Nájdeš nás aj na:

Letenky

British Airways museli vyhodiť pasažierov z lietadla. Pre extrémne teplo stroj nemohol vzlietnuť

British Airways museli vyhodiť pasažierov z lietadla. Pre extrémne teplo stroj nemohol vzlietnuť

Britská letecká spoločnosť musela počet pasažierov zredukovať v prípade štrnástich letov z londýnskeho letiska London City Airport. Z linky smerujúcej na španielsky ostrov Ibiza musela dokonca vykázať dvadsať cestujúcich. Pre horúčavy, ktoré sužujú Veľkú Britániu už niekoľko dní, bolo lietadlo príliš ťažké a nedokázalo by vzlietnuť.

Reklama

Teploty, ktoré dosahovali miestami až 35 stupňov, podľa spoločnosti spôsobili zmenu tlaku na palube, a teda aj zmenu celkovej hmotnosti stroja. Lietadlo preto nemohlo vzlietnuť bez toho, aby sa zbavilo časti svojej váhy. Štartovacie dráhy na London City sú totiž pomerne krátke a lietadlá do vzduchu stúpajú pod strmším uhlom.

Joseph Golby | Dreamstime.com

Takmer všetci cestujúci, ktorým British Airways prekazila plány, mali namierené na letné dovolenky a rozhodnutie leteckej spoločnosti ich tak nepotešilo. Medzi vykázanými pasažiermi bola napríklad päťčlenná rodina s dcérou s Downovým syndrómom.

Rovnaké stanovisko, ako British Airways, zverejnilo aj letisko. Ľudia museli z lietadla odísť, aby sa zachovala bezpečnosť. Za neštandardné opatrenia sa London City Airport ospravedlnilo. Podľa hovorkyne British Airways dostali všetci cestujúci ubytovanie a let im prebookovali na nasledujúci deň.

 • Aká batožina je v základnej cene letenky British Airways?

  Letecká spoločnosť British Airways ku každej letenke povoľuje príručnú batožinu v rozmeroch 56x45x25 cm do 23 kg. Okrem nej si na palubu môžete zobrať ešte aj jednu osobnú položku navyše v maximálnych rozmeroch 40x30x15 cm, taktiež do 23 kg, napríklad tašku na notebook.

 • Ako si môžem zakúpiť väčšiu batožinu k letenke s British Airways?

  Spoločnosť British Airways ponúka možnosť zakúpenia podpalubnej batožiny vo váhe do 23 kg. Túto batožinu odovzdáte na odbavovacom pulte (check-in pult) ešte predtým ako prejdete bezpečnostnou kontrolou. Batožinu teda už neberiete cez bezpečnostnú kontrolu a môžete v nej prevážať aj tekutiny vo väčšom množstve ako 100 ml (alkohol, drogéria, atď.).

  Batožinu navyše si viete zakúpiť priamo pri rezervácii cez Pelikán.

 • Čo ak je batožina väčšia ako predpísaný rozmer?

  Rozmery a váha musia byť na 100% dodržané. Ak si nie ste istí, batožinu si radšej doma odvážte a zmerajte. Nezabúdajte, že do rozmerov sa započítavajú napríklad aj kolieska batožiny. Letecká spoločnosť British Airways v zmysle svojich prepravných podmienok Vám v opačnom prípade môže zaúčtovať poplatok za prekročenie limitov.

 • Čo všetko môžem mať v príručnej batožine s British Airways?

  Batožina prechádza cez bezpečnostnú kontrolu. Celkový objem tekutiny vrátane kozmetiky by nemal presiahnuť 100 ml. V príručnej batožine môžete prevážať lieky – ak sú na predpis, vezmite si aj predpis od lekára so sebou. Viac informácií si môžete prečítať aj v článku o príručnej batožine.

 • Ako cestovať s dieťaťom aerolinkami British Airways?

  Ak cestujete s dieťaťom do 2 rokov, vy ako sprevádzajúca dospelá osoba okrem vlastnej batožiny môže mať u seba jednu malú tašku na jedlo pre dieťa, hračky atď. Preprava skladacieho detského kočíka je povolená.

 • Ako rezervovať sedadlá v prípade leteckej spoločnosti British Airways?

  Rezervácia miesta v lietadle podľa vlastného výberu je možná za poplatok. V opačnom prípade Vám spoločnosť British Airways priradí sedadlo podľa náhodného výberu. Cena rezervácie sedadla v lietadle nie je jednotná.

 • Aké jedlo je v cene letenky British Airways?

  V cene leteniek na dlhé lety je teplé jedlo a nápoje (nealkoholické a alkoholické). Pokiaľ cestujete na krátkom lete, takéto občerstvenie si viete zakúpiť za poplatok.

 • Ako urobiť online check-in s British Airways?

  Aerolinky British Airways otvárajú online check-in 24 hodín pred plánovaným odletom. Môžete sa odbaviť aj na check-in pultoch alebo samoobslužných kioskoch na vybraných letiskách. Online check-in nie je povinný.

 • Je možné zmeniť letenku s British Airways?

  British Airways nepovoľujú zmenu údajov cestujúcich na letenke. Zmena mena na letenke je povolená iba v prípade, ak sa meno cestujúceho v cestovnom doklade v čase medzi kúpou letenky a samotným letom zmenilo kvôli sobáši.

  Ak by ste chceli zmeniť dátum letu, letecká spoločnosť bude postupovať podľa podmienok, ktoré platia konkrétne pre Vašu rezerváciu.

 • Ako cestovať so zvieratkom leteckou spoločnosťou British Airways?

  Preprava zvierat do/zo Spojeného kráľovstva podlieha osobitným predpisom

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodín dozadu
Kanárske ostrovy zadarmo poistia na COVID-19 všetkých turistov, ktorí tam prídu https://t.co/JlIKSvSV2R #novinky7 hodín dozadu
Čo je krajšie? Martinik či Guadeloupe? Letenka od 299€! https://t.co/ckOTtXDMmD #letenky8 hodín dozadu
Havaj navrhol rezortové bubliny. Slúžili by ako karanténa pre dovolenkárov https://t.co/GXka8jAhTx9 hodín dozadu
Ukrajina zaradila Slovensko do tzv. červenej zóny. Bude vyžadovať test či karanténu https://t.co/bdHmHebta6 #novinky10 hodín dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník. Inak hrozí pokuta 500€ https://t.co/wADZn4OYHE #letenky10 hodín dozadu
AKTUALIZOVANÉ: Srí Lanka sa turistom otvorí v auguste, no o čosi neskôr https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky13 hodín dozadu
Nová garáž v Haagu pre bicykle pripomína futuristické letisko https://t.co/DQ8dGEUc8r #novinky13 hodín dozadu
Ryanair už prevádzkuje najviac letov v Európe, nasleduje Easyjet a Turkish Airlines https://t.co/zKY3RUT3N1 #novinky13 hodín dozadu
Green Inn Hotel – Raj (nielen) golfistov ukrytý v Beskydoch (recenzia) https://t.co/jIdvAbRS9T #cestopisy1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore