Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

7 miest, ktoré významne ovplyvnili ženy

7 miest, ktoré významne ovplyvnili ženy

O mocných mužoch sa hovorí zvyčajne viac, ako o mocných ženách. Tie často zostávajú v zabudnutí. Ak budete cestovať po týchto miestach, vedzte, že tu to mali pod palcom  ony – vplyvné faraónky, vedkyne či umelkyne.

Reklama

Luxor, Egypt a faraónka Hatšepsut

Hoci väčšina si pri zmienke o mocných egyptských ženách vybaví slávnu Kleopatru, vplyvnou hýbateľkou diania bola ešte dávno pred ňou Hatšepsut – mnohými považovaná za vôbec prvú kráľovnú v histórii a prvú ženu, ktorá získala titul faraóna. Egyptskej ríši vládla úctyhodných dvadsať rokov a za ten čas postíhala skutočne dosť. Medzi najpôsobivejšie stavby patrí jej zádušný chrám, vybudovaný v skalnom útese. Výrazne sa tiež pričinila o výstavbu chrámového komplexu v Karnaku. Po smrti jej meno z chrámov odstránili, stavby však jej vládu pripomínajú dodnes.

Petrohrad a Katarína Veľká

Podobu Petrohradu do veľkej miery definovala cárovná Katarína II. prezývaná Veľká. Na jej vládu sa spomína ako na zlaté časy ruského impéria. Na jej príkaz vybudovali slávnu Ermitáž – jednu z najväčších umelecko-historických inštitúcií na svete. Paláce Ermitáže ukrývajú vzácnu zbierku umeleckých diel, ktorú založila práve Katarína. Za pozornosť stojí aj jej palác, ktorý sa nachádza 25 kilometrov od mesta v Cárskom Sele – rezidencii niekdajších ruských cárov.

Peking a cisárovná Cch’-si

Cch’-si začala ako cisárova konkubína – neskôr mu porodila syna a po smrti cisára sa presadila ako synova regentka. Syn zomrel mladý a Cch’-si vládla ďalej. Stala sa vplyvnou a obávanou a Peking nadobudol svoju súčasnú podobu aj vďaka nej. Postarala sa o rozsiahle rekonštrukcie množstva palácov a chrámov.

Varšava a vedkyňa Marie-Curie Sklodowska

Hoci chemička a fyzička a dvojnásobná držiteľka Nobelovej ceny prežila veľkú časť svojho dospelého života v Paríži, na svoju krajinu a rodnú Varšavu bola mimoriadne hrdá – po Poľsku pomenovala aj chemický prvok, ktorý vynašla, polónium. A jej rodáci jej to oplatili a jej život dodnes pripomína po nej pomenované múzeum vo Varšave.  V krásnej zrekonštruovanej budove z 18. storočia nájdete aj jej osobné veci a dokumenty.

Amsterdam a Anna Franková

Nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré sa počas druhej svetovej vojny skrývalo s rodičmi v Amsterdame a napokon sa stalo obeťou nacistického vyvražďovania. Anna Franková svoj život v Amsterdame zachytila v denníku, ktorý sa zachoval a po vojne ho zverejnili.  Dom, v ktorom sa rodina ukrývala, je dnes múzeum, ktoré približuje jej život. Pamiatku Anny Frankovej pripomína aj jej bronzová socha.

Paríž a filozofka Simone de Beauvoir

Francúzska filozofka, ktorá sa do veľkej miery pričinila o šírenie feminizmu a emancipácie medzi Parížankami. Svoje myšlienky dávala na papier v kaviarňach – napríklad v At Les Deux Magots či Café De Flore, kde rada posedávala aj so svojím partnerom J.P. Sartrem.

Mexico City a maliarka Frida Kahlo

Ikonická maliarka Frida Kahlo prežila v Mexico City prakticky celý svoj život. Niekoľko rokov bývala v dnes už slávnej Casa Azul (Modrý dom) so svojím manželom Diegom Riverom. Po jej smrti sa z domu stalo múzeum, ktoré vystavuje nie len jej diela, ale aj množstvo predmetov z jej osobného života.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Egypt bude mať svoj prvý rýchlik. Spojí Červené more so Stredozemným https://t.co/LKLSdquRwE #novinky2 hodiny dozadu
Kostarika bez testu a karantény. 10 dôvodov prečo je to najlepšia destinácia na svete a letenky za 499€! https://t.co/RDEvkqMjNG #letenky3 hodiny dozadu
Hurá na Kubu: letenky na Varadero rezervuješ z Viedne od 489€! https://t.co/pqmUnP3PDU #letenky3 hodiny dozadu
Maldivy s Emirates v sezóne od 499€: leť super lacno z Budapešti! https://t.co/co2koyhG8I #dovolenky4 hodiny dozadu
Lufthansa už neponúkne jedlo zdarma. Sústrediť sa chce na kvalitu a životné prostredie https://t.co/69w4nvTFMU #novinky4 hodiny dozadu
Cestovanie do Gruzínska: od 1. februára sa ruší zákaz medzinárodných letov https://t.co/wCWGIeed3W #letenky4 hodiny dozadu
Otvorené Seychely a Srí Lanka, zrušené lety z Bratislavy a povinné respirátory na palube https://t.co/EVYzcQwhJk #novinky4 hodiny dozadu
Zatvorený zrejme až do konca roka. Nový Zéland zatiaľ neplánuje otvoriť hranice https://t.co/lwpya2faDv #novinky4 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Jarné prázdniny na Maldivách s all inclusive a 5*hotelom za 2947€ https://t.co/dg36oqbWI2 #dovolenky4 hodiny dozadu
Cestovanie do USA: test, 10-dňová karanténa a povinnosť rúšok na palube https://t.co/i87riLgfST #letenky4 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore