Nájdeš nás aj na:

Novinky

Z Astany Nursultan a teraz opäť Astana? Kazachstan chce vrátiť názov hlavného mesta

Z Astany Nursultan a teraz opäť Astana? Kazachstan chce vrátiť názov hlavného mesta

Kazachstan chce premenovať hlavné mesto Nur-Sultan späť na Astanu, návrh podporil aj prezident Kasym-Žomart Tokajev. Metropola dostala svoj súčasný názov v roku 2019 na počesť niekdajšej hlavy štátu Nursultana Nazarbajeva, ktorého vplyv Tokajev obmedzil po násilných protestoch.

Reklama

Nursultan Nazarbajev bol vo funkcii takmer 30 rokov a doteraz bol jediným lídrom, odkedy krajina získala nezávislosť. 19. marca 2019 podal svoju rezignáciu a dočasným prezidentom krajiny sa stal doterajší predseda parlamentu Kasym-Žomart Tokajev.

Nový prezident vo svojom inauguračnom príhovore navrhol, aby sa hlavné mesto premenovalo na Nursultan na počesť odchádzajúceho prezidenta. Poslanci kazašského parlamentu tento návrh schválili.

Do Kazachstanu bez víz

Zrušením vízovej povinnosti Kazachstan za posledné roky otvoril svoje brány turistom z viacerých krajín. Výhodou je, že tento región sa ešte stále turisticky objavuje a tak sa pri svojej návšteve nestretnete s masami cestovateľov.

Kazachstan si však netreba spájať len s Boratom! Krajina ponúka viaceré prírodné krásy, zaujímavú kultúru či futuristické hlavné mesto plné originálnej architektúry na každom kroku.

Od roku 2017 stačí aj pre Slovákov na cestu kratšiu ako 30 dní len cestovný pas.

Lacné letenky do Kazachstanu


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.9/5 - (9 votes)
  Komentáre

  Rada cestuje a potom všetkým neprimerane dlho a stále dokola rozpráva zážitky z ciest. A ešte ľúbi životné príbehy. Taká je naša Lucka, ktorá precestovala skoro celú Južnú Ameriku a po rokoch sa vrátila späť na Slovensko.

  Hore