Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cesta hrdinov SNP je najdlhšia pešia turistika na Slovensku. Poznáš jej najväčšie zaujímavosti?

Cesta hrdinov SNP je najdlhšia pešia turistika na Slovensku. Poznáš jej najväčšie zaujímavosti?

Prevýšenie viac ako 31-tisíc metrov, dĺžka takmer 770 km a túra, ktorú si budeš pamätať celý život. Tak nejak možno v skratke charakterizovať najdlhšiu turistickú magistrálu na Slovensku, značenú červenou značkou. Vedie naprieč celým Slovenskom, teda zo severovýchodu krajiny (Dukliansky priesmyk) až na západ – Devín, prípadne naopak. Cesta hrdinov SNP prechádza väčšinou významných oblastí Slovenska, ktoré zohrali dôležitú úlohu počas národného povstania a počas oslobodzovania krajiny v rokoch 1944 až 1945. Platí, že ide o najdrsnejšie dobrodružstvo, ktoré môžeš na Slovensku ako turista podniknúť. O prechode Cesty hrdinov SNP som napísal aj knihu.

Reklama

O mojom prechode Cesty hrdinov SNP som nedávno napísal knihu. Bol to pre mňa natoľko intenzívny zážitok, že som sa ho rozhodol zvečniť aj v podobe filmového dokumentu.

Cesta hrdinov SNP a zaujímavosti

 • SNP je na väčšine Slovenska trasy totožná s medzinárodnou turistickou trasou E8, ktorá vedie po viacerých európskych krajinách a meria celkovo 4 390 km
 • Trasa Cesty hrdinov SNP získala svoj názov v roku 1956
 • Cesta vedie aj symbolickým stredom Európy – Svätojánskym kostolom v Krahuliach
 • Celá trasa sa dá, vďaka sieti útulní, prístreškov a chát, absolvovať aj bez stanu
 • V Bielych Karpatoch trasa prekračuje štátnu hranicu, kde vedie 26 km územím Českej republiky
 • Mohyla na Bradle je pietnym miestom a pamiatka, kde je pochovaný Milan Rastislav Štefánik.
 • Najvyšším vrchom v blízkosti cesty je vrch Ďumbier (2043 m n.m.), ktorý je aj najvyšším vrchom hrebeňa Nízkych Tatier, chodník však priamo cez neho nevedie a tak je najvyšším bodom cesty SNP Chopok (2024 m n.m.)
 • Cesta hrdinov oficiálne končí resp. začína na Devíne, na internete však nájdete aj to, že končí na Mohyle Milana Rastislava Štefánika a odtiaľ ide súbežne až na Devín ako Štefánikova magistrála – toto však nie je pravda, informáciu mám potvrdenú od dôveryhodného zdroja z Klubu slovenských turistov.

Kadiaľ vedie trasa? Mapa cesty hrdinov SNP

Pokiaľ budeš mať oči doširoka otvorené a budeš dávať pozor na už červené značenie, nestratíš sa – trasa je celkovo dobre značená a s výnimkou pár úsekov ju zvládneš s mapou v mobile. Tlačenou mapou či poznámkami o trase však určite nič nepokazíš,

Zdroj: Miro Mudrák z KST

Pôvodne viedla cesta od Devína po Dobšinskú ľadovú jaskyňu (r. 1928), ďalej už išla trasa smerom do Košíc, Prešova, Bardejova, Svidníka na Duklu po svojej trase. Neskôr sa na viacerých miestach trasa zmenila na celkovú dĺžku 769 km, pribudli napr. Biela skala, pohorie Žiar, Kremnické vrchy.

Turistická trasa vedie 8 významnými pohoriami (Čergov, Volovské vrchy, Nízke Tatry, Veľká Fatra, Žiar, Strážovské vrchy, Biele Karpaty, Malé Karpaty), 3 kúpeľmi (Bardejov, Štós, Trenčianske Teplice) a prechádza tiež niektorými mestami (Bardejov, Trenčín, Stará Turá či Bratislava) a zľahka obchádza mestá ako Prešov či Košice.

Priamo na trase, prípadne jej významových odbočkách, sa nachádza niekoľko hradov – Zborovský, Dobrovodský, Ostrý kameň, Devín a v jej blízkosti aj hrady Kysacký a Trenčiansky.

Koľko dní potrebujem na prechod?

Je to veľmi individuálne, pretože trasa vedie prevažne horami, čo je pre mnohých pomerne náročné. V priemere sa dá zvládnuť za 26 až 28 dní. Je možné získať aj lepší čas, avšak je nutné prejsť denne viac ako 30 km, zľahčiť batoh či výbavu a robiť si vopred fyzickú, ale aj psychickú prípravu na samotnú cestu.

Cestu hrdinov SNP zvládne primerne zdatný turista alebo ktokoľvek kto občasne športuje. Najdôležitejšie je odhodlanie, ktoré je nakoniec na Ceste tým motorom.

Nezabudni, ale že putovať mesiac po horách s batohom je náročné a určite je vhodné si vyskúšať víkendové túry pred tým než vystúpiš z autobusu na Dukle.

Ak chceš sledovať, kto je aktuálne na ceste, môžeš tak urobiť na tejto stránke.

Rekordy na Ceste hrdinov SNP

Rekord v najrýchlejšie prebehnutej trase drží už od roku 1992 turista a amatérsky bežec Rudolf Pado. Cestu hrdinov SNP absolvoval za sedem dní, čo znamená, že denne prešiel v priemere 109 kilometrov s prevýšením 4 485,7 metra. Navyše, bez podporného tímu.

Ultrabežec Pavol Porubčan v roku 2020 prebehol Cestu hrdinov SNP za 7 a pol dňa. V roku 2022 však pravdepodobne prišiel o titul najrýchlejšieho bežca na tejto trase. Čech menom Tomáš Štverák prebehol trasu za neuveriteľných 6 dní 19 hodín, 15 minút a 7 sekúnd.

V júni 2021 Soňa Kopčoková prekonala ženský rekord Cesty v štýle bez pomoci s časom 11 dní, 15 hodín a 30 minút.

Cesta hrdinov SNP a batoh: čo si zbaliť?

 • Pevné polovičné topánky alebo trailové tenisky
 • Turistické paličky
 • Merno oblečenie, spodné prádlo a ponožky
 • Kvalitný spacák s komfortnou zónou od 0 do 10 stupňov Celzia (pri letnom prechode)
 • Batoh aspoň 50l a váha ideálne do 10kg bez vody a jedla
 • Pončo alebo pršiplášť
 • Kompresné vaky (nepremokavé) na uschovanie elektroniky, oblečenia a jedla
 • Karimatka (nafukovacia alebo tzv. penová)
 • Rýchloschnúci uterák
 • Lekárnička (opaľovací krém, pinzeta na kliešte, mydlo, toaletný papier, zubná hygiena, zapaľovačm izotermická fólia, suplementy)
 • Čelovka alebo baterka
 • Powerbanka
 • Fľaša na vodu alebo camelbag

Ak sa chceš inšpirovať konkrétnym zoznam výbavy, nech sa páči – ja som zdolal Cestu hrdinov SNP s takouto výbavou.

Ubytovanie na Ceste hrdinov SNP

Spanie na útulniach či pod širákom má svoje čaro. Ak počas cesty zatúžiš po klasickom ubytovaní, po ceste ho nájdeš množstvo. Chodník vedie niektorými mestami či turistickými oblasťami, kde ti radi pomôžeme s ubytovaním. Rezervuj si apartmán či hotel cez Pelikán.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (12 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore