Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Austrália sa otvorí skôr ako sa čakalo. Aerolinky Qantas spustia prvé lety do Európy už 15. novembra

Austrália sa otvorí skôr ako sa čakalo. Aerolinky Qantas spustia prvé lety do Európy už 15. novembra

Austrálske aerolínie Qantas od 15. novembra obnovia medzinárodné lety do krajín s vysokou mierou očkovania proti covidu-19. Aerolinky tak po viac ako roku a pol obnovia lety do Európy a Austrálie. Dôvodom je koniec striktných opatrení, ktoré výrazne obmedzovali možnosť príletu do Austrálie. Na návrat do krajiny čaká 44-tisíc ľudí.

Reklama

Ešte donedávna Qantas plánoval obnovenie liniek až v decembri. Austrálčania však od novembra budú môcť prvý raz od začiatku pandémie vycestovať do zahraničia a tiež sa vrátiť do vlasti.Spoločnosť Qantas uviedla, že už vypredala niektoré zo svojich medzinárodných letov na december a zaznamenala veľký dopyt po Londýne a Los Angeles.

Najdôležitejšie info o postupnom otváraní hraníc Austrálie

 • Austrálske aerolinky spustia tri lety týždenne medzi Sydney a Londýnom a tri spiatočné lety medzi Sydney a Los Angeles
 • Spočiatku sa hranice otvoria len pre austrálskych občanov – budú sa môcť vrátiť do vlasti, ale aj vycestovať do sveta
 • Po príchode do Austrálie budú musieť cestujúci smerovať do domácej karantény na 7 dní
 • Niektoré austrálske štáty sa otvoria neskôr, po zlepšení pandemickej situácie

Letecká spoločnosť, ktorá v marci 2020 uzemnila svoju medzinárodnú flotilu kvôli lockdownu, teraz dokonca uviedla, že plánuje od polovice roku 2022 vrátiť späť päť zo svojich 12 dvojpodlažných Airbusov A380 na linky do USA a Británie. Udeje sa tak teda o rok skôr, ako sa pôvodne predpokladalo.

Agentúra Reuters píše, že ide o nádejný znak návratu cestovania do ázijsko-tichomorského regiónu, kde sú hranice do značnej miery uzavreté a medzinárodné cestovanie je o 95% nižšie ako pred pandémiou.

Pred odletom skontrolujú očkovanie a PCR test

Qantas od 14. novembra začne lietať zo Sydney do Londýna a do Los Angeles, ostatné medzinárodné spojenia chce Qantas spustiť 18. decembra. Na diaľkových letoch bude vyžadovať očkovanie proti covidu-19 a k tomu ešte PCR test.

Austrália si minulý mesiac stanovila cieľ zaočkovať 80% dospelých, čo má byť hranicou, kedy dôjde k znovuotvoreniu medzinárodných hraníc.

V súčasnosti je viac ako polovica austrálskej populácie v lockdowne a viac ako tretina obyvateľov je plne zaočkovaných. Métu 80% by však krajina podľa odborníkov mala stihnúť do konca roka.

Austrálska vláda sa rozhodla pre extrémne opatrný prístup k pandémii. Za posledný rok a pol len na pár dní otvorila prevádzku s Novým Zélandom. Pri prílete z iných krajín sa vyžadovala dvojtýždňová karanténa, dopravcovia mali navyše obmedzený počet cestujúcich v lietadle.

Na viac letov z Austrálie si ešte nejaký čas počkáme

Aerolínie Qantas očakávajú, že plne obnovia všetky letecké spojenia až v roku 2024.

Generálny riaditeľ spoločnosti Alan Joyce konštatoval, že podmienky na trhu sú najhoršie za 100 rokov histórie spoločnosti. Oživenie vnútroštátnych letov podľa neho komplikujú cestovné obmedzenia medzi jednotlivými austrálskymi štátmi a vyzýva preto k jasnejšiemu nastaveniu pravidiel. „Myslíme si, že zotavenie medzinárodnej prevádzky bude nejaký čas trvať. Vo finančnom roku 2022 očakávame návrat len 50% z medzinárodných letov.“

Zdroj: SimpleFlying


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore