Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 najkrajších mostov sveta

Architektúra dokáže byť natoľko zásadná, že sa jej produkty môžu stať symbolom toho-ktorého mesta. Nik z nás by nechcel Paríž bez Eiffelovej veže či Barcelonu bez Gaudího vplyvu. Pohľad na ohromujúcu stavbu nám naozaj dokáže vyraziť dych. Teraz si skúste predstaviť most, ktorý vás naposledy zaujal. Mohli ste sa po ňom poprechádzať alebo ním len prejsť autom. Mosty sú jednoducho prístupnejším typom architektúry a okrem toho plnia i jednu veľmi dôležitú funkciu; spájajú miesta navzájom. Nie všetko, čo je účelné, však musí byť nevyhnutne nudné či utilitárne. Prinášame vám zoznam 10 najkrajších mostov sveta. Mnohé z nich sú skutočne modernými skvostami, ktoré navrhli známi architekti 21. storočia, či už Santiago Calatrava či Zaha Hadid.

Reklama

Most Millau Viaduct vo Francúzsku

Le Viaduc de Millau leží v doline rieky Tarn na juhu Francúzska. Za jeho návrhom stojí meno britského architekta Normana Fostera. V zozname najvyšších mostov sveta zastáva so svojimi 343 metrami (nad podstavcom) hrdé prvé miesto. Ďalší rebríček tých najvyšších mostov je zostavený na základe vzdialenosti najvyššieho bodu konštrukcie po najnižšie položené miesto v krajine pod ním. Tu sa umiestnil na sedemnástom mieste. Jeho výstavba začala v roku 2001, otvorený bol verejnosti v roku 2004. Je súčasťou cesty z Paríža do Béziers a Montpellieru. Cena konštrukcie bola asi 400 miliónov eur. Podľa všetkého to však boli dobre investované peniaze; v roku 2006 dostal most cenu International Association for Bridge and Structural Engineering Outstanding Structure Award.

most-vo-francuzsku

   Zdroj fotografie – Migel / Shutterstock.com

Brooklyn Bridge v New Yorku

Jeden z najznámejších mostov sveta dokončili v roku 1883, po trinástich rokoch jeho výstavby. V tej dobe bol najväčším visutým most na svete a zároveň prvým visutým mostom na oceľových lanách vôbec. Jeho mostné veže boli vtedy najvyššími stavbami na celej západnej pologuli. Rozpínajúc sa na rieke East River spája štvrte Manhattan a Brooklyn. Rozpätie mosta dosahuje 486 metrov. Autorom je John Augustus Roebling. Už od svojho otvorenia bol dôležitým vizuálnym prvkom New Yorku. Od roku 1964 ho radíme medzi národné historické pamiatky. Je takisto miestom najväčšieho maratónu na svete – The New York City Marathon. Kvôli veľkému záujmu je možné sa ho zúčastniť len v prípade splnenia kvalifikačného limitu alebo vďaka vylosovaniu v lotérii.

brooklyn-bridge

Ponte Vecchio vo Florencii

„Starý most“ sa nachádza vo Florencii a je najstarším z mostov hlavného mesta Toskánska. Má za sebou bohatú históriu. Počas Rímskej ríše cez neho viedla cesta via Cassia. Na rovnakom mieste potom stál od roku 1117 do roku 1333, kedy ho zničili silné vody rieky. V roku 1345 sa architekt Neri di Fioravante rozhodol preklenúť rieku Arno elegantnou stavbou s tromi oblúkmi. Počas druhej svetovej vojny bol jediným mostom v meste, ktorý Nemci nezničili. Od začiatku svojej existencie až podnes je most obklopený mnohými obchodmi. Nájdete tu bohatú ponuku suvenírov, šperkov a umeleckých diel.

most-vo-florencii

Most Széchenyi lánchíd v Budapešti

„Najväčší Maďar,“ to bolo uznanie, ktoré sa dostalo maďarskému šľachticovi, politikovi, národnému hrdinovi a spisovateľovi za jeho politickú i verejnú činnosť v krajine. István Széchenyi bol hlavným podporovateľom výstavby mosta. Na účely tejto stavby ponúkol svoj ročný príjem zo všetkých svojich statkov. Nakoniec podľa neho most pomenovali, no známy je i pod prívlastkom „reťazový“, teda pre Maďarov skôr lánchíd. Most ako prvý spojil oba brehy rieky Dunaj. Postavený bol v rokoch 1839-49. Dizajn navrhol Angličan William Tierney Clark.

most-v-budapesti

Most Sheikha Zayeda v Abú Zabí

Ako zvlnené piesočné duny na púšti. Tak vraj vyzerá jeden z najkomplikovanejších mostov sveta. A skutočne, nápadná futuristická architektúra je akoby inšpirovaná prírodným tvarom. Dynamike pridáva i svetelný dizajn, založený na jemných farbách, ktoré prúdia po celej dĺžke mosta a symbolizujú jeho podstatu spájania a tiež energiu, ktorú hlavné mesto Spojených arabských emirátov vyžaruje. Meno nesie po bývalom prezidentovi krajiny Sheikhovi Zayed bin Sultan Al Nahyanovi. Dlhý je 842 metrov. Spája Maqtah kanál s pevninou ostrova, kde Abú Zabí leží. Most navrhla revolučná architektka Zaha Hadid. Dnes je dôležitým symbolom  hlavného mesta Spojených arabských emirátov.

most-v-abu-zabi-1

Pythonbrug v Amsterdame

Python Bridge, Pythonbrug či oficiálne „Vysoký most“, teda High Bridge je jedným z najnevšednejších mostov nielen v Amsterdame ale i v celej Európe. Svoje meno nezískal len tak náhodou; celý je odetý v červenej farbe a jeho tvar pripomína hadiu siluetu. Preklenuje sa ponad kanál medzi ostrovmi Sporenburg a Borneo v časti Eastern Docklands v Amsterdame. Je pomerne nový. Bol postavený v roku 2001 a rok na to vyhral cenu International Footbridge Award. Žiarivo červená konštrukcia mosta dosahuje dĺžku 90 metrov a bola navrhnutá architektonickou firmou West 8 a stojí za ňou meno dizajnéra Adriaana Geuzeho.

python-bridge

Golden Gate Bridge v San Franciscu

Kto navštívil Kaliforniu a neodfotil sa pri hádam najznámejšom moste sveta, pri Golden Gate Bridge, akoby tam ani nebol. Oranžovočervený visutý most sa v úžine Golden Gate dvíha nad San Franciským zálivom. Jeho farba má zlepšovať viditeľnosť pri častých hmlách v oblasti pre lode. Práve kvôli vlhkému hmlovému počasiu sa však oranžová farba rozkladá a znečisťuje životné prostredie, a tak museli byť niektoré časti mosta pretreté šedou farbou. Golden Gate Bridge spája San Francisco a Marin Country. O jeho výstavbe sa rozhodlo v roku 1930, v roku 1933 sa so stavbou začalo a v roku 1937 bol slávnostne otvorený verejnosti. V tom čase bol najdlhším mostom na svete, v dĺžke dosahuje 2 737 metrov. Jeho výstavba bola behom na dlhé a náročné trate; vyžiadala si jedenásť obetí, väčšina z nich uhynula pri zrútení lešenia. Stavbu mosta viedol inžinier Joseph Baermann Strauss, ktorému sa za tento architektonický počin pripisuje všetka sláva. Obrovskú zásluhu na ňom však má i inžinier Charles Ellis. Strauss Ellisa prepustil ešte v počiatkoch stavby kvôli tomu, že ho vraj svojimi výpočtami len zdržiava. Ellis, pohrúžený do projektu, však vo svojej práci bez nároku na honorár pokračoval. Za svojho života sa docenenia nedočkal, v roku 2007 mu však bola priznaná dôležitá zásluha na konštrukcii mosta.

golden-gate-bridge

Chords Bridge v Jeruzaleme

Moderný visutý most, ktorý stojí nad západným vjazdom do Jeruzalema, je kvôli svojmu dizajnu často nazývaný ako „Harfa kráľa Dávida“, „Lodná plachta“ či „Zakrivený pazúr“. Najznámejší je však pod menom the Chords Bridge, teda „Strunový most“. Jeho autorom je španielsky architekt Santiago Calatrava. Výstavba mosta stála asi 73 miliónov dolárov. Dnes vďaka svojej výške, ktorá dosahuje 118 metrov, pri pohľade na historické jadro mesta jedoznačne dominuje. Most je architektonickým hudobným nástrojom, ktorého súčasťou je 66 bielych oceľových lán. Jeho slávnostné otvorenie sa konalo už v roku 2008, električky ním začali jazdiť v roku 2011.

chords-bridge

Ponte dei Sospiri v Benátkach

Predstavte si, že ste odsúdený/á na smrť a máte možnosť poslednýkrát uvidieť krásne Benátky. To sa dialo väzňom, ktorí boli v 19. storočí s týmto cieľom prevážaní cez most, ktorý susedí s Námestím svätého Marka a spája Dóžov palác s väzením. Tak vznikol i jeho názov. Uzavretý most je vyrobený z bieleho vápenca a jeho okná obsahujú kamenné mreže. Bol navrhnutý Antoniom Continom a dokončený bol v roku 1600. Miestna legenda hovorí, že milenci, ktorí sa pod mostom počas západu slnka a za zvukov zvonov zo St Mark’s Campanile pobozkajú, bude im daná večná láska a blaženosť.

most-v-benatkach

Harbour Bridge v Sydney

Táto gigantická oceľová konštrukcia je postavená na štyroch mohutných žulových pilieroch a vo svojej výške 59 metrov premosťuje prístav Port Jackson v Sydney. Celková dĺžka mosta dosahuje 1150 metrov. Jeho vrchol sa nachádza 134 m nad hladinou mora a samotný oblúk dosahuje rozpätie 503 metrov.

most-v-sydney

Autorom stavby je železničný staviteľ John Bradfield. Výstavba začala v roku 1924 a skončila v roku 1932, trvala teda osem rokov. Austrálčania mostu, kvôli jeho tvaru, zvyknú tiež hovoriť  Coat hanger, teda „Ramienko na šaty“.

 


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (7 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore