Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Boli sme v Porte

V meste mostov, vína a korku

Druhé najväčšie mesto Portugalska, no rozlohou menšie ako naša Bratislava. Pôvabné, útulné a schopné ponúknuť estetický i historický zážitok. Porto, obmývané vlnami Atlantiku je napriek tomu stále pomerne málo konvečná turistická destinácia.

Atmosféra mesta sa nesie v pokľudnom tempe, množstvo kaviarničiek a terás priam nabáda, aby ste v tomto meste spomalili. Porto je však postavené na kopcovitom reliéfe, a tak sa pri objavovaní pamiatok a iných zaujímavých zákutí treba pripraviť na to, že svojim nohám dáte zabrať.

Ribeira

Historické centrum Porta

Najväčším turistickým lákadlom je nepochybne historické centrum mesta, nazývané Ribeira, ktoré patrí do svetového dedičstva UNESCO. Farebné staré domčeky sa tiahnu popri rieke a najlepšie si pohľad na ne vychutnáte prechádzkou po promenáde alebo z druhej strany rieky.
Ďalšou dominantou Porta sú mosty, ktorých je dovedna šesť. Dva najznámejšie sú Ponte Maria Pia, ktorého stavbu riadil Gustav Eiffel a Ponte Dom Luís I. Popod mosty preteká rieka Douro, ktorá v Porte ústi do Atlantického oceána.

Porto je mesto mostov

Porto je mesto mostov

Medzi ďalšie stavby, ktoré sa v Porte určite oplatí vidieť patrí vlaková stanica São Bento, ktorej jedinečnosť tvoria najmä modré keramické kachličky, tzv. azulejos. Tie patria k symbolom mesta a je možné vidieť ich ešte na mnohých ďalších miestach.

Vlaková stanica São Bento

Vlaková stanica São Bento

Jednou z najstarších stavieb je portská katedrála, Sé do Porto, ktorá bola postavená v 12. storočí a nachádza sa v centre mesta. Keďže je situovaná na kopci, počas dňa i noci ponúka krásny výhľad.
Hlavné námestie, Praça da Liberdade, je centrom mestskej samosprávy a spája sa s Avenida dos Aliados, hlavnou tepnou Porta, na ktorej sídli radnica.

Hlavné námestie, Praça da Liberdade

Hlavné námestie, Praça da Liberdade

Výhľad sme už síce spomenuli, no pre ten skutočne dychberúci si vyšliapte na Torre dos Clérigos. Veža je vysoká 75, 6 metra a je potrebné zdolať približne 240 schodov. Pozorovať odtiaľ západ slnka však naozaj stojí za námahu.
Energiu môžete znovu načerpať napríklad relaxovaním v záhradách krištáľového paláca, kde sa voľne potulujú pávy alebo si urobte výlet na pláž. Tam sa nachádza aj zaujímavý kus umenia s názvom She Changes, čo je socha navrhnutá umelkyňou Janet Echellman a symbolizuje moreplavecké a industriálne korene mesta.

Moderné Porto

She Changes

Fanúšikovia kníh a špeciálne čitatelia Harryho Pottera sa potešia návšteve kníhkupectva Livraria Lello. Práve toto inšpirovalo tvorcov Harryho Pottera pri vymýšľaní rokfortskej knižnice. Vstup do kníhkupectva je zdarma, no platí prísny zákaz fotografovania.
Porto je známe aj svojimi početnými možnosťami ako uspokojiť gastronomické chúťky. Na reštaurácie, kaviarne a cukrárne narazíte na každom rohu a treba si dať záležať najmä na cukrárňach. Typický portugalský pastel de nata, je dostať naozaj všade a za veľmi príjemné ceny.
Ak vám to vaša peňaženka dovolí, poseďte si v ikonickej Majestic Café, ktorá pamätá ešte časy Belle Epoque a vyhrala niekoľko ocenení. Nachádza sa na známej nákupnej ulici Rua Santa Catarina.

Majestic Café

Majestic Café

Najvýznamnejším vývozným artiklom mesta je korok a portské víno. Z popularity korku ťažia aj miestne suvenírové obchody, a tak si môžte domov priniesť náramok, prstene, či dokonca kabelky vyrobené z korku. Portské víno, známe svojou výnimočne sladkou chuťou a väčším obsahom alkoholu je tiež vhodným darčekom, či spomienkou.
Porto je mesto, ktoré je možné obzrieť za dva či tri dni, no dá vám viac, ako by ste čakali. Starobylé električky, úzke uličky a pokojné plynutie života v kontraste s búrlivým oceánom sú tou pravou alternatívou na strávenie predĺženého víkendu.

Starobylá električka v Porte

Starobylá električka v Porte

 

PÁČI SA TI PORTO? LETENKU OD SWISSU MÁME LEN ZA 199€ TU

 

Páčil sa Ti článok? Sleduj Pelipecky na facebooku

 

Skvelú reportáž o Porte nám poslala Barbara

Ohodnoť tento článok
Pokračovať v čítaní
Klikni a nechaj nám komentár

Radi si prečítame tvoj názor, nechaj nám odkaz!

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Horúce #PELIPECKY

Najnovšie ponuky a správy zo sveta cestovania

Pondelok, 25. marec 2019
15:05 | Víkend v Prahe od 39 eur. Vyber si niečo z našich akciových pobytov.
11:35 | Emirates má akciu na lety z Prahy. Pozri si celý zoznam, je tam ukrytá aj letenka do FIRST CLASS.
Piatok, 22. marec 2019
14:35 | Ak ešte nemáš foktu z Pisy, pozri si tieto letenky za 33 eur (apríl, máj).
12:20 | Ázia z Mníchova s Air China. Letenky od 417 eur.
Štvrtok, 21. marec 2019
12:21 | Lacné Maldivy z Milána. Letenky za 399 eur s batožinou do 23 kg.
11:20 | Víkendové upratovanie je fajn. Ale víkendové výlety od 39 eur ti dajú viac zážitkov.
9:45 | United Airlines lieta od júna do New Yorku z Prahy bez prestupu. Letenky sú od 480 eur.
1 2 3 15

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore