Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Česi začnú medzi prvými testovať zelený COVID pas. Udeje sa tak od 15. mája

Česi začnú medzi prvými testovať zelený COVID pas. Udeje sa tak od 15. mája

Za menej ako dva týždne sa v Česku začne testovať celoeurópsky zelený pas, ktorý by mal umožniť ľuďom cestovať na dovolenku. Česká republika je totiž v prvej vlne krajín európskej dvadsaťsedmičky, kde budú tieto – zatiaľ technické testy – prebiehať. Eurokomisár Didier Reynders, ktorý má zavedenie COVID pasu na starosti to potvrdil pre Českú televíziu. Ostrý štart zeleného COVID pasu resp. vstupenky na letnú dovolenku plánuje Únia už v júni. Získajú ho cestujúci s negatívnym PCR testom, kompletným očkovaním proti koronavírusu alebo imunitou na COVID.

Reklama

Zelený COVID pas je dočasným riešením, ktoré má ľuďom v lete umožniť vybrať sa na vytúženú dovolenku. V Bruseli teraz prebiehajú intenzívne rokovania, prípravy a testovanie, aby všetko bolo hotové presne o mesiac. Európsky COVID certifikát by Európsky parlament mal schváliť v júni a platiť by mal najneskôr začiatkom leta, teda ešte v júni – prípadne v júli. QR kód v tlačenej alebo digitálnej podobe by mal zaistiť bezpečný a voľný pohyb po krajinách EÚ počas letnej turistickej sezóny.

Brusel počíta s tým, že Únia bude mať jednotný pas. Bude súčasťou národných aplikácií – teda vždy v lokálnom jazyku a jednom univerzálnom – angličtine. Niektoré krajiny plánujú, že na to využijú už existujúce programy. Pre tých, ktorí nemajú k dispozícii smartfón budú vydávať dokument v tlačenej podobe.

Zdroj foto: Európska Komisia

Niektoré krajiny chcú tento pas využiť aj pre vstup na koncerty alebo do reštaurácií. Obdobné využitie už napríklad testuje aj mesto Trnava.

Komisia tiež požaduje, aby vystavenie dokumentu bolo zadarmo. A členským štátom ponúka milión eur na zavedenie celého systému.

Dôležité informácie o COVID pase

  • COVID pas sa týka tých, ktorí absolvujú očkovanie alebo negatívny PCR test alebo majú doklad o prekonaní choroby COVID-19. Členské štáty EÚ musia očkovací pas poskytnúť všetkým, ktorí spĺňajú aspoň jednu z troch uvedených podmienok.
  • Certifikát bude mať podobu QR kódu. Kód bude obsahovať informácie, ako je meno, dátum narodenia a informáciu o zdravotnom stave človeka vo vzťahu k ochoreniu COVID-19, teda či už ochorenie prekonal, či bol očkovaný alebo má negatívny PCR či antigénový test.

„Ak niekto nebude môcť získať ani jeden z týchto troch elementov, mal by si cestovanie zatiaľ rozmyslieť,” uviedol pre portál EURACTIV zdroj, ktorý stál pri vzniku legislatívneho návrhu.

Najlacnejšie letenky na leto 2021

Zdroj: Euractiv


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.1/5 - (14 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore