegantnú električku číslo 28. Užijete si krátky návrat do éry minulého storočia, keď ulicami mesta brázdili ručne ovládané električky z dreva. Vznik tých lisabonských sa datuje až do roku 1873, no vy sa pravdepodobne odveziete na Remodelado z roku 1930. Električka odchádza z námestia Martim Moniz, odkiaľ smeruje do susedných štvrtí Graça, Alfama, Baixa, Chiado, a São Bento. Z električky budete mať výhľad na Lisabonskú katedrálu aj budovu portugalského parlamentu.

Pozor dávajte na hlavnú turistickú sezónu v Lisabone, od neskorej jari do jesene bývajú na električku aj hodinové rady. V skoré ráno a podvečer by ste mohli mať šťastia viac. Ak si nechytíte miesto na sedenie, silno sa držte. Tieto električky veru nejazdia tak plynule a hladko, ako sme zvyknutí v 21. storočí.

Na kávu do minulého storočia

Na ulici R. Garrett nájdete jednu z najznámejších kaviarní, Café a Brasileira, ktorá funguje už vyše sto rokov. Odkedy ju otvorili v roku 1905, zhromažďovali sa v nej portugalskí spisovatelia a intelektuáli, a popíjali absint. Už pri vstupe vás privíta brondzová socha Fernanda Pessoa, Portugalčanmi milovaného básnika. Hoci v túto dobu tam už nájdete viac turistov ako miestnych, to miesto má stále tak trochu spisovateľskú dušu.

Ani Paríž už predsa nie je ten istý Paríž, ako keď jeho ulicami a podnikmi prechádzali podnapití Hemingway so Scottom Fitzgeraldom. Musíte len vedieť nasať atmosféru a použiť predstavivosť. V Café a Brasileira si určite dajte bica – silnejšiu verziu espresso kávy, miestnu špecialitu. Ak budete mať chuť na čosi pod zub, o poschodie nižšie vám naservírujú skvelé pasteis de nata alebo chrumkavý croissant.

Lisabon v hrsti

Hrad s múzeom São Jorge na vyvýšenom kopci je jednou z najznámejších scenérii v meste. Prejdite sa bludiskom veží, hradieb a nádvorí hradu postaveného v piatom storočí a budete mať skutočne krásne výhľady na červené strechy Lisabonu a na rieku Tagus. Hrad obývali Vizigóti, Mauri, potom sa stal doménou kráľov a sídlom šľachty.  

Dnes je múzeom s archeologickým náleziskom z troch rôznych historických období a s ruinami bývalého kráľovského paláca, ktorý takmer celý spadol počas zemetrasenia v roku 1755. Najvyššou panoramatickou vyhliadkou mesta, hoci menej známou ako São Jorge, je Miradouro da Senhora do Monte kúsok za mestom. Ak budete mať šťastie, je možné, že budete na tomto mieste úplne sami. Povráva sa tiež, že šťastie budú mať všetky tehotné ženy, ktoré na toto miesto prídu.

Zájdite aj do Parku

Lisabon je obzvlášť krásny zhora. Preto vám odporúčame zájsť na drink do rooftop baru s názvom Park na ulici Silo da Calçada do Combro nad garážami. Vonku na terase je čarovná mestská záhrada s nábytkom z patinovaného dreva, vnútri tiež dominuje drevo v štýle vintage s bielymi závesnými svetlami. Miesto navštevujú najmä mladí ľudia, atmosféra je vždy uvoľnená.

Po večeroch hrá v Parku živá hudba. Ľudia pijú Margaritu a Mojito. Ak na vás príde hlad, urobia vám tu napríklad domáci burger so špenátom alebo s vajíčkom. Ktosi napísal tomuto baru príjemnú recenziu – V Parku stratíte pojem o čase. Panoramatický výhľad na západ slnka rýchlo prejde do dlhej noci plnej hudby a drinkov.

Zdieľané zážitky

Ak máte radi víno, potom sa môžete na chvíľu stať aj degustátorom tých portugalských a navštíviť najstaršiu lisabonskú vínnu pivnicu. V cene je, samozrejme, aj ochutnávka klobások a syrov.  

Samostatnú pozornosť si zaslúži najstaršia štvrť Lisabonu – Alfama. Som si istá, že aj vás očaria labyrinty ulíc, vnútorných terás, schodísk a malých námestí. V maurských časoch ju obývali aristokrati, dodnes v nej preto nájdete honosné sídla. V Lisabone je to miesto, kde sa vedľa seba stretávajú tri hlavné náboženstvá – judaizmus, islam a kresťanstvo. Alfamou vás radi prevedú naši priatelia – sprievodcovia.

Čo treba ochutnať v Lisabone?

Prvý na zozname „MUST TRY“ jedál v Lisabone sú jednoduché a sladké pudingové koláčiky Pastel de Nata či Pastel de Belem (neskôr vám naň dám i recept) a ich pôvod siaha až do 19. storočia. Ak neviete, čo s prebytočnými žĺtkami, tak si vyskúšajte túto lisabonskú dobrotu. Tu nájdete recept.

Určite ochutnajte aj Caldo verde, ktoré mnohí považujú za portugalské národné jedlo. Je to zdravá polievka z kapusty a klobásky, často však nájdete aj alternatívy s inou zelenou zeleninou, napríklad kelom. Podávajú ju snáď vo všetkých lisabonských reštauráciách, od malých krčmičiek až po špičkové podniky. Možno vám trochu pripomenie domov.

Ďalším z chutných lisabonských pokrmov je sendvič Prego s cesnakovým steakom. To je fakt parádna mňamka! A potom tu ešte máme Bacalhau, Frango, Cozido….. Jednoducho, v Lisabone od hladu neumriete!

Výhodné ubytovanie v Lisabone

Vieme, že s ubytovaním bývajú často patálie a keď sa očakávania nestretnú s realitou, človeku to, chtiac či nechtiac, naštrbí skvelú dovolenku. Preto vám v Lisabone odporúčame dve miesta, na ktorých by sa vám malo dobre spať a za dobrú cenu dostanete aj kvalitný servis.

Hostel Crespo je taký malý hostelový zázrak. V jeho blízkosti sú rôzne monumenty Lisabonu, z horných izieb máte skvelý výhľad a ak máte radi farby, potešia vás aj útulné izby v azúrových, žltých a tmavomodrých farbách či veselé kvetinové vzory.

Ak sa vám nepozdáva Crespo, potom nám dovoľte ponúknuť vám ešte jednu možnosť ubytovania – hosťovský dom Boa Nova. Toto miesto si môžete prenajať aj ako skupina, ak radi cestujete s priateľmi alebo napríklad s deťmi. K dispozícii je zdieľaná kuchynka, v ktorej si môžete variť vlastné dobroty. Dom je vzdialený necelé tri kilometre od jednej z najkrajších výhľadní Miradouro da Senhora do Monte.

Užitočné mobilné aplikácie v Lisabone

Lisboa Cool

Na potulkách Lisabonom sa vám určite zídu mobilný pomocníci, napríklad aplikácia Lisboa Cool. Odpoviete v nej na niekoľko otázok typu – kedy prídete do Lisabonu, ako dlho sa v ňom zdržíte a aké sú vaše hobby či obľúbené atrakcie. Aplikácia vám potom ponúkne itinerár a udalosti, ktoré sa počas vašej prítomnosti v meste budú konať. Bonusom je aj mapa mesta, ktorá je k dispozícii offline.

Lisbon Metro

Ak sa nechystáte cestovať do Lisabonu autom, ani si ho v meste prenajať, stiahnite si aplikáciu Lisbon Metro. Mesto je veľmi priateľské k chodcom, ale aj k cestovateľom verejnou dopravou. Lisabonská trať metra nie je príliš široká ani dlhá, ale na výletoch do odľahlejších častí vám pomôže sa orientovať, navyše ušetríte aj čas. Aplikácia vám ukáže, ktorá linka vás na tie ktoré miesta zavedie v čo najkratšom čase.

Čo si vziať so sebou do Lisabonu

Zdroj energie budete potrebovať nielen vy, ale aj vaše mobilné telefóny a fotoaparáty. Aby boli vždy pripravené zachytiť vaše zážitky, možno sa vám zíde náš bambusový powerbank s logom Pelikána. Veď ho bez problémov vložíte do každej kabelky, ruksaku či tašky.

Šťastnú cestu do Lisabonu.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  4.9/5 - (13 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PECKA DŇA: 5 dní v Nice s krásnym hotelom v centre, raňajkami a letenkami za 309€ https://t.co/xkJJjTUU7Y #dovolenky4 hodiny dozadu
Zážitok ako z prvej triedy. Biznis letenky Saudia na exotické ostrovy od neuveriteľných 939€! https://t.co/rcPfUFJpfL #letenky7 hodín dozadu
Najkrajšie grécke ostrovy a najlacnejšie letenky na leto https://t.co/zV4RmijjSP #dovolenky7 hodín dozadu
Leť do Záhrebu z Bratislavy od 31€! Má najkrajší park v Európe aj najkratšiu lanovku na svete https://t.co/zlc4nuBbpQ #letenky7 hodín dozadu
Lacné letenky do Bruselu z Bratislavy aj Viedne od 19€! https://t.co/mmNVmiDmLn #letenky7 hodín dozadu
Výlet k moru alebo do krásnej metropoly? Leť na jeseň s Austrian Airlines do celej Európy od 99€! https://t.co/CG3NwnTUai #letenky7 hodín dozadu
Toto je 20 najlepších ostrovov v Európe, ukazuje najnovší prieskum https://t.co/KuJMmi0eo2 #letenky7 hodín dozadu
Encián Donovaly, Pribskô i Hotel Pošta. Pobyty, ktoré za posledné dni najviac zlacneli: rezervuj od 89€! https://t.co/1sUCS0xeag #dovolenky8 hodín dozadu
LACNÉ LETENKY: Brusel, Záhreb, Viedeň a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 19€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky8 hodín dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste tieto tipy na hotely 2022 https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky8 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore