Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 miest, ktorým street art pristane

Zdroj titulnej fotografie – Leonard Zhukovsky / Shutterstock.com

Reklama

Street art môžeme do slovenčiny preložiť ako pouličné umenie, tento ekvivalent mu však už sedí menej. Prinášame vám zoznam 10 miest, ktorým street art pristane; robí ich zaujímavejšími, príťažlivejšími, pulzujúcimi. Umelci si z nich doslova vyrobili svoje plátno. Poďte sa s nami pozrieť na prehliadku tých najneobyčajnejších uličiek a múrov sveta.

„Kilroy tu bol“ a neskôr prišiel i Banksy

Street art bol vo svojich prvopočiatkoch najmä čmáranicami na betónových múroch. Meno, ktoré sa spája s jeho vznikom je Kilroy. „Kilroy tu bol,“ to bolo všetko, čo o ňom ľudia vedeli. Malý holohlavý mužíček s veľkým nosom bol vždy nájdený na stenách spolu s týmto nápisom. Stal sa tak prvou graffiti ikonou. Ďalším umelcom, ktorý bol v týchto kruhoch povšimnutý, bol neznámy chlapec, ktorý začal v roku 1967 značkovať pensylvánsku Filadelfiu prevažne svojimi iniciálkami. Údajne chcel zaujať dievča, ktoré sa mu páčilo. Skutočná vlna tohto umenia však začína v roku 1970 v newyorskom Bronxe. V tejto dekáde prichádza na scénu Jean-Michel Basquiat, rozpoznateľný vďaka jeho podpisu „SAMO“ a Keith Haring, ktorý začína kresliť jeho prvé figúry na steny v metre. Undergroundové umenie pomaly začína naberať konkrétne tvary. Ďalej to bola „Senzačná päťka“, teda Fabulous Five, ktorá prichádza na street artovú scénu. Pre najmladšiu generáciu fanúšikov tohto umenia je to však jednoznačne Banksy, ktorý vymedzil street art ako umenie. Diela tohto Angličana sú známe vďaka ich politickej, satirickej, kultúrnej či etickej podstate. A kto je vlastne Banksy? To zatiaľ nik presne nevie.

graffiti-v-londyne

Zdroj fotografie – Bruno Mameli / Shutterstock.com

Angoulême, Francúzsko

Ville d’art et d’histoire alebo „Mesto umenia a dejín“. Takýto prívlastok nesie malé francúzske mestečko – Angoulême. Možno o ňom počujete po prvýkrát. Toto miesto naozaj nepatrí medzi turistické svätyne, je však domovom Európskej školy vizuálneho umenia, ktoré ponúka i štúdium komixového umenia. Vďaka každoročnému komixovému festivalu získalo tiež prezývku „Mesto komiksu“. Na to, aby ste sa na toto umenie pozreli, nepotrebujete zaplatiť žiaden vstup do múzea. Mnohí umelci sa totiž najradšej cvičia na rozľahlejších plochách, a tak sa stačí poprechádzať miestnymi uličkami.

Reykjavík, Island

Islandský zákon je v obmedzeniach voči graffiti umeniu v podstate veľmi laxný; dáva tak priestor na kreatívnu sebarealizáciu miestnym umelcom. Street art nájdete takmer v každej uličke Reykjavíku. Odporúčame začať napríklad v modernej časti Hversvigata, kde nájdete krásnu diverzitu diel od rozličných umelcov.

street-art-v-reykjaviku

Zdroj fotografie – Daria Medvedeva / Shutterstock.com

Montreal, Kanada

Každý jún máte v Montreale možnosť navštíviť Festival nástenných malieb. Miestna komunita umelcov je však aktívna po celý rok, a to aj v tých najchladnejších zimných dňoch. Väčšina ich diel má buď politický charakter, poukazuje na rozpadávajúce sa budovy, prezentuje problémy komunity (napríklad chudobu) či vtipkuje na účet politikov. Navštívte stránku MTLblog, kde nájdete tie najlepšie diela miestnych pouličných umelcov.

street-art-v-montreale

Zdroj fotografie – EQRoy / Shutterstock.com

Berlín, Nemecko

Vyše 106 malieb, ktoré mali vyjadrovať názory umelcov, sa neskôr stalo umeleckou galériou pod holým nebom. East Side Gallery je vyše jednu míľu dlhá časť Berlínskeho múru, ktorá i po roku 1989 ostala stáť na svojom mieste. Nachádza sa v mestskej časti Friedrichshain-Kreuzberg a je akýmsi symbolom i pamätníkom slobody vo svete. V roku 2009 boli umelci, autori pôvodných malieb požiadaní, aby tieto diela obnovili. A tak dnes máte možnosť vidieť slávne autentické nástenné maľby Berlínskeho múru v čistých farbách.

east-side-gallery

Zdroj fotografie – Anticiclo / Shutterstock.com

Buenos Aires, Argentína

Realistické obrazy, výjavy z iného sveta i fantastické postavy. To všetko v sebe skrývajú ulice Buenos Aires, metropola umelcov Južnej Ameriky. V roku 2001 mestom otriasli ekonomické problémy a mnohí umelci stratili svoju prácu. Vydali sa maľovať do ulíc, aby tak vyjadrili svoju nespokojnosť. Mnohí z nich sú dnes celosvetovo známi. V Buenos Aires sa pravidelne konajú prehliadky tohto typu umenia pre turistov.

buenos-aires-graffiti

Zdroj fotografie – kathleenru / Shutterstock.com

Londýn, Anglicko

Leake Street, ulica známa tiež ako „Banksyho tunel“ či „Graffiti tunel“. V roku 2008 sa tu zišli známi i začínajúci umelci, aby ju pretvorili na miesto zasvätené tomuto umeniu. To však touto uličkou v Londýne nekončí, nájdete ho napríklad na Brick Lane, Shoreditch či v časti Brixton.

Melbourne, Austrália

Druhé najväčšie mesto austrálskeho kontinentu je notoricky známe práve vďaka street artu a subkultúram, ktoré sú s ním spájané. V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch sa vlna tohto umenia, prichádzajúca z New Yorku, dotkla i miestnej mládeže. Dnes je mesto celosvetovým centrom umenia nazývaného stencil art. Je to typ street artu, pri ktorom sa používajú najmä papierové šablóny. Prvý festival tohto špecifického typu umenia sa tu konal v roku 2004 a predstavil diela mnohých popredných medzinárodných umelcov. Najznámejšou uličkou s grafitmi je jednoznačne Hosier Lane.

melbourne-street-art

Zdroj fotografie – ChameleonsEye / Shutterstock.com

Lisabon, Portugalsko

Street artová scéna bola v Lisabone budovaná už pred rokom 2010. No práve vtedy tu vznikol tzv. Crono Project, ktorý neušiel pozornosti celého sveta. Iniciatívni umelci z mnohých kútov zeme sa v ňom rozhodli dať budovám, ktoré sú v horšom stave, novú tvár. Povzbudivý postoj mesta voči takémuto typu umenia inšpiroval mnohých svetoznámych umelcov (ako napríklad Osa Gemeosa z Brazílie) aby sa podpísali pod estetickú hodnotu Lisabonu.

street-art-lisbon

Zdroj fotografie – anderm / Shutterstock.com

Praha, Česká republika

Praha je výborným príkladom pominuteľnosti a zároveň odolnosti pouličného umenia. Samozrejme, jeho najznámejším dielom v meste je Lennonova stena na Velkopřevorskom námestí. Počas komunistickej éry, v neskorších osemdesiatych rokoch, slúžila ako plátno pre politicky ladené správy. Zakrátko potom, čo dala polícia túto stenu premaľovať, sa na nej objavili nové graffiti. Komunizmus padol, no múr stále stojí a s ním i jeho pôvodná myšlienka neustále sa meniaceho plátna.

lennonova-stena

New York, New York

Graffiti majú v New Yorku hlbokú históriu. V období svojho vzniku mali miestny, celoštátny i medzinárodný vplyv. Začnite svoju púť v Brooklynskom Bushwicku, pokračujte v Bronxe a pozrite sa tiež do Chelsea v Manhattane.  V severnejšom Harleme zas nájdete Graffiti Hall of Fame, ktorý je venovaný práve zachovaniu, osvete a podpore street artu.

new-york-street-art

Zdroj fotografie – Leonard Zhukovsky / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore