Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Množné číslo od slova „nádhera“: Atény (18 božských atrakcií) + letenky od 66€

Množné číslo od slova „nádhera“: Atény (18 božských atrakcií) + letenky od 66€

Grécko je plné histórie, umenia, tajomstiev a prírodných krás. Jeho ostrovy sú v letnom období magnetom na turistov z celého sveta. Tentokrát sa však vyberieme do majestátnejšej destinácie, do mesta vznešenosti – toto sú Atény.

Reklama

Pre Atény je typické mierne suché subtropické. Počas letnej sezóny priemerná teplota je 28-35 °C, úroveň vlhkosti vzduchu je nízka, pocity horúčavy však zmierňuje pohyb vzduchu. Počas týchto mesiacov je veľmi málo zrážok, ak ste hákliví na smog, môže vás mierne potrápiť. Zimné teploty sa zvyčajne pohybujú okolo bodu mrazu, sneh padá niekoľkokrát do roka.

Akciové letenky do Atén

Hviezda Akropola

Akropola je síce pamiatka číslo 1 nielen v Aténach, ale je aj jednou z najznámejších na celom svete, skúste sa na túto návštevu pozerať z pohľadu objaviteľa. Ak máte niečo naštudované zo starovekej histórie, bude to ľahšie a zaujímavejšie. Tento staroveký komplex budov leží na chránenom kopci. V jeho najvyššom bode stojí Parthenón, z ktorého sa vám ponúkne výhľad pripomínajúci nekonečnú slávu starovekých Atén. Inak, Parthenón bol najväčším kostolom staroveku a jeho história siaha do roku 447-338 p. n. l.  

Ak tu budete počas turistickej sezóny, na prechádzku plnú hlbokých myšlienok o minulosti v úplnej tichosti a pokoji nebudete mať priestor. Môžete sa ale aspoň trošku vyhnúť davom, ak si Akropolu pozriete v ranných hodinách.

Múzeum Akropolis

Ak ste už navštívili samotnú Akropolu, tak si nájdite čas aj na také menšie „pokračovanie“, na Múzeum Akropoly. Nebudete musieť ísť ďaleko, nachádza sa v jej blízkosti. Zbierku múzea tvoria stovky archeologických pamiatok z lokality Akropoly. Jedným z najvzácnejších je vlys z Parthenónu, úžasná zbierka sôch, ktoré kedysi zdobili vchod do chrámu.

Bohémske Dionýzovo divadlo

Pod Akropolou stojí divadlo (teda, jeho pozostatky), ktoré v bolo v antike jedno z najvychytenejších aténskych centier zábavy. Ak na antickú drámu zo stredoškolského učiva spomínate s láskou, tak na tomto mieste sa určite musíte zastaviť. V Dionýzovom divadle totiž predviedli svoj talent aj Sofokles, Euripides alebo Aischylos.  

Atény a ich významná Hadriánova knižnica

Komplex budov, ktorý sa nazýva ako Hadriánova knižnica, dal postaviť cisár Hadrián v severnej časti Akropoly. Mala však oveľa širšiu funkciu ako klasická „požičovňa kníh“. Slúžila skôr ako centrum kultúry so záhradou, prednáškovými sálami, umeleckými dielami.

Autentický centrálny trh

Centrálny trh, Varvakios Agora, je jedným z najrušnejších a najživších miest v meste. Takéto miesta by ste nemali vynechávať počas vašich ciest. Skutočnú dušu mesta môžete najľahšie nájsť veľakrát práve v bazároch, na tržniciach. Obzvlášť to platí v prípade centrálneho trhu v Aténach. Prejdite sa okolo bohato naložených stolov, všimnite si, čo nakupujú miestni, skúste sa porozprávať s predajcami. Neskutočné množstvo rýb, mäsa, zeleniny a ovocia vás očarí nielen cez oči, ale uspokojí aj vaše chuťové poháriky.

Večne veselá Plaka

Plaka je najstaršia časť Atén, ale trošku „neoriginálnejšie“ sa nazýva aj ako srdce centra mesta. Jej hlavným kúzlom je taká milá, bezstarostná dedinská atmosféra. Úzke chodníčky spájajú živé námestia, ktoré svojimi farebnými domami a zelenými kríkmi rozveselia aj tých najskleslejších turistov. Nájdete tu, samozrejme, aj mnoho typických turistických obchodov so suvenírmi. Medzi nimi sa však skrýva niekoľko iných s hodnotnými dielami umeleckých remesiel, skvelé reštaurácie, môžete tu objaviť dokonca aj menej frekventované ulice.

Anarchistická Exarcheia

Hľadáme to vhodné slovenské slovo na túto štvrť, ale dovolíme si použiť výraz „vyčilovaná“. Síce veľa turistov sa sem dostane najmä kvôli Národnému archeologickému múzeu, ale nemali by ju vynechať ani tí, ktorí sú fanúšikmi graffiti. Exarcheia sa pôvodne preslávila ako sídlo gréckych anarchistov, teraz tu nájdete ležérne kaviarne, pokojné reštaurácie, uvoľnenú náladu a neskutočné pouličné umenie.

11 000 exponátov Národného archeologického múzea

Čaro Národného archeologického múzea v Aténach by sa len ťažko dalo opísať slovami. Poďme sa pozrieť radšej teda na fakty. Má najväčšiu archeologickú zbierku v celom Grécku. Založené bolo v 19. storočí, a jeho výstavná plocha je vo veľkosti 8 000 m². Má 5 stálych výstav, na ktorých viac ako 11 000 exponátov poskytuje komplexný pohľad na grécku civilizáciu. Aj keď nie ste typ intelektuálneho turistu, rátajte s tým, že tu strávite niekoľko hodín.

Atény majú olympijský štadión Panathenaic

Jedna z najväčších stavieb starovekých Atén a jeden z najstarších štadiónov sveta, štadión Panathenaic, sa nazýva aj ako Kallimármaro. Aj dnes sa tu konajú rôzne športové, spoločenské a politické udalosti. V prvom rade je však historickou pamiatkou, známy je ako miesto prvých moderných olympijských hier, ktoré sa konali v roku 1896. Aj z architektonického hľadiska sa eviduje ako mimoriadne zaujímavá atrakcia, je totiž jediná aréna na svete postavená celá z mramoru.

Obrovský Chrám Dia Olympského, Olympieion

Olympieion bol najväčší chrám v starovekom Grécku zasvätený Zeusovi. Hoci Parthenón sa zachoval najviac, nemali by ste vynechať ani návštevu Chráma Dia Olypmpského. Bol najmonumentálnejšou stavbou svojej doby. Jeho stavbu začali v 6. storočí p. n. l., ale dokončili až v 2. storočí za vlády cisára Hadriána. Síce zostali z neho už len ruiny, ale stále je vidno, aký bol kedysi obrovský. Veľkolepú svätyňu držalo viac ako sto monumentálnych stĺpov, z ktorých dnes stojí už iba 15.

Objímajúca Národná záhrada

V srdci Atén, za parlamentom sa nachádza Národná záhrada so svojimi krásnymi zelenými oázami. Môžete si tu dať napríklad poobednú pauzu od objavovania mesta, toto pokojné a tiché prostredie je vzdialené od hluku a zhonu rušného mesta. Kedysi bola kráľovskou záhradou, v bývalom kráľovskom paláci dnes sídli parlament. Obrovské palmy v záhrade, pomarančovníky a citrónovníky, tienisté promenády s lavičkami a sochami poskytujú dokonalé útočisko počas horúcich letných dní.

Romantický vrch Lycabettus

Lycabettus je najvyšším bodom mesta Atény s krásnym výhľadom na Egejské more. Ak hľadáte nejaký idylický večerný program, západ slnka na tomto mieste bude nezabudnuteľným zážitkom. Na vrchol sa dostanete pešo alebo autom, alebo dokonca aj lanovkou. Tá začína na ulici Ploutarchou v okrese Kolonaki. Stojí za to vyjsť až ku kaplnke sv. Juraja z 19. storočia, kde si môžete oddýchnuť v jednej príjemnej kaviarničke.

Chutné múzeum gréckej gastronómie

Práve sa vám začala točiť hlava z toľkej histórie? Tak sa trošku uvoľnite a choďte sa pozrieť na grécke jedlo. A nie v nejakej majestátnej antickej budove, ale v neoklasicistickej vile, v porovnaní s ostatnými budovami z tohto zoznamu v domčeku. Múzeum gréckej gastronómie je nielen o výstavách jedla, receptov alebo tradičných kuchynských pomôckach. Organizuje aj rôzne školy varenia, ktorých súčasťou je aj nakupovanie prísad na miestnych trhoch.

Zázračné jazero Vouliagmeni

Vouliagmeni je ikonické jazero blízko Atén, milovníkov prírody obohatí o naozaj jedinečný zážitok. Podľa mnohých je totiž jedným z prírodných zázrakov Zeme. Smaragdová voda jazera má liečivé účinky, je plná minerálov, ktoré sa doňho vyplavujú z podzemných minerálnych prameňov. Jej teplota je stabilná po celý rok, pohybuje sa okolo 24 °C. Takže ak na dovolenke v Aténach budete v zime, a budete si chcieť zaplávať, tak len smelo do toho.

Luxusné Mikrolimano

Prístav Mikrolimano má tvar skoro dokonalého oválu. Kedysi bol hlavným prístavom vojenského námorníctva, dnes je skôr oddychovou časťou mesta Atény pre bohatších miestnych, ale aj gastronomickou minidestináciou pre turistov. Sídlia tu vynikajúce reštaurácie a hlavné hviezdy jedálnych lístkov sú morské plody.

Neantický Technopolis

Toto priemyselné múzeum by ste na prvý pohľad určite nespojili s Aténami. Technopolis, tiež nazývaný ako Gazi Technopolis Manos Hatzidakis alebo jednoducho Gazi, sa nachádza sa v okrese Gazi, neďaleko Akropoly. Je venovaný Manosovi Hatzidakisovi, veľkému gréckemu skladateľovi. Múzeum organizuje rôzne podujatia, napríklad hudobné koncerty, semináre a výstavy. Poľské MyWanderlust (alebo Kami and the rest of the world) ho zaraďujú medzi alternatívne aténske atrakcie.

Atény a ich elegantné Kolonaki

Kolonaki doslova znamená malý stĺp, v skutočnosti však ide o celú jednu oblasť v centrálnej časti Atén. Táto luxusná, elegantná, moderná a bohatá štvrť je obľúbenou destináciou nákupných maniakov. Sídli tu mnoho špičkových butikov s vychytávkami od gréckych aj medzinárodných módnych návrhárov. Ulica Voukourestiou je zas známa kvôli svojej ponuke šperkov. V Kolonaki sa môžete aj luxusne najesť v niektorej z elegantných reštaurácií.

Nedeľný blší trh Monastiraki

Ak sa chystáte do štvrte Monastiraki za účelom „kúpiť si niečo pekné“ a máte radi autentickosť a všetko, čo je staré, potom urobte tak v nedeľu. Blší trh v tejto časti Plaky budete milovať. Nájdete tu naozaj hocičo, od starožitností až po tranzistorové rádiá, telefónne karty, mobilné telefóny až po knihy a krásne „haraburdy“.  

Zdroj: Top 20 sightseeing, AFAR, Netkoffer

Zdroj fotiek: Unsplash, Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP a tiež náš WhatsApp kanál.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut.
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne.

    5/5 - (1 vote)
Komentáre
Hore