Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 vecí, v ktorých je Belgicko lepšie než ostatné krajiny

10 vecí, v ktorých je Belgicko lepšie než ostatné krajiny

Pochádza odtiaľ Tintin, Šmolkovia, Audrey Hepburnová, Peter Raul Rubens a aj najväčší festival elektronickej hudby Tomorrowland. Povinná dochádzka je stanovená do osemnástich rokov a bol tu postavený prvý európsky mrakodrap. Belgicko, celým menom Belgické kráľovstvo, leží na hranici s Francúzskom, Luxemburskom, Nemeckom a Holandskom a zo severu ho obmýva Severné more.

Reklama

Rozlohou je síce menšie ako Slovensko, ale počet obyvateľov tejto krajiny dosahuje takmer dvojnásobok toho nášho. Ak sa chcete na belgický národ pozrieť bližšie, prečítajte si náš článok 10 vecí, v ktorých je Belgicko lepšie než ostatné krajiny.

Wafle

Dozlatista upečené, chrumkavé, ale pritom vláčne. Táto sladká pochúťka rozvoniava hádam na každom rohu Bruselu. Ale pozor, nie sú wafle ako wafle. Tie bruselské majú obdĺžnikový tvar a v nadýchanom ceste perfektne vykrojené štvorce. Servírujú sa na raňajky i v zahraničí, a to so sladkou polevou či posypané práškovým cukrom.

Wafle z Liège majú naopak oválny tvar, sú hrubé a konzumujú sa vlažné s karamelizovaným kryštálovým cukrom. Akýsi boom waflovej výroby tu nastal začiatkom 19. storočia, kedy si mnoho belgických rodín otvorilo stánky či kaviarničky s touto maškrtou. A reputácia krajiny, ktorá ju objavila, sa pomaly začala šíriť do sveta.

belgicke-wafle

Hudobné festivaly

Belgicko a hudobné festivaly jednoducho patria k sebe. V marci je to Klarafestival s bohatým doprovodným programom. Množstvo orchestrálnych či jazzových koncertov, muzikály a vystúpenia každého druhu. V júli sa milovníci súčasného rocku i popu tešia na Rock Werchter, kde si tento rok zahrajú kapely ako Kings of Leon, Radiohead či Foo Fighters.

Akciové letenky

V rovnakom mesiaci si prídu na svoje i fanúšikovia elektroniky. Tomorrowland, mecca tanečnej a elektronickej hudby a fantastických pódií z iného sveta. V auguste sa tu tancuje na najväčšom belgickom alternatívnom festivale Pukkelpop.

festival-elektronickej-hudby

Diamanty

„Jeruzalem západu“. Aj takto niektorí nazývajú druhé najväčšie mesto Belgicka. V 15. a 16. storočí tu pozorujeme rozkvet obchodu. V týchto zlatých časoch tu prichádza i množstvo Židov, ktorí si v Antverpách vytvorili veľkú komunitu a dodnes tvoria nemalú čas mestského obyvateľstva. S týmto obdobím súvisí rozmach diamantového priemyslu.

Firmy špecializujúce sa na brúsenie najtvrdšieho prírodného materiálu sídlia v okolí hlavnej stanice. Ulice sú tu doslova obsypané obchodmi so šperkmi, nájdete ich vraj cez 1500. Nie je preto žiadnym prekvapením, že sa Múzeum diamantov teší veľkej popularite turistov, no zrejme predovšetkým turistiek.

diamanty

Komplikovaný štátny systém

Belgicko si drží rekord v najdlhšom období, počas ktorého bolo ako demokratická krajina bez vlády. V rokoch 2010 až 2011 trvalo 541 dní, kým sa sformovala belgická federálna vláda. Bol to výsledok dlhodobého rozkolu flámskych a valónskych politických strán.

Belgická federácia sa skladá z troch spoločenstiev, rozdelených jazykovo a z troch regiónov, rozčlenených podľa geografického princípu. Keďže má každý región a spoločenstvo svoj vlastný parlament a vládu (s výnimkou Flámska a Flámskeho spoločenstva, ktoré zdieľajú svoj legislatívny i exekutívny orgán), pôsobí tak v krajine šesť vlád a šesť parlamentov.

Hranolčeky

Menší rozkol panuje i v názore, či pomfritky, frites alebo jednoducho zemiakové hranolčeky pochádzajú z Francúzska či práve z Belgicka. Každopádne, ak tu dostanete chuť na praženú zemiakovú pochúťku, o maringotky či stánky s nimi určite nebudete mať núdzu. Tajomstvom ich chrumkavosti na povrchu a mäkkosti zvnútra je pre Belgičanov dvojité smaženie.

belgicke-hranolceky

Zdroj fotografie – Tiburzy / Shutterstock.com

Pivo

Belgický Trappist sa už rokmi objavuje v rebríčkoch najlepších pív sveta. Ak ste skôr nerozhodný typ človeka a tento obľúbený alkohol chutí i vám, môžete mať pri výbere z asi 800 druhov problém. Belgičania vypijú približne 150 litrov tejto kvasenej pochúťky ročne. Pena pre nich znamená dôležitú súčasť vychutnávania si piva a nájdete tu i veľké množstvo ovocných druhov.

belgicke-pivo

Miestne bary

Spolu s pivnou vášňou je tu rozšírená i záľuba v ponocovaní v krčme s priateľmi. Belgicko je jednou z mála krajín, kde neexistuje nariadenie o záverečnej hodine podnikov. O tomto rozhodujú výhradne vlastníci barov, a tak ostávajú mnohé z nich otvorené do skorých ranných hodín.

V meste Bruges, či po slovensky Bruggy, zájdite do obľúbeného Le Trappiste, kde je vraj stále výborná atmosféra, v Bruseli zamierte do podniku s názvom Delirium a v meste Liège určite nevynechajte Le Pot au Lait.

belgicke-bary

Zdroj fotografie – Oleskandr Osipov / Shutterstock.com

Čokoláda

„Je jednoduché milovať krajinu, ktorá je známa vďaka výrobe čokolády a piva,“ vyjadril sa raz Barack Obama. Čokoládové pralinky sú bez pochýb jednou z tých vecí, ktoré robia Belgicko Belgickom. Keď sa v roku 1857 lekárnik Jean Neuhaus nasťahoval do Bruselu a otvoril si v meste svoju lekáreň, začal premýšľať nad tým, ako spríjemniť chuť svojich tabletiek.

Rozhodol sa ich zaliať čokoládou. O päťdesiat päť rokov neskôr mal jeho vnuk Jean Neuhaus mladší ešte lepší nápad. Tabletku vymenil za sladkú náplň a svoj výtvor pomenoval ako pralinka. Iná legenda hovorí o francúzskom kuchárovi Marshalovi du Plessis-Praslinovi, podľa ktorého vraj bol tento typ čokolády pomenovaný.

belgicka-cokolada

Močiace sochy

Manneken Pis je socha cikajúceho chlapca, symbol vzdoru a zvláštneho zmyslu pre humor hlavného mesta Belgicka. Jeho ďalší močiaci spoločníci Jeanneke Pis či Zinneke sú už menej populárni. Cikajúce dievča a cikajúci pes sa skrývajú v ďalších bruselských uličkách a dopĺňajú tak symboliku mesta.

zinnekke

Zdroj fotografie – Santi Rodriguez / Shutterstock.com

Bizarné stredoveké festivaly

Karnevaly či historické sprievody v stredovekých kostýmoch. Belgicko je krajina, ktorú môžete navštíviť v akékoľvek obdobie roka a zaručene narazíte na nejakú hudobnú, umeleckú, filmovú či dobovú akciu. Ak vás zaujímajú práve tie stredoveké festivaly (a možno i trochu surrealistické výjavy), zavítajte sem v lete či počas karnevalového obdobia.

Boj drakov v meste Mons, približne tisíc ľudí so zvláštnymi maskami a v červených kostýmoch, „Gilles“, hádžucich pomaranče do davu zas nájdete v Binche. V meste Geraardsbergen sa starosta a členovia rady už tradične na festivale Krakelingen napájajú čašou červeného vína so živou rybou.

gilles

Zdroj fotografie – skyfish / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore