Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Čo stihnúť za 3 dni v Bavorsku: Tieto miesta musíte objaviť!

Čo stihnúť za 3 dni v Bavorsku: Tieto miesta musíte objaviť!

Ako si užiť predĺžený víkend v nemeckých horách? Ak ste rovnakými milovníkmi hôr a prírody ako my, určite nevynechajte ani jedno z doleuvedených miest. Od kúpania v krištáľovej vode cez magické vodopády až po výstup na nemecké Alpy, to všetko sa dá stihnúť za tri dni. Všetko sme zachytili aj vo VIDEU, ktoré nájdete na záver článku.

Reklama

Ideálnym východiskovým bodom pre výlety v bavorskej prírode je horské mestečko Garmisch-Partenkirchen. Dá sa tam jednoducho a rýchlo dostať buď z nemeckého Mníchova alebo rakúskeho Innsbrucku v priebehu hodiny.

1. deň: Jazero Eibsee a najvyšší vrch Nemecka

Ak si predstavujete číre alpské jazerá ako z obrázku, presne takým je Eibsee. Nachádza sa len neďaleko od Garmisch-Partenkirchen a leží priamo pod najvyšším štítom Nemecka – Zugspitze. Dostanete sa k nemu krátkou prechádzkou hneď pri základni lanovky, ktorá vás na Zugspitze vyvezie za približne 50 eur. Výstup na Zugspitze sme tentoraz aj kvôli časovej tiesni vynechali. Keďže by bez využitia lanovky trval viac ako jeden deň, výhľady naň sme si užili z vodného bicykla, ktorý sme si pri jazere Eibsee požičali za približne 20 eur. Jazero malo príjemnú teplotu, preto sme doňho neváhali skočiť. Vychytali sme krásny slnečný deň a panoramatické pohľady na najvyššie pohoria Nemecka stáli za to. Na začiatok celkom kvalitný zážitok. Posúďťe sami.

TIP:

Zugspitze je najvyšším štítom Nemecka. Ak plánujete počas výletu náročnejšiu turistiku, určite si vopred zabezpečte nocľah na jednej z horských chát. Tou najvyššie položenou je Münchner Haus vo výške 2 959 m.n.m. Chata je však väčšinou vybookovaná na pol roka dopredu. Či už plánujete náročnejší výstup via ferratou alebo pešiu 2-dňovú túru, určite sa poriadne pripravte, počasie v Alpách je nevyspytateľné a výstup časovo náročný.

Tiesňava Partnach Gorge

Majestátna tiesňava je autom len pol hodinu vzdialená od mestečka Garmisch-Partenkirchen. Zavedie vás k nej upravená cesta z rozľahlého parkoviska, ktoré určite neprehliadnete. Prechádzať budete popri milých dreveničkách a po ceste uvidíte aj niečo z miestneho „farm life“. Prechod tiesňavou stojí 6 eur, investícia sa ale určite oplatí. Masívny vodopád tyrkysovej farby sa valí pomedzi obrovské skaly a vy prechádzate prírodne vytvoreným tunelom.

Odporúčame na konci tunela zvoliť cestu ponad vodopád, miestny ochrankár vám na záver poradí, ktorou cestičkou sa vydať. Čakajú vás krásne výhľady. Ak máte strach z výšok, cestu zvážte, pri zostupe smerom k parkovisku je totiž strmé klesanie, ktoré môže spôsobiť závraty. Na výlet do Partnach Gorge si určite vyhraďte aspoň 3 hodiny.

2. Deň: Rozprávkový zámok Neuschwanstein

Nemecký Disneyland je na zozname snáď každého vášnivého cestovateľa. My sme sa rozhodli prebádať architektúru zámku len zvonku. Zaparkovali sme v dedinke menom Schwangau hneď pri miestnej „Biergarten“ – tradičnej nemeckej pivárni. Po asi 20-minútovej chôdzi po asfaltovej ceste popri pasúcich sa „milka“ kravách s výhľadom na zámok, sme natrafili na prvú tabuľu s označením. Po ceste na zámok vás bude sprevádzať pohľad na vodopád Pollatschlucht, ktorý tečie pod zámkom.

Nasledovali sme značky, ktoré nás zaviedli k mostu Marienbrücke. Pripravte sa, na výstup na most si počkáte v rade. Fotenie zámku z mosta komplikuje množstvo turistov, preto odporúčame prejsť cez most a vydať sa k „tajnému spotu“, ktorý už, samozrejme, dávno nie je tajný. 🙂 Vyjsť na kopec nad zámkom vám potrvá asi 30 minút, určite sa však oplatí spraviť si tu piknik, prípadne počkať na západ slnka.

My sme sa podvečer rozhodli zájsť k vedľajšiemu zámku – Hohenschwangau, ktorým sa vraj Ľudovít II. pri stavbe Neuschwansteinu inšpiroval. Zámok sa nachádza v doline hneď pri jazere Alpsee. Keď budete mať rovnaké šťastie ako my, miestni vám možno zahrajú aj bavorské hitovky v krojoch. 🙂 Po ceste k autu sa určite zastavte aj v Biergarten v Schwangau, na pivo si počkáte, ale praclíky so syrovou omáčkou tu chutia lepšie ako hocikde inde.  

3. Deň: Hrebene Mittenwaldu

Alebo aj raj 3-tisícoviek. Je už len na vás, či si zvolíte adrenalínovú via ferratu, menej náročnú turistiku, alebo len vyhliadkovú cestu lanovkou hore a späť. My sme si, samozrejme, zvolili tú náročnejšiu 10-hodinovú cestu po hrebeni hôr Mittenwaldu. Výstroj sme si požičali deň pred výstupom v Garmisch-Partnerkirchen, a stálo nás to 25 eur na osobu. Pri výstupe sú pasáže, ktoré zvládnete aj bez istenia, trasa je hodnotená ako level A/B, určite si však pribaľte rukavice, budete ich pri reťazovkách potrebovať.

Viac o plánovaní a výstroji potrebnej k tejto ferrate sa dozviete aj na @jesikazakova

Ak by ste si zvolili vyhliadkový výlet, rovno sa pred vami rozprestrie čarovný výhľad na Alpy. Cesta lanovkou stojí 25 eur, po ceste dole sa však odporúčame zastaviť v miestnej horskej chate – Brüsteinn, kde sa občerstvíte bavorskými špecialitami a vychutnáte si panoramatický výhľad.

Tip na záver: Ak by ste sa rozhodli putovať cestou dole až k parkovisku po svojich pod lanovkou, v lesíku sa vám pravdepodobne podarí stretnúť „mittenwaldského“ oslíka s kozliatkami. Naša kamarátka nás na to upozornila už pri výstupe, oslíka videla vraj na tom istom mieste aj pár rokov dozadu. Milé spestrenie výletu, v Bavorsku sa totiž nemusíte báť medveďov, ani jeleňov v ruji. 🙂

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Jesika začala písať o svojich cestách už počas štúdia na Slovensku. Hneď po ukončení školy sa vybrala na leto do Ameriky, neskôr žila na Novom Zélande, prešla kus Európy, Austrálie i Ázie a momentálne organizuje eventy v kanadskom Banffe. Miluje horské prostredie, ale často ju nájdete pátrať aj po dobrodružstvách pri sopkách, v džungli či v tuk-tuku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Výnimky zo zákazu vychádzania sa týkajú aj cestovania https://t.co/6ZtGyLYLQx10 hodiny dozadu
Dubaj má novú svetelnú fontánu. Je najväčšia na svete https://t.co/IdeU4sdM2G #novinky11 hodiny dozadu
Boeing testoval čistenie lietadla so živým vírusom. Použité metódy sa osvedčili https://t.co/XFTPddpwHt #novinky15 hodiny dozadu
Wizz Air otvára základňu na letisku Gatwick v Londýne https://t.co/btFYhZi4XA #novinky16 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy17 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky17 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky17 hodiny dozadu
Thajsko k sebe pustí prvých turistov. Podmienkou je dlhý pobyt, karanténa aj poistenie https://t.co/83netoUCyV #novinky17 hodiny dozadu
Kam môžeme cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky17 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dominikánska republika s 5*hotelom a all inclusive za 1 170€ https://t.co/bILrl6WaYh #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore