Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako oklamať jet lag?

Jet lag, inak prezývaný i pásmová choroba, je spôsobená cestovaním naprieč časovými pásmami. Prejavuje sa poruchou biologických rytmov, či už sú to poruchy spánku, únava, bolesť hlavy, nevoľnosť, problémy s koncentráciou či vyššia náchylnosť na infekcie. Telo sa týmto spôsobom snaží vyrovnať s novým časovým pásmom. Aj napriek tomu, že sú tieto prejavy individuálne, existuje niekoľko pravidiel, ktoré vám pomôžu lepšie sa po príchode adaptovať, respektíve vyvarovať sa chýb, ktorých sa možno pri snahe prekonať ho, dopúšťate. Prečítajte si náš článok o tom, ako oklamať jet lag, aby ste z cestovania nemali nočné mory.

Reklama

shutterstock_351498674-min

Je dobré let prespať?

Najlepšie je, ak sa nastavíte na novú časovú zónu už pred príchodom do plánovanej destinácie. Najlepšie sa vám predsa aj tak spí v posteli, preto je dôležité sa nastaviť na nový režim už doma. Ak letíte východne, chodievajte spať skôr a ak letíte západne, odložte svoj regeneračný čas na neskôr. Ak je teda počas vášho letu v mieste, kam pristanete, deň, lepšie urobíte, ak využijete čas v lietadle na relaxáciu či prácu. Naopak, ak sa na mieste, kde priletíte, už zotmelo, skúste si pospať. Použite štuple do uší, masku na spanie či klimatizáciu. Nižšie teploty vám môžu pomôcť zaspať rýchlejšie. Nastavte si čas na hodinkách podľa príletovej destinácie už pri nástupe do lietadla. Pomôže vám to mentálne sa lepšie nastaviť na novú zónu.

shutterstock_180810488-min

Kde si sadnúť tak, aby to bolo čo najpohodlnejšie?

Ak nemusíte často vstávať zo svojho miesta (napríklad zo zdravotných dôvodov), vyberte si radšej miesto pri okne. Okrem krajšieho výhľadu ako je len krk predsediaceho, sa môžete na svet pozrieť z výšky. O čosi praktickejším dôvodom je, že sa môžete o okno oprieť s vankúšom a zadriemať si, keď to na vás prijde. Radšej sa posaďte niekam dopredu. Kedykoľvek vaše lietadlo chytia turbulencie, jeho zadná časť sa bude hýbať viac než tá predná. So sledovaním televízie je to väčšinou v podstate presne naopak, ako si väčšina cestujúcich myslí, keď si ju zapína na rýchlejšie zaspanie. Lepšie je, ak si aspoň hodinu pred pospaním vypnete svoj mobilný telefón, ipad či laptop. Modré svetlo, inak aj LED, ktoré vyžarujú práve obrazovky smartphonov, počítačov či televízorov, aktivuje množstvo receptorov citlivých na svetlo.

shutterstock_311662172-min

Pite dostatok tekutín, jedzte akoby ste už boli tam

V deň svojho letu, pite dostatočné množstvo tekutín, a možno i o čosi viac. Dehydratácia je totiž jedným zo symptómov jet lagu. Vyhýbajte sa preto radšej nápojom s alkoholom či kofeínom. V prípade väčšieho či menšieho smädu môžu narobiť viac škody, než úžitku. Väčšina jedál je servírovaná v čase, ktorý zodpovedá časovej zóne, z ktorej ste odlietali, nie tej, do ktorej priletíte. Preto sa radšej vyhýbajte konzumovaniu jedál a vyčkajte do hodiny, kedy budete jedávať po prílete. Ak vás medzitým chytil vlčí hlad, dajte si niečo malé pod zub.

shutterstock_180876353-min

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Testovanie otvára cestovanie! Ak budeme teraz zodpovední, čoskoro opäť balíme kufre na dovolenku https://t.co/Wd3hA2kuD6 #novinky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka doma tento víkend za 0 €, až potom Maldivy https://t.co/cicacQblBM #novinky1 deň dozadu
Letiská v New Yorku budú za nenosenie rúšok rozdávať pokuty https://t.co/KlqputllVC #letenky2 dni dozadu
Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky2 dni dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky2 dni dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky2 dni dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky2 dni dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky3 dni dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky3 dni dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore