Nájdeš nás aj na:

Novinky

Hotel v Aténach kazil výhľad na Akropolu. Musí zbúrať horné poschodia

Hotel v Aténach kazil výhľad na Akropolu. Musí zbúrať horné poschodia

Hotel v Aténach musel zbúrať dve horné poschodia. Nariadenie dostal na základe sťažností, podľa ktorých budova ničila výhľad na Akropolu.

Reklama

Luxusný 5-hviezdičkový hotel s rooftop záhradou a bazénom lákal turistov na krásny výhľad na Akropolu. Keď 10-poschodový hotel v časti mesta Koukaki otvorili, obyvatelia a aktivitisti v Aténach okamžite protestovali proti blokovaniu výhľadu na jedinečnú UNESCO pamiatku.

Po mesiacoch lokálnych protestov včak Centrálna archeologická rada nariadila hotelu zbaviť sa dvoch najvyšších poschodí. Grécka ministerka kultúry Lina Mendoni povedala, že išlo o náročné rozhodnutie vzhľadom na to, že budova už mala svoje povolenie na fungovanie. „Akropola však musela byť ochránená. Keď je napadnutá, napadnutá je v podstate aj naša kultúra,“ dodala ministerka.

Výškové budovy nie sú v Aténach bežné práve kvôli strachu, že zatienia kopce s historickou pamiatkou. Podľa aktuálnej legislatívy môžu mať budovy najviac 32 metrov. Zákony sa však prehodnocujú. The Guardian uviedol, že grécky Najvyšší súd vydal nové pravidlo, ktoré hovorí, že budúce stavby v tejto oblasti musia mať 21 alebo menej metrov. Toto pravidlo prijali po tom, čo rada zrušila stavebné povolenie ešte väčšiemu hotelu. Mal byť totiž postavený v Makriyianni, susedstve na juhu od Akropoly.

Počas karantény v Grécku začali renovačné práce na architektonickej pamiatke. Cieľom je, aby bola v budúcnosti dostupnejšia. Nainštalovali tu výťahy a osvetlenie na kopci. Odstránené boli aj časti lešenia, ktoré kazili výhľad na Partenón.

Zdroj informácií: Lonelyplanet.com

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Ryanair po takmer 4 mesiacoch začal opäť lietať z Bratislavy https://t.co/oDkrutKJ6W #letenky23 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky1 deň dozadu
Anglicko ruší povinnú 14-dňovú karanténu, Slovákov sa to netýka https://t.co/7ESrLJ0y0m #novinky1 deň dozadu
Slovinko, pobaltské štáty a Cyprus vyradili Česko zo zoznamu bezpečných krajín https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky1 deň dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky1 deň dozadu
Po príchode z rizikových krajín sa stačí ohlásiť na úrad a zostať v izolácii https://t.co/yRVhaImUw4 #novinky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Predĺžený víkend v auguste na Cypre v 3*hoteli za 259€ https://t.co/akaoHvd8l9 #dovolenky2 dni dozadu
Česko už nie je pre Slovincov bezpečné, cesta do Chorvátska s obmedzeniami https://t.co/xKtC2u6MiY #novinky2 dni dozadu
Veľká Británia od 6. júla zruší povinnú karanténu pre turistov zo 75 krajín https://t.co/7ESrLIIWBM #novinky2 dni dozadu
Pri ceste do Grécka nezabudnite vyplniť online dotazník https://t.co/wADZn4OYHE #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore