Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tipy pre maminy: Ako lietať s bábätkom

Pri balení sa na dovolenku nesmiete zabudnúť na mnoho vecí. O to viac si musíte dať pozor, keď cestujete s malým novorodeniatkom. Dnes už neplatí pravidlo, že ženy na materskej dovolenke nemôžu cestovať. Pokiaľ sa viete na dovolenku poriadne predpripaviť, môžete si dovolenku užiť aj vy, aj vaše dieťatko. Uvidíte tú radosť v detských očiach, keď po prvýkrát uvidia more, a keď zistia, že pláž je jedno veľké pieskovisko a postavia si prvý hrad z piesku s morskou vodou okolo jeho hradieb.

Reklama

Baby a more

Pred letom udržujte rovnaký režim spánku ako zvyčajne 

Niekedy nie je možné nechať dieťa spať toľko, na koľko si zvyklo. Pre dieťa je dobré, keď mu zásadným spôsobom nezasahujete do režimu spánku. Keď je dieťa ospalé a vyčerpané, nemusí nutne v dopravnom prostriedku zaspať, ale môže sa zmeniť na niečo, čo pripomína „hysterické zvieratko.“ Niekoľkomesačné bábätká majú určitý spánkový rytmus, je dobré si naplánovať cestu práve podľa tohto režimu. Keď cestujete v čase, kedy je dieťa navyknuté spať, je možné že prespí väčšiu časť letu.

Nezabudnite cumlík

Pokiaľ cestujete s malým bábätkom, ktoré je len niekoľko mesiacov staré, určite nezabudnite na cumlík, fľašku alebo čokoľvek, čo udrží pozornosť dieťaťa pri cmúľaní. Znižujete tak tlak v ušiach vášho dieťaťa, a vo väčšine prípadov platí, že deti, ktoré niečo cmúľajú, neplačú. Keď má vaše dieťa tendenciu zaspať pri dojčení, alebo pití z fľaše, nechajte ich pri tom čo najdlhšie. Pomáhajú aj cukríky či lízatká.

Baby

Obľúbené hračky

Je dobré mať k dispozícií čokoľvek, čo môže dieťatko rozptýliť.

Striedajte sa pri opatere dieťatka 

V prípade, že váš malý cestovateľ prespí drvivú väčšinu letu, nechajte ho oddychovať. Pokiaľ je ale aktívne a chce sa hrať, buďte k dispozícií a striedajte sa s partnerom. Vy si zaistíte prestávku a bábätku iný druh stimulácie.

baby 8

Prejdite sa s dieťatkom v uličke 

Neodporúčame prechádzku po palube napríklad počas servisu, pomôže to však v situáciách, kedy je dieťa rozrušené. Pomôže, keď sa s dieťatkom poprechádzate a húpete ho na rukách. Kuchynky v strednej alebo zadnej časti lietadla sú väčšinou voľné, nemusíte preto sedieť s nekludným bábätkom na mieste ani počas servisu. Pokojne sa s ním presunte do zadných priestorov, alebo si vypýtajte nosič od personálu.

Rezervujte si sedadlá vopred.

Či už cestujete so sprievodom alebo bez, uistite sa, že ste si rezervovali miesto v predstihu, aby ste sedeli v prvých radoch, pri toaletách alebo kuchynke. Pri lietaní s dieťaťom budete potrebovať sedačku, ktorú umiestnite buď do uličky alebo k oknu. Uistite sa, aby váš partner sedel hneď vedľa.

Dievcatko

Prineste si detský vankúšik alebo nosidlo na dieťa. 

Prechádzka po termináloch s detským nosidlom síce môže vyzerať vtipne, na palube však budete radi, že ho máte. Ak ste si ho zabudli, nevadí, každá letecká spoločnosť má k dispozícii počas svojich dlhých letov nosidlá pre bábätká.

Majte so sebou veci na prezlečenie, plienky a fľašky s nápojom

Bábätko, ktoré má iba pár mesiacov, nepotrebuje tony hračiek, ale náhradné oblečenie a plienky. Nikdy neviete, kedy sa dvojhodinový let zmení na štvorhodinovú tortúru, napríklad kvôli meškaniu letov.

Majte so sebou doklad o narodení dieťaťa.  

Niektoré letecké spoločnosti si overujú vek dieťaťa ešte pred odletom, a preto je lepšie mať pri sebe doklady o narodení.

Baby2

Deti lietajú radi a aj dlhé lety zvládajú veľmi statočne, problémy väčšinou vznikajú pri zmene tlaku, na ktorú sú detské ušká veľmi citlivé.

Tip od redakcie: Niektoré letecké spoločnosti prevádzkujú lietadlá Boeing 787, ktorý vyrovnáva tlak pomerne brilantne a tlakový rozdiel medzi zemou a letom vo výške 11 tisíc metrov je ledva citeľný. 

Staň sa Pelipeckárom aj TY precestuj svet za málo peňazí!
Náš facebook nájdeš TU.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

TOP PONUKA: Luxusný wellness pobyt v 5* Kempinski od 109€! https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 hodiny dozadu
10 najvyťaženejších letových trás na svete https://t.co/TtZUtOi4Nd #novinky3 hodiny dozadu
Lacné letenky na Seychely teraz s 5*Qatarom alebo Turkish Airlines! Ceny od 589€ https://t.co/WJhLQ26a8G #letenky3 hodiny dozadu
Drzo lacná Amerika: Priame lety z Európy na rok 2021 od neuveriteľných 129€! https://t.co/SOA6PISOtK #letenky5 hodiny dozadu
Lety do Tanzánie a na Zanzibar sú obnovené. Zrušila sa aj karanténa https://t.co/bOM07tUhwf #letenky6 hodiny dozadu
Fínsko zaradilo Slovensko na zoznam rizikových krajín. Vyžaduje 2 testy https://t.co/nOO156UKV8 #novinky6 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky6 hodiny dozadu
Bez testu i povinnej karantény. Tieto krajiny môžeme slobodne navštíviť https://t.co/tNryB3mapQ #letenky6 hodiny dozadu
Thajsko budúci týždeň privíta prvých turistov. Očakáva let z Číny https://t.co/d7OiZ9cpkO #novinky6 hodiny dozadu
Emirates už letecky obsluhujú takmer sto destinácií. Pridávajú lety do Ománu a Ugandy https://t.co/pOvOPhm13n #novinky7 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore