Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

8 praktických tipov pre viacgeneračné cestovanie

Nájsť spoločný jazyk medzi generáciami je niekedy veľmi ťažké. Počas cestovania to môže byť ešte tvrdší oriešok. Kde je vôľa, je aj cesta, a tak sa z viacgeneračného cestovania môže stať poriadna zábava. Najmä dnes, kedy sa rodina najčastejšie stretáva cez webkameru na internete, je takýto čas veľmi vzácny a výnimočný.

Reklama

1. Prenajmite si chatu

Ak cestujete s celou armádou vašich blízkych, najlepším nápadom pre vás bude prenajať si spoločný priestor. Či už je to domček, chata alebo apartmán, je to pre vás pravdepodobne tá najpohodlnejšia, najčarovnejšia a v neposlednom rade i najlacnejšia cesta.

2. Ak sa rozhodnete pre hotel, využite jeho možnosti

Takmer všetky lepšie hotely ponúkajú množstvo aktivít, ktoré ako rodina môžete využiť. Zaplávajte si v bazéne, zahrajte si golf, choďte bicyklovať, oddýchnite si na súkromnej terase.

3. Pripravte sa na to, že niekto bude stále niečo potrebovať

Takmer vždy sa nájde niekto hladný, unavený, smädný. Preto je dôležité vybaviť všetky základné potreby pred odchodom za kultúrou či históriou. Môže vás to zbytočne zdržiavať, tak sa na to radšej pripravte. Samozrejme, obozretný treba byť vždy, preto si so sebou radšej vezmite balíček arašidov či škatuľku s náplasťami.

4. Dohodnite sa na čase odchodu deň pred výletom

Ak ste sa rozhodli pre bádateľský typ dovolenky, je dôležité si vždy načrtnúť určitý plán, aby ste sa vyhli zbytočnej nervozite. Samozrejme, vždy treba byť flexibilný a rátať so všetkým, určitý režim je však pri viacerých osobách nevyhnutný.

5. Vyrazte radšej až na druhý deň

Ak máte za sebou dlhú, ale i krátku cestu na miesto, vedzte, že pre niektorých členov môže byť i samotná príprava na výlet veľmi únavná. Cieľom predsa nie je vidieť toho čo najviac, ale najmä si oddýchnuť v kruhu rodiny. Vyhnite sa zbytočným naháňačkám, nejde predsa o školský výlet.

6. Na chvíľu sa pokojne rozdeľte

Muži chcú pivo, ženy nákupy. To je síce veľmi zjednodušená predstava, ale niekedy je naozaj ťažké zhodnúť sa v predstavách o večery. Urobte si dámsku či pánsku jazdu. Osvieži to atmosféru na výlete, nemusíte spolu predsa tráviť dvadsaťštyri hodín denne.

7. Zmýšľajte ekonomicky

Je prirodzené, že s množstvom hláv stúpajú i výdavky. Dohodnite sa na finančnej stránke dopredu, vaša dobrá vôľa sa vám nemusí vyplatiť. Ušetriť sa dá napríklad na jedle, navarte si v súkromnej kuchynke podľa vašich chutí.

8. Empatia, empatia, empatia

Cestovať v skupine je výzva, najmä ak je väčšina z členov rozdielna v temperamente. Rátajte s tým, že nie všetci budú mať konštantne dobrú náladu, budú ochotní hrať všetky stolové hry, ktoré navrhnete, alebo pôjdu spať v rovnakej hodine. Byť empatickým je predsa základom nielen cestovania, ale aj života.

Chceš viac skvelých cestovateľských článkov? Sleduj nás na Facebooku


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore