Nájdeš nás aj na:

Novinky

Hotel v Aténach kazil výhľad na Akropolu. Musí zbúrať horné poschodia

Hotel v Aténach kazil výhľad na Akropolu. Musí zbúrať horné poschodia

Hotel v Aténach musel zbúrať dve horné poschodia. Nariadenie dostal na základe sťažností, podľa ktorých budova ničila výhľad na Akropolu.

Reklama

Luxusný 5-hviezdičkový hotel s rooftop záhradou a bazénom lákal turistov na krásny výhľad na Akropolu. Keď 10-poschodový hotel v časti mesta Koukaki otvorili, obyvatelia a aktivitisti v Aténach okamžite protestovali proti blokovaniu výhľadu na jedinečnú UNESCO pamiatku.

Po mesiacoch lokálnych protestov včak Centrálna archeologická rada nariadila hotelu zbaviť sa dvoch najvyšších poschodí. Grécka ministerka kultúry Lina Mendoni povedala, že išlo o náročné rozhodnutie vzhľadom na to, že budova už mala svoje povolenie na fungovanie. „Akropola však musela byť ochránená. Keď je napadnutá, napadnutá je v podstate aj naša kultúra,“ dodala ministerka.

Výškové budovy nie sú v Aténach bežné práve kvôli strachu, že zatienia kopce s historickou pamiatkou. Podľa aktuálnej legislatívy môžu mať budovy najviac 32 metrov. Zákony sa však prehodnocujú. The Guardian uviedol, že grécky Najvyšší súd vydal nové pravidlo, ktoré hovorí, že budúce stavby v tejto oblasti musia mať 21 alebo menej metrov. Toto pravidlo prijali po tom, čo rada zrušila stavebné povolenie ešte väčšiemu hotelu. Mal byť totiž postavený v Makriyianni, susedstve na juhu od Akropoly.

Počas karantény v Grécku začali renovačné práce na architektonickej pamiatke. Cieľom je, aby bola v budúcnosti dostupnejšia. Nainštalovali tu výťahy a osvetlenie na kopci. Odstránené boli aj časti lešenia, ktoré kazili výhľad na Partenón.

Zdroj informácií: Lonelyplanet.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore