Nájdeš nás aj na:
zadar

Cestopisy

10 dôvodov, prečo je Zadar tak príťažlivou destináciou + letenky na jar od 45€

10 dôvodov, prečo je Zadar tak príťažlivou destináciou + letenky na jar od 45€

Chorvátsko; žiarivá voda, pláže s kamienkami, vyleštenými morskými vlnami, starobylé mestá, ktoré sa rozprestierajú v stredomorskom štýle. Vyberte sa na sever, k pobrežnému mestečku Zadar, obklopujúcim mestám a ostrovom a objavte Chorvátsko bez davov.

Reklama

Čo vidieť v Zadare?

Historické staré mesto románskych ruín, stredovekých kostolov, kozmopolitných kaviarní a kvalitných múzeí, pýšiacich sa na malom polostrove. Zadar je vskutku neobvyklou zmesou podnetov.

Nevynechajte dva z jeho najatraktívnejších architektonickým pokladov, Morský orgán, rozoznievajúci sa silou mora a Pozdrav slnku, žiariaci tanečnými farbami vďaka solárnej energii. Prinášame vám 10 dôvodov, prečo ľudia tak milujú Zadar a jeho okolie a pripájame aj super letenky za pár eur.

1. Zobuďte sa do výnimočnej atmosféry mestečka Zadar

Áno, je to tak, všetky chorvátske mestá sú krásne. Avšak Zadar, na ktorý padá tieň z rímskych múrov, ktoré ho obklopujú, pripomína strarodávnu Európu. Jednoduchý a pomalý život je odlišný od toho v preplnených frenetických metropolách Talianska či od toho v trblietajúcich sa dedinkách na francúzskej riviére. Toto opevnené mesto v Jadranskom mori vytŕča tak dramaticky, že z cesty môžete skočiť takmer priamo do vĺn, kde sa horizontálne pohupujú člny. Vydajte sa na ranné putovanie zadarskými trhmi medzi autentické remeselné i farmárské výrobky.

2. Zažite jeden z najkrajších západov slnka v Európe za soundracku

Po ľahkom obede v kaviarni (jednu z mnohých nájdete na námestiach a úzkych uličkách starého mesta – skoro všetky sú excelentné), nezabudnite navštíviť slávny zadarský morský organ (Morske orgulje). Experimentálny hudobný nástroj a architektonický objekt, hrajúci podľa rytmu mora. Jeho trúbky klesajú pod vodu, takže znejú tónmi pri stúpaní a klesaní vĺn na nábreží. Dostaňte sa tu včas, aby ste ešte zachytili výjav slnka nad Zadarom, ktoré Alfred Hitchock označil za jedno z najkrajších vôbec.

Akciové letenky do Zadaru

3. Barová i klubová kultúra, to je uvoľnený Zadar

Pri objavovaní polostrova v stmievajúcom sa šate určite narazíte na viaceré miesta, kde sa život v jeho nočnej verzii len začína. Zatiaľ čo študenti sa stretávajú predovšetkým v cool časti Varoš, bary na východnej časti Zadaru ponúkajú menej z atmosféry plážových chatiek a skôr vás prilákajú svojimi obrovskými uhladenými terasami. Na denných lehátkach si pri ďalších miestnych i návštevníkoch vychutnávajte za tónov uvoľnenej house hudby od miestnych dídžejov pohľad na atramentovú oblohu, ožiarenú svetlami jácht, hotelov či reštaurácií. Okrem toho, v letných dňoch tu prebieha i viacero hudobných festivalov.

zadar bar

4. Vdychujte starovekú históriu Ninu

Zadar bol vždy akýmsi odrazovým mostíkom zvyšku krajiny. Avšak, opustiť miesto bez toho, aby ste ho detailne preskúmali, by bola chyba. V okolí mesta nájdete tie najautentickejšie a najpokojnejšie kúty Chorvátska. Ak je Zadar plný prvkov klasickej Európy, Nin, mestečko vzdialené asi dvadsať minút autom z mesta, sa vracia do ešte dávnejšieho obdobia. Jedno z najstarších miest stredomoria, malý stredoveký ostrovček, sa rozprestiera na päťsto metroch, obklopený je hlboko modrým Jadranom. Ak hľadáte nevšedné miesta na návštevu, zavítajte do najmenšej katedrály sveta či do Kostola svätého kríža.

nin a zadar

5. Preplavte sa Biogradom

Opýtajte sa ľudí, čo vedia o Chorvátsku alebo čo im pri tejto krajine napadne. Plavba loďou bude celkom určite medzi črtami. Vyhnite sa ale radšej Jachtovému týždňu a namierte si to do Biogradu, kde pobrežie vystupuje dovnútra i von, ktorý objíma robustný centrálny Jadran. Strávte deň objavovaním niektorých z tisícov ostrovov krajiny alebo sa prejdite po brehu a preskúmajte vzdialené pobrežné dedinky.

6. Zažite dobrodružstvo v Starigrad – Paklenici

V Zadarskom regióne by ste sa pokojne mohli stratiť v čase, zahalení do slnečného svetla a vĺn mora, bez akéhokoľvek jasnejšieho cieľa. Ak však túžite po adrenalínovom zážitku, zavítajte do časti Starigrad-Paklenica. Rieky Zrmanja a Krupa sú výborné na rafting a kanoistiku, taktiež odporúčame i prechádzky a túry po horách Starigrad-Paklenice.

7. Zadar a jeho okolie praje turistike, spojte sa s prírodou

Hovoriac o kopcoch a horách, Národný park Paklenica je jednoznačne domovom jednej z najkrajších scenérií regiónu. Vyberte sa na vrchol pohoria Velebit a oceňte nekonečné kilometre hodvábne modrej oblohy, obklopujúcej zeleň krajiny Zadaru a sivý vápenec hôr.

paklenica a zadar

8. Navštívte menej známy ostrov Pag

Chorvátske ostrovy sa pre určitú lesklú skupinu cestovateľov stali jednou z najobľúbenejších letných destinácií. Preskočte však tie najpopulárnejšie miesta a namierte si to počas sezóny na Pag, kedy sú moria príjemne teplé a objavte jedno zo skutočných prekvapení tohto stredomorského štátu. Tento ostrov, akoby vyformovaný z púšte, je oživený mestečkami vreckovej veľkosti a odľahlými zálivmi, ktoré vytvárajú úžasné západy slnka.

ostrov pag nedaleko zadar

9. Pochuťte si na autentickej stredomorskej kuchyni

Existuje dôvod, prečo dni pri Stredozemnom mori dokážete pokojne stráviť medzi reštauráciou a morom. Toto je miesto, kde nájdete jedny z najlepších gurmánskych centier v Európe, vrátane dalmátskych špecialitami ako sépiové rizoto, ktoré sa objavuje na väčšine miestnych menu. Rezervujte si stôl v jednom z nábrežných hostincov a objednajte si úlovok dňa, grilovaný na olivovom oleji, podávaný s akýmkoľvek typom sezónnej zeleniny. Zadarské lahôdky väčšinou obsahujú soľ (jeden z najväčších exportov Ninu) a syr (ovčí a kozí sú veľmi rozdielne, avšak rovnako dobré). Na ostrove Pag si pochuťte na pečenom jahňacom s bylinkami.

chorvatska ryba zadar

10. Napite sa do sýtosti

Nie sú to len morské plody, ktoré do zadarského regiónu lákajú tzv. “foodies”, ľudí zaťažených na gurmánske zážitky. Miestnemu duchu prispieva milovaný čerešňový likér, ktorý zafarbí váš jazyk ovocne červenou farbou. Čerešne môžete zameniť za najrôznejšie druhy hrozna – víno v regióne je vskutku brilantné! Vezmite fľašu a vydajte sa do zátoky a vychutnajte si pocit, že máte celý Jadran len pre seba.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.4/5 - (14 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore