Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Lacná dovolenka? Toto je 10 európskych destinácií, ktoré ťa nezruinujú

Letná dovolenková sezóna vrcholí a ty si ešte nikde nebol? Inšpiruj sa našimi tipmi na dovolenky, ktoré určite potešia aj tvoju peňaženku.

Reklama

1. Juh Chorvátska a ostrov Brač

Chorvátsko je už roky pre Slovákov top dovolenkovou destináciou. Aj tam však ceny rok čo rok stúpajú. Najmä teraz na vrchole sezóny nemusí byť dovolenka v Chorvátsku úplne lacná záležitosť. No ak chvíľu počkáš a si ochotný merať dlhšiu cestu, na južných plážach či na idylickom ostrove Brač môžeš mať veľa muziky za celkom príjemné peniaze.

2. Macedónsko

Macedónsko síce nie je úplne typická dovolenková destinácia, no ak toto leto oželieš more, má ti čo ponúknuť. Napríklad dramatické horské scenérie alebo romantický vidiek. Len 15 kilometrov od Skopje sa nachádza najstaršie umelo vybudované jazero Matka a rovnomenný kaňon, ktoré určite nemôžeš vynechať.

3. Čierna Hora

Už to je nejaký rok, čo cestovatelia začali vo veľkom objavovať tento malý balkánsky štát. Práve balkánska tradícia miešajúca sa so stredomorským životným štýlom vytvára jedinečnú atmosféru, ktorú musíš zažiť. Hory, pláže, byzantská, slovanská či kresťanská kultúra – to všetko táto malá krajina ponúka. A prízvukujeme, že za veľmi priaznivé ceny.

4. Bulharsko

Bulharsko je ďalšou dovolenkovou stálicou pre tisíce Slovákov. A oprávnene – kvalita služieb išla v posledných rokoch hore. Ak chceš naozaj ušetriť, namiesto veľkých dovolenkových rezortov pokukuj radšej po útulnejšom ubytovaní v niektorej z mnohých prímorských dediniek. Za návštevu určite stojí aj hlavné mesto Sofia, ktorá je plná úchvatných katedrál, príjemných parkov a kaviarní.

5. Grécke ostrovy Paros, Andros a Folegandros

Vynechaj z hľadáčika predražený Mykonos či Santorini a orientuj sa na menej známe a zároveň menej preplnené ostrovy. V Grécku je ich stále dosť. Odporúčame najmä trojicu Paros, Andros a Folegandros, ktoré zatiaľ nie sú ani v ponuke jednodňových výletov loďou, takže sa nemusíš báť, že by ti tvoj pokoj na pláži zrazu narušil dav turistov iného ostrova.

6. Marmaris, Turecko

Prístavné mestečko Marmaris, ležiace na takzvanom tyrskysovom pobreží, ukrýva starobylé pamiatky, štýlové kaviarne a bary. Pokojne sa tam dá naplánovať celá dovolenka alebo tam zájsť loďou z niektorého z gréckych ostrovov. Turecko je ideálnou dovolenkovou voľbou už roky.

7. Istria, Chorvátsko

Vráťme sa na chvíľu do Chorvátska. Región Istria je prezývaný aj „Toskánsko Chorvátska“. A nie pre nič za nič, ale pre výborné víno a dlhokánske olivové záhony. K tomu prirátaj očarujúce mestečká na úpätí kopcov a máš idylickú dovolenku za výbornú cenu.

8. Slovinsko

Malá krajina, ktorá má všetko. Júlske Alpy, kúsok mora aj krištáľové jazerá. Slovinsko skrátka uspokojí chute každého cestovateľa – plážového povaľača aj aktívneho turistu. A všetky tieto aktivity nie je problém vtesnať do týždňovej dovolenky, keďže v Slovinsku je všetko blízko. Ak máš záujem o podrobnejší itinerár, pripravili sme ho pre teba tu.

9. Albánsko

Ďalšia malá krajina, ktorá má čo ponúknuť. Na rozdiel od Slovinska, Albánsko ešte nie je tak vyhľadávané turistami, takže ak hľadáš pokoj za rozumnú cenu, toto je tá správna voľba. Neďaleko hranice s Gréckom sa rozprestiera krásna pláž Ksamil, z ktorej môžeš ľahko objavovať okolité malé ostrovčeky.

10. Maďarsko

Zo zoznamu cenovo prijateľných destinácií nemožno vynechať nášho južného suseda. Už len predĺžený víkend v Budapešti je skvelý zážitok, no v Maďarsku je toho oveľa viac. Rozsiahle vinice, kľukaté rieky alebo čistučké jazerá vrátane už dobre známeho Balatonu.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (3 votes)
Komentáre
Hore