Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Barcelona je katalánsky poklad

Rezervujete si na poslednú chvíľu letenku do Barcelony. Prenajmete si auto na letisku a začínate si vyškrtávať body z bedekra. Krúžite, náhlite sa, utekáte, aby ste stihli vidieť všetko. Skúste to tento raz urobiť inak. Po svojich. Barcelona je presne tým mestom, ktoré si to zaslúži a odvďačí sa vám zážitkom pre všetky zmysly. Vyhraďte si čas, nakúpte klobúky a cesta naprieč farebnou paletou k srdcu Barcelony sa môže začať.

Reklama

Barcelona

Výlet za pohladením vašich zmyslov

Barcelona - ulica

Atmosféru mesta si hrdo vybudovali a stále vytvárajú jeho obyvatelia. Temperamentní umelci, mladé rodiny, mysle oslavujúce deň a život. Prechádzka uličkami vám zaiste prinesie mnoho nevšedných vnemov. Miestne zelené parky, ulice, kde sa o svoje prvenstvo bijú fantastické vône, detský smiech u futbalových ihrísk. Počas prechádzky za svojím cieľom sa neváhajte posilniť miestnou kuchyňou, je to jedna z vecí, ktorá vás, ako turistov, nenechá chladnými. Teda, ak si náhodou neobjednáte gazpacho – španielsku paradajkovú polievku, ktorá sa servíruje za studena. Okrem nej siahnite po španielskej paelle s morskými plodmi a to všetko zapite sangriou. Ale tú si doprajte radšej až večer, roztancuje vaše nohy a temperament v tradičných španielskych rytmoch. Váš gastronomický zážitok určite pozdvihne i návšteva obrovského trhu La Boqueria. Ochutnajte z chleba, odkrojte si zo syra, odpite si z najkvalitnejšieho španielskeho vína. Majitelia stánkov vám radi ponúknu ochutnávky a vzorky a budú hrdo zdôrazňovať, že ich jedlo je katalánske. Akákoľvek príležitosť prísť do kontaktu s miestnymi len obohatí váš cestovateľský zážitok.

Svätá Eulália – patrónka Barcelony

Barcelona - katedrála

Katedrála svätého Kríža a svätej Eulálie je jednoznačne jedným z tých miest v Barcelone, ktoré vás ohromia. Bola dostavaná v štrnástom storočí. Ide o priestranný halový kostol, klenutý piatimi uličkami, rozdelená v kaplnky. Hlavný oltár je zvýšený, čo umožňuje dobrý pohľad do krypty. Táto katedrála je venovaná Eulálii Barcelonskej, patrónky tohto mesta. Podľa katolíckych tradícií bola mučená počas rímskych čias v meste. Jeden príbeh hovorí, že dievča bolo vystavené v nahote na verejnom námestí a zázračné sneženie v polovici jari zakrylo jej nahotu. Rozzúrení Rimania ju vložili do suda s nožmi a takto ju pustili dole ulicou. Telo svätej Eulálie je pochované v krypte katedrály.

Mesto Antonia Gaudího?

Zrejme jedným z prvých bodov, po ktorých sa budete pozerať ešte z lietadla, je Sagrada Família. A máte pravdu, veď Klenby hlavnej lode sú vysoké až 45 metrov. Chrám je hlavnou stavbou slávneho architekta Antonia Gaudího. Ten projektu venoval naozaj mnoho energie. Stavebné práce na ňom začali už v roku 1882 a trvajú podnes. Ďalším jeho počinom, ktorým ozdobil Barcelonu je secesný dom – Casa Batlló. Budova je potiahnutá dominujúcou fasádou, na ktorej sa nachádzajú balkóny v tvare lebiek a na streche môžete zbadať i komíny pripomínajúce mimozemšťanov. Je súčasťou zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ďalším miestom, kde Gaudí zanechal svoj špecifický rukopis je Park Güell. Rozľahlý park s architektonickými prvkami vás zavedie z reality do predstavivosti tohto nevšedného architekta. Tá sa prejavuje i v najmenších detailoch. Promenády sú pokryté stĺporadím vo tvare stromov, zvlnené tvary pripomínajú potoky lávy. Niektoré plochy sú pokryté farebnými mozaikami z glazovaných keramických črepín či skla.

Barcelona - výhľad

Snívaš o Barcelone? Máme letenku len za 115 eur Letím do Barcelony

Oddych pre dušu i telo

Barcelona fontánaByť v Barcelone a nevidieť múzeum venované hádam najslávnejšiemu maliarovi na svete, to by bola naozaj škoda. Museu Picasso obsahuje kolekciu s viac ako štyritisíc umeleckých prác španielskeho maliara, Pabla Picassa. Ďalším zaujímavým miestom určeným pre pastvu vašich očí je Museu Nacional d’Art de Catalunya. Tam nájdete výsledky tvorivej činnosti El Greca, Velásqueza či Dalího a mnohých ďalších. Ak máte dosť času, určite sa pozrite i na pláže v Barcelone. Ak ho máte trocha viac, vyhraďte si popoludnie, vezmite piknikový kôš a relaxujte v pulzujúcom španielskom vzduchu a vo vlnách Stredozemného mora. A takto sa nechajte unášať všetkými bohatstvami temperamentnej katalánskej Barcelony, ktorá roztancuje všetky vaše zmysly.

Všetky cool ponuky dávame na náš facebook, lajkni nás TU 

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Tahiti za skvelých 1 539€! https://t.co/okIzqYfFNF #letenky2 hodiny dozadu
KARIBIK: Trinidad a Tobago za 449€ https://t.co/ryqEXNfp7J #letenky2 hodiny dozadu
Seychely s Turkish Airlines za 529€ https://t.co/D9qMHWO9xk #letenky2 hodiny dozadu
A čo tak začať nový rok v Izraeli? Eilat v januári od 24€ https://t.co/85eKRwO9AO #letenky3 hodiny dozadu
Miláno z Viedne od 20€! https://t.co/cadwtPrSON #milano3 hodiny dozadu
Štokholm v januári za 18€! Použi zľavový kód v článku https://t.co/ysI7mOS3p1 #letenky23 hodín dozadu
Raj v Paname za 449€ s Turkish Airlines! Leť v top sezóne https://t.co/aCJx3ibt8m #panama23 hodín dozadu
Peckový výpredaj z Bratislavy! 10 leteniek pod 50€ https://t.co/j953PF8Xl4 #vypredaj1 deň dozadu
Valencia s letenkami, 4* hotelom a raňajkami za 119€! https://t.co/XKjIVhaTYj #ponukadna1 deň dozadu
PECKA DŇA: Korfu v 4* hoteli s all inclusive za 349€! https://t.co/M1W9GNIGxZ #ponukadna2 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore