Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 neobyčajných miest Španielska, ktoré musíte vidieť

Máte už Španielsko vyškrtnuté zo svojho cestovateľského zoznamu, lebo ste boli v Barcelone alebo Madride? Tieto mestá sú fantastické, ale Španielsko toho môže ponúknuť oveľa viac než len svoje dve hlavné výkladné skrine. V krajine fiesty a siesty, výborného jedla a večne svietiaceho slnka je mnoho super lokalít vyvolávajúcich u cestovateľov prekvapenie na štýl: „Ako je možné, že som o tomto mieste nepočul (viac)?“ Prekvapenie ide ruka v ruke s tak trochu exkluzívnym pocitom z toho, že v Španielsku okúsili „to pravé orechové“. Ak vás zaujíma, o ktorých miestach to vlastne hovoríme, hoďte očkom na náš výber.

1. Ronda

Starobylé mestečko Ronda je dramaticky zasadené nad 120-metrový kaňon, ktorému dominuje veľkolepý kamenný most. Ronda jednoducho vyzerá ako vystrihnutá z fantazijného filmu. Mesto sa skladá z pôvodnej, arabskej časti a španielskej časti, ktoré boli spojené v 18. storočí práve týmto mostom. To sformovalo Rondu do jej súčasnej podoby, z ktorej proste padá sánka. Španielska a arabská architektúra majú zásluhu na tom, že históriu tu cítite, kam len oko dovidí. Ak sa niekedy vyberiete do španielskej Malagy, bola by obrovská škoda vynechať len približne 100 km vzdialenú Rondu.

2. Cuenca

Cuenca je nezvyčajne zachovalé stredoveké opevnené mesto. Postavili ju Mauri, ktorých upútala strategická poloha útesov nad riekami Júcar and Huécar. V Cuence sa ľahko stratíte v úzkych uličkách, ktoré oddeľujú vysoké domy s drevenými balkónmi, ktoré doslova visia nad útesmi. Dve z jej visiacich domov (casas colgadas) boli premenené na moderné galérie.

3. Alarcón

V centrálnej provincii La Mancha, len 87 kilometrov južne od Cuency, sa nachádza stredoveké mestečko Alarcón, ktorého ústredným kúskom je hrad postavený v 8. storočí Maurmi ako stredoveká pevnosť. Dnes je z hradu hotel s 13 izbami, ktoré sú situované v hradnej veži. Jedlo sa podáva vo veľkej sieni hradu dekorovanej brnením a stredovekými zbraňami. No povedzte, viete si predstaviť viac autentické ubytovanie?

4. Olvera

Andalúzske mestečko Olvera je situované vo vrchoch provincie Cadiz. Všade na okolo rastú olivy, ktoré sú základom toho najlepšieho olivového oleja v Andalúzii. Mestečko, plné bielych domčekov s fenomenálnym starobylým arabským hradom a neoklasickým kostolom, má za sebou pekne divokú históriu – do polovice 19. storočia bolo útočišťom zbojníkov 🙂

5. Toledo

Toledo je známe aj ako “Mesto troch kultúr”. Medzi jeho najvýznamnejšie pamiatky totiž patria monumenty kresťanskej, moslimskej ako aj židovskej kultúry. Dnes tak trochu zabudnuté mesto s dláždenými ulicami má úžasnú históriu – jeho korene siahajú až do rímskych čias, pričom po istú dobu bolo Toledo centrum krajiny. Pri návšteve si rozhodne nenechajte ujsť vyhliadkový bod Mirador del Valle, ktorý ponúka parádny výhľad na mesto.

6. Sevilla

Legenda hovorí, že mesto založil pred 3000 rokmi samotný Herkules. Tak ako iné majestátne mestá aj Sevilla má niekoľko historických vrstiev, ktoré sa na seba postupne ukladali už od starých rímskych čias. Mesto je ideálne navštíviť počas jesene a jari, kedy tu prekvitajú rôzne festivaly. Vyhnite sa však letu, Sevilla je totiž najteplejšia metropolitná oblasť západnej Európy, kde sa priemerne teplotné výšky poľahky vyšplhajú aj cez 35 °C.

7.  Segovia

Ak chcete vidieť  ukážku toho, prečo boli kedysi Rimania páni sveta, choďte sa pozrieť do Segovie.  Nájdete tu vrcholný kúsok rímskej architektúry v podobe akvaduktu, ktorý je vysoký takmer 30 metrov. Bol postavený koncom prvého storočia nášho letopočtu. Okrem akvaduktu vás v meste vás očarí aj jeho prekrásna stredoveká architektúra v podobe palácov, katedrály, kláštorov či starých taverien.

8. Santiago de Compostela

O tomto mieste ste už pravdepodobne počuli. Končí sa v ňom slávna púť, ktorú každoročne podniknú státisíce ľudí z celého sveta. Mesto je preto počas leta plné pútnikov, ktorí po dňoch či týždňoch putovania (podľa úseku, v ktorom sa rozhodnú začať cestu) tu šťastne uzrú cieľ ich púte – Katedrálu svätého Jakuba, v ktorej sú uložené pozostatky tohto svätca, ktorého pamiatke je venovaná celá púť.

9. Córdoba

Córdoba je ozdobou Andalúzie. Počas arabskej nadvlády bola jedným z najväčších, najvýznamnejších a najbohatších miest Európy. Dokonca bola aj jej intelektuálnym a umeleckým centrom. Pri návšteve mesta vás rozhodne dostane Córdobska mešita, ktorá bola neskôr prerobená na kresťanskú katedrálu. Údajne je to tretia najväčšia mešita sveta, ktorej vnútro, zdobené zlatom a striebrom, podopiera až 850 stĺpov. V katedrále navyše ucítite aj príjemnú vôňu pomarančov rozliehajúcu sa z desiatok pomarančovníkov vysadených v nádvorí pri vstupe do katedrály.

Zdroj: Sean Pavone / Shutterstock.com

10. Valencia

V treťom najväčšom meste Španielska to žije! Valencia neustále pulzuje rušnou kultúrnou scénou a nočným životom. Cez takmer celé mesto sa tiahne zelený pás parku, ktorým vedie cyklistická cestička. Touto sa dostanete až na pláž. Jazda bicyklom cez park je mimoriadne príjemný zážitok. Park je totiž plný sôch, fontán a podobných umeleckých pôžitkov. Vedie dokonca aj popri obrovskom futuristickom komplexe Ciudad de las Artes y las Ciencias, ktorý so svojimi obrovskými plytkými vodnými nádržami stojí rozhodne za bližšie preskúmanie. Okrem iného si vo Valencii prídu na svoje aj milovníci grafity, ktoré tu zdobia takmer každý roh.

Toto boli nevšedné mestá Španielska. Ak ste ich navštívili aj vy, dajte nám o tom vedieť do komentára. Rovnako tak uvítame aj akékoľvek návrhy na doplnenie zoznamu 🙂

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

10 Leteniek a pobytov na jeseň za super ceny! Barcelona, Londýn a iné https://t.co/K3MW9zAxAb2 dni dozadu
ALL INCLUSIVE EGYPT ZA 399€! https://t.co/nXk1Tfva3J2 dni dozadu
Veľmi lacné letenky do Porta na jeseň: https://t.co/qPxfokmK2E3 dni dozadu
Tieto letenky do Austrálie od 479€ sú hit mesiaca august: https://t.co/xqrz40WgSE3 dni dozadu
PONUKA DŇA! Víkend v Lisabone s letenkami, hotelom a raňajkami len za 189€! https://t.co/v2DrKJjqL83 dni dozadu
Lacné Miláno v októbri! Leť z Bratislavy od 32€ https://t.co/ZIBkyFYGWH3 dni dozadu
Parádna letenka na Havaj aj s batožinou: https://t.co/1dc3b3X7Rx3 dni dozadu
Zakynthos na 7 nocí all inclusive https://t.co/nUkKdAKDcq3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore