Nájdeš nás aj na:

Tipy

Ako zvládať hnev detí (nielen) počas cestovania

Ako zvládať hnev detí (nielen) počas cestovania

Cestovanie s malými deťmi je skúška nervov pre každého rodiča, a to nehovoriac o nervoch spolucestujúcich. Napriek tomu, že Iryna Zelyk, bola zvyknutá na prácu s ľudmi v korporáte, no zvládnuť dovtedy nepoznané emócie svojich dvoch detí bolo aj pre ňu výzvou. Jej reakcia ako sa vysporiadať s novými situáciami? Začala písať knihy. Pre deti svoje, pre seba, pre deti cudzie, aj pre ich rodičov. Jej novinkou je ilustrovaný manuál o tom, ako zvládať hnev, ktorý možno aj vám uľahčí krušné chvíle v letiskových halách, či na zadnom sedadle auta… S Irynou sme sa rozprávali o knihách, emóciách, o cestovaní, aj o Ukrajine, odkiaľ pochádza.

Reklama
Iryna Zelyk so svojimi deťmi – 7-ročným Zakom a 5-ročnou Zarou.

Si najúspešnejšou detskou spisovateľkou na Slovensku, a knihy, ktoré píšeš, sa zaoberajú emóciami detí. Tvoja novinka „Ja a Pánko hnev“ je o hneve. Čo ťa k tomu inšpirovalo? 

K písaniu o pocitoch ma priviedla životná situácia. Tak ako mnohí rodičia, aj ja svojim deťom pred spaním čítam rozprávky alebo vymýšľam nejaký príbeh. Keď mal môj syn Zak dva roky, narodila sa nám dcérka Zara, a ja som si uvedomila, že syn zápasí so žiarlivosťou voči sestre. Rozmýšľala som ako mu vysvetliť, že ich ako mama milujem oboch rovnako, a napadlo mi vysvetliť mu to prostredníctvom rozprávky. Vymyslela som príbeh o jašteričkách, prostredníctvom ktorého som ho prijmela prijať ďalšieho súrodenca, aby sa vyrovnal s touto emóciou.

☀️“Ako sa cítim?“???? je jedna z najdôležitejších otázok na ceste k sebapoznaniu. A nielen pre deti, ale aj pre nás dospelých. S hnevom svojho dieťaťa v podstate, viac či menej úspešne, „zápasí“ takmer každý rodič, a tento pocit je špecifický práve tým, že je prejavom nejakej inej emócie, a často je veľmi náročné udržať ho v prijateľnej medzi. Nezvládnutý hnev pôsobí deštruktívne na nás aj na naše okolie, preto pri tomto pocite vyžaduje „detská emocionálna záhrada“ precíznu starostlivosť.

Vypočula som si s tebou veľmi pekný rozhovor so Šarkanom na Funrádiu, a dozvedela som sa, že písanie je vlastne tvoje hobby. Na plný úväzok pracuješ v korporátnom biznise. Zaujímalo by ma, či si vedela aplikovať nejaké psychologické poznatky z práce s dospelými v biznise aj na deti, alebo pri písaní tvojich kníh.

Deti nie sú dospelí ľudia. A nie sú ani biznis. Sú to absolútne odlišné veci, avšak korporát mi dal priestor na to, aby som sa mohla osobnostne rozvíjať, naučil ma disciplíne, časovému manažmentu, technickým zručnostiam, ako aj práci s ľudmi tzv. „soft skills“ – čo sú medziľudské vzťahy, komunikačné zručnosti, schopnosť počúvania, či empatia. To sa dá využiť pri akejkoľvek práci. V podstate, tým že píšem a pracujem v korporáte zamestnávam moje obidve silné stránky – tú umeleckú aj analytickú.

Máš nejaký zaručený TIP, ako zvládnuť hnev detí v lietadle alebo na zadnom sedadle auta? 

V lietadle pomáha objatie alebo stískanie ruky, podľa možnosti aj spievanie do uška. Veľmi nápomocná môže byť knižka. V aute u nás fičí hra na hádanky, pri ktorej sa nakoniec vždy dobre zasmejeme. Alebo im spievam, alebo opisujem, čo vidíme pred sebou. Zvyknem im rozprávať aj príbehy z ich „detstva“. Najväčší úspech majú také, že „Keď si sa narodil/ –a…“ alebo „Keď sme oslavovali tvoje narodeniny…“.  Ak by bolo dieťa už natoľko rozrušené, že už by len ťažko dokázalo udržať plač, tu môže pomôcť aj pomalé počítanie.

Veľmi nápomocné môže byť aj kontrolované dýchanie, napríklad nádych na 3 a výdych na 4. Aj malý človiečik má právo cítiť sa nekomfortne, a možno ani sám nerozumie prečo. Nedokáže to rodičom slovami vysvetliť, a preto výčitky typu „prečo plačeš“ môžu iba zhoršiť situáciu. Čím skôr deťom prejavíme pochopenie a oporu, tým skôr sa potom dieťa utíši.

Bez čoho sa nikdy nevyberiete na žiadnu cestu? 

Bez kníh. Pre deti vždy balím ich obľúbené plus nové. Preskúmanie novej knižky trvá nejakú chvíľu, a takto sa dá naozaj príjemne skrátiť čas.

Aké sú tvoje čitateľské tipy na toto leto? 

Veľmi záleží na veku dieťaťa. My budeme čítať Harryho Pottera (so sedemročným Zakom) a Malého vlka s veľkým srdcom (s päťročnou Zarou) a určite nakúpime aj nejaké ďalšie novinky do našej knižnice. A budeme sa viac hrať rôzne spoločenské hry.

Pôvodom si z Ukrajiny, no na Slovensku žiješ už 11 rokov. Ukrajina nie je hlavnou dovolenkovou destináciou Slovákov. Vieš dať nejaké tipy, čo tu navštíviť?

Na Ukrajine som nebola už veľa rokov. A ani sme ako rodina nikdy necestovali. Takže hocičo by som odporučila, by nebolo úprimné. My sme chodili na prázdniny k babke na dedinu. To je tak asi všetko. Ukrajina je ale krásna, plná dobrých pokorných ľudí a má krásnu prírodu.

Takto trávime v detstve väčšinou aj my letá na Slovensku – u babky a dedka, najlepšie na dedine. Ja som mala starých rodičov v Hurbanove, a boli to tie najkrajšie a najsilnejšie zážitky. Kde bývala tvoja babka?

Babka býva v malej dedine v Karpatoch. Je to miesto kde majú ľudia veľmi málo možností, a ťažko fyzicky pracujú, pretože žijú z toho, čo si vypestujú. Ale na druhej strane, žijú v absolútnom súlade s prírodou, a verím, že aj so sebou…

Ktoré miesto máš najradšej na Slovensku?

Myslím, že Bratislavu. Naozaj ju mám rada. Som typ človeka, ktorého fascinuje pohyb, dynamika, a to veľkomesto dáva.

Máš nejakú obľúbenú destináciu, či miesto, kam sa radi s deťmi vraciate? 

Veľmi radi skúšame nové miesta a nové zážitky. Pre mňa má väčšie čaro vždy nová destinácia, aj keď občas za cenu, že nemusí byť až taká úžasná. My sa ale v podstate cítime všade dobre. Ono je to viac o nastavení mysle, ako o okolnostiach. Pamätám si napríklad, keď sme prvýkrát stanovali v kempe. Boli to dva týždne, a veru, hneď v prvú noc prišli pochybnosti, či som urobila dobre (smiech). Našťastie sa mi veľmi rýchlo podarilo uvedomiť si, že iba ja sama som zodpovedná za to, ako strávim dovolenku. V živote zažívame rôzne situácie, aj také samozrejme, ktoré nám nie sú veľmi po chuti, ale je iba na nás, ako sa budeme cítiť. Bolo to nakoniec krásne dobrodružstvo pod holým nebom a s morom na skok.

Ako trávite toto leto? 

Cestujeme s našim Rumpym – karavanom a užívame si krásy Slovenska. 

Viac tipov na cestovanie s deťmi sa dozviete aj od Kristíny Tormovej, a vypočujte si aj jej skvelý podcast o cestovaní s deťmi v Thajsku. Budete mať chuť hneď ako to bude možné zbaliť rodinu a odísť do toho „vlhkého kráľovstva“

Odoberajte nás: RSS | Apple Podcast | Spotify | Audiolibrix


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Publicistka, fotografka, dokumentaristka, NOMÁDKA. 7 rokov v Los Angeles, 4 roky v Senegale v Dakare, a posledné 4 roky na Kube v Havane - Kde sa Diane zapáči, a kde má umeleckú inšpiráciu, tam sa jednoducho presťahuje. A práve vďaka životu v rôznych krajinách a kultúrach, a zaujímavým ľudom, ktorých stretáva, má hlavu neustále plnú zaujímavých tém, a jej tvorba má takú autenticitu. Momentálne kotví na Slovensku, teda vlastne v Maďarsku (v pohraničnej Rajke), a smeje sa, že po tých rokoch mimo, jej to tu paradoxne pripadá ako najväčšia exotika...

Hore