Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Astana – najzvláštnejšie hlavné mesto stepí a mrakodrapov

Zdroj titulnej fotografie – Nikita Maykov | Dreamstime.com

Reklama

Hovorí sa o nej ako o najzvláštnejšom hlavnom meste sveta. Nesie totiž v sebe čosi fantazmagorické. Astana sa stala hlavným mestom Kazachstanu v roku 1997. Tvary a dizajn jej modernej architektúry výrazne kontrastujú s rozsiahlymi otvorenými stepami v okolí. Mesto obklopuje tisícdvesto kilometrov najväčších stepí na svete, v kombinácii s rozľahlými hustými trávnatými plochami, posypanými hrsťou provinčných mestečiek. Teploty tu dosahujú skutočne extrémne čísla; v zime to môže byť i – 40° Celzia, v lete sa dokážu vyšplhať na horúcich 35° Celzia. Aj taká je Astana – najzvláštnejšie hlavné mesto stepí a mrakodrapov.

Svetielkujúce veže s pozadím rozľahlých stepí

Pustatina v okolí pôsobí v protiklade s masou futuristických štruktúr najčudnejších tvarov. Jedna z najnovších z nich bola navrhnutá Normanom Fosterom. Khan Shatyr, obchodný dom, dosahujúci veľkosť najväčšieho stanu na svete, ktorého stavbu inicioval sám prezident krajiny. Na jeho úplnom vrchu objavíte umelú pláž a luxusné kúpeľné centrum. Medzi ďalšie vizuálne zážitky patrí Pyramída mieru a zmierenia, pod ktorou sa môže architekt Norman Foster takisto podpísať. Obrovská presklená pyramída má pod jednou strechou spájať všetky svetové náboženstvá – islam, judaizmus, kresťanstvo, hinduizmus, taoizmus, budhizmus, ale i ďalšie vierovyznania. Ďalšou nevšednou budovou je Centrálna koncertná sála, ktorá z výšky pripomína kvet v rozpuku či sto metrov vysoká veža Bayterek (z kazaštiny, čo znamená Veľký topoľ), pôsobiaca ako nadrozmerné lízatko. Keď sa zotmie, veža hrá tými najpestrejšími farbami.

Poznajte tunajšiu kultúru od miestnych

Zatiaľ čo hlavnými komoditami, vďaka ktorým možno stavať všetky tie grandiózne budovy ostáva olej či plyn, skutočným kazašským bohatstvom sú jeho obyvatelia. Tí si rokmi vybudovali silnú národnú identitu, avšak k návštevníkom prechovávajú vrúcny a priateľský vzťah. Nik vám o tomto meste nevyrozpráva viac ako tí, ktorí tu vyrástli. Spojte sa teda s miestnou Couchsurfingovou komunitou a zájdite s lokálnym Couchsurferom na kávu. Dozveďte sa o najzaujímavejších tradíciách národa a o modernom živote v Kazachstane.

Nevšedné pokrmy kazašskej kuchyne, ktoré by ste mali ochutnať

Kazachovia, kedysi kočovný národ, si vo svojej kuchyni zachovali pokrmy z najrôznejších druhov mäsa. Medzi tie najtradičnejšie patrí konské a baranie. Keďže je Kazachstan moslimskou krajinou, na bravčové variácie sa tu radšej veľmi netešte. Ochutnajte napríklad tradičný bešparmak, zložený z vareného baranieho alebo konského mäsa, podávaného s tukom a plochými rezancami. Naraziť naň môžete v jednej z tradičných národných reštaurácií ako je Fahri Restaurant, Vechnoe Nebo či  Arnau, avšak najlepšie chutia samozrejme od miestnej rodiny, pripravené s láskou. Medzi ďalšie miestne pochutiny patria manty, plnené mäsové alebo zeleninové knedličky, varené na pare. Ak máte chuť na nám kultúrne bližšie jedlo, objednajte si plov, čo je akási obdoba rizota s hovädzím, mrkvou, ryžou, často obohatené cícerom či hrozienkami. Obľúbeným pokrmom je šašlik, mäso grilované nad ohňom, podávané s lepjoškou – nekvaseným chlebom a cibuľou. Obed môžete zapiť kočovníckou špecialitou kumys, čo je sfermentované kobylie mlieko. Nebojte sa objednať si i poriadny krígeľ piva, poväčšine sú tunajšie druhy naozaj chutné. V Astane dokonca narazíte i na niekoľko menších pivovarov, roztrúseným po celom meste. Spolu so skvelým steakom vám pivo načapujú v Line Brew, ochutnať ho môžete i v Pivovaroff a The Barley. Na zdravie!

Nikdy nespiace uličky Astany

Keď tma padne do ulíc Astany, nekonečné množstvo klubov ožíva vo vlne vibrujúceho nočného života. Väčšina z nich má pomerne striktnú filozofiu vstupu, a tak sa odhodlaní noční vtáci odejú do svojich najlepších šiat, s víziou stráviť noc v party tónoch, až kým sa z miestnych pekární nezačne šíriť vôňa raňajkového pečiva. K medzinárodným návštevníkom sú však zamestnanci podnikov o čosi prívetivejší. Vyrazte do Icon Clubu, masívneho priestoru uprostred mesta, ktoré pravidelne hosťuje variáciu dídžejov. Za niečo pokojnejším prostredím s pivom v ruke a bowlingovou dráhou zájdite do baru Hungry Rabbit.

Nahliadnite do politickej a náboženskej tradície

Krajine už od roku 1990 vládne prezident Nursultan Nazarbajev a v Astane mu dokonca nájdete venované i múzeum. Množstvo vystavených darov, vedeckých materiálov či kníh, ktorých je prezident autorom a ďalších viac ako štyridsaťtisíc výstavných exemplárov, ktoré z múzea robia akúsi turistickú kuriozitu, ktorá si medzi návštevníkmi získala značnú pozornosť a obľúbenosť. Ak budete mať chuť na menšiu prestávku, urobiť si ju môžete v kaviarni, ktorá je súčasťou jeho priestorov. Múzeum nájdete na ulici Beybitshilik, 11. Ďalším miestom, viažucim sa k tunajšej kultúre je Mešita Hazrat Sultan. Je tou najväčšou v Kazachstane a druhou najrozľahlejšou v centrálnej Ázii. Táto náboženská budova bola verejnosti otvorená v roku 2012, avšak z grandióznosti starších mešít v regióne jej to vôbec neuberá. Leží neďaleko Národného múzea Kazachstanu a Paláca mieru a zmierenia.

Kúsok prírody uprostred mesta

Duman je moderné rekreačné centrum, ktoré sa oplatí vidieť kvôli oceanáriu, kde môžete zahliadnuť viac ako tritisíc podmorských tvorov či sedemdesiat metrov dlhý žraločí tunel. Súčasťou areálu je i Exotárium, kde prebývajú exotické druhy plazov a džungľu, plnú modelov dinosaurov. Za kúskom prírody a pokoja sa vyberte do rozľahlého Mestského parku. Tak trochu neohrabané plochy na južnej strane rieky Ishim sú obľúbené ako u miestnych, tak i turistov. Široká promenáda je obklopená mestskými budovami a monumentmi, ktoré z bulváru robia príjemné prostredie na prechádzku. K večeru grandiózne pamiatky ožívajú v mihotajúcom sa svetle. Na južnom okraji parku narazíte na Atameken, tak trochu gýčový, dvesto metrov dlhý chodník v podobe mapy krajiny s modelmi jej najdôležitejších budov.

Sauna nie je miestom výhradne na relaxáciu

Astana je domovom viac ako sedemdesiatich sáun, vhodných nielen na relaxáciu. Predstavte si pracovné rokovanie, stretnutie s priateľmi či oslavu narodenín v päťdesiatich stupňoch Celzia. Niektoré sauny majú dokonca vyhradené i konferenčné miestnosti, zatiaľ čo iné sú vybavené biliardom či karaoke. Saunový komplex Ak Bulak svojim zákazníkom ponúka i vyhradenú zábavnú miestnosť a banketový stôl, ktoré dopĺňajú ponuku parných miestností a bazénov.

Národný park Korgalzhyn, oáza kazašskej fauny i flóry

Približne stošesťdesiat kilometrov juhozápadne od Astany sa na ploche dvestošesťdesiattisíc hektárov rozlieha prírodná rezervácia Korgalzhyn. Jej podstatnú časť tvoria vodné plochy a mokrade. Zahliadnuť tu môžete vzácneho ružového plameniaka, pelikána či iné vtáctvo, ktorého druhy dosahujú číslo tristo. Korgalzhyn je v horúcich a suchých kazašských stepiach akousi oázou. Plný je divokej prírody, kde môžete naraziť i na rysov, líšky či losov; a najčistejší vzduch.

Zdroj fotografie – Tomas Baeza Ortiz | Dreamstime.com

Na aké ceny by ste sa mali pripraviť

Luxus mestu cudzí nie je, a to sa odráža i na stále vzrastajúcom zozname mien veľkých hotelových sietí, vrátane Hiltonu, Ramady či Radissonu. Ubytovať sa tu však dokážete i za veľmi nízke ceny, pohybujúce sa okolo desiatich eur, napríklad v hosteli Nochleg, Forum či Astana. Ak na vašich cestách hľadáte skôr súkromie a komfort, alternatívou pre vás môže byť Best Western Plus Astana, Astana Central Hotel či Absolute Hotel, kde vás noc vyjde na približne päťdesiat eur za izbu. Odporúčame si dopredu vždy urobiť rezerváciu. V Kazachstane používajú menu tenge (KZT), pričom eurá a doláre sú akceptované nanajvýš na letisku či pri platení víz. Platobnú kartu tu však môžete použiť takmer všade. Od januára 2017 zrušil Kazachstan povinnosť víz pre občanov 45 krajín, vrátane Slovenskej republiky, na pobyty nepresahujúce 30 dní. Ceny sa pohybujú v akceptovateľných reláciách, takže vás ani každodenný obed a večerný drink určite príliš neomrzia. Pripravte si na každý deň vreckové najmenej tridsať eur, variujúcich samozrejme na individuálnych výdavkoch.

Zdroj fotografie – Elen | Dreamstime.com

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore