Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako putuje čaj z plantáže do šálky

Keďže bol medzi obedom a večerou pridlhý časový odstup, vytvorili si Angličania zvyk podávať čaj o piatej popoludní. Spočiatku bol populárnym predovšetkým vo vyšších kruhoch, neskôr si ho osvojili i chudobnejšie vrstvy. Dnes je čaj zbožňovaným nápojom naprieč všetkými kontinentmi. Prečítajte si náš článok o tom ako putuje čaj z plantáže do šálky.

Reklama

Čajom opradené legendy

V Číne sa písal rok 2737 pred Kristom. Cisár Shen Nung si v tieni stromu varil vodu na uhasenie smädu. Jemný vánok rozhýbal halúzky a zopár lístkov popadalo do vody a dodali jej jemnú farbu a vôňu. Ďalšia legenda pochádza z Indie. Budhistický mních Bódhidharma sa dotknutý božou milosťou, rozhodol šíriť Buddhovo učenie v Číne. Sám sebe prisľúbil, že počas svojej deväťročnej cesty nikdy nezaspí. Na konci tretieho roka však začal pociťovať ospalosť. Aby sa jej zbavil, odtrhol si zopár lístkov z blízkeho kru a začal ich žuť. Boli to listy z divoko rastúceho čajovníka. Takmer okamžite pocítil jeho stimulačný efekt; opäť sa cítil čulý  a našiel v sebe dostatok síl pokračovať vo svojej apoštolskej ceste ďalších šesť rokov. Japonská legenda rozpráva o budhistickom mníchovi Bodhidharmovi trochu inak. Podľa nej zaspal po troch rokoch vo vyčerpaní počas modlitby. Keď sa prebudil, kvôli svojej slabosti sa na seba tak nahneval, že si odrezal viečka a zahodil ich na zem. Keď o niekoľko rokov okolo tohto miesta prechádzal, zistil, že na ňom vyrástol ker, ktorý nikdy predtým nevidel. Odtrhol si z neho zopár lístkov a tie ho dokázali udržať v bdelosti. Počas svojich ciest o výnimočných účinkoch tejto rastliny rozprával ďalej. A tak sa jej pestovanie rozšírilo po celom svete. V skutočnosti pochádza ker čajovníka z čínskeho regiónu, ktorý leží medzi severným Vietnamom a provinciou Yunnan.

Pitie čaju je komplexný obrad

Tento nápoj si obľúbila i čínska dynastia Tang, ktorá žila v rokoch 618 až 907 nášho letopočtu. Čaj už viac nie je iba liečivom, stáva sa zložkou každodenného života. Čajovne predstavujú novú inšpiráciu pre maliarov, hrnčiarov a básnikov. Vzniká prvá rozprava o nápoji – Tradície čaju či Cha Jing, ktorej autorom je Lu Yu. Napísal ju v forme veršov, opisuje v nej povahu tejto rastliny a štandardizuje metódy prípravy a spôsoby pitia nápoja. Čaj sa začína vyrábať pražením lístkov, ich rozomletím a lisovaním do brikiet. Nové chute vznikli pridávaním ingrediencií ako soľ, korenie či maslo. Takýto spôsob prípravy je v Tibete dodnes veľmi obľúbený. Do Japonska sa  podmanivý nápoj dostal v 7. storočí nášho letopočtu. Z Číny ho tam priniesli budhistickí mnísi. Sen No Rikyu premenil čaj na umenie, filozofiu a náboženstvo. Výnimočnosť obsiahnutá v najmenších každodenných úkonoch; to bolo cieľom vykonávania komplexného a kodifikovaného obradu.

Ako sa čaj dostal do sveta

Prvá debna s čajom dorazila do amsterdamského prístavu v roku 1606. Thomas Garraway, vlastník londýnskej kaviarne, do nej prináša tento dosiaľ nepoznaný nápoj. Jeho popularita rastie a mnohé kaviarne menia svoj názov na čajovne. Pred svojou smrťou stihol anglický štátnik Oliver Cromwell uvaliť na čaj vysokú daň. To malo za príčinu rozkvet pašeráckeho obchodu. V 18. storočí  je už jeho cena prístupnejšia a stáva sa váženým národným nápojom. Vo Francúzsku je v 17. storočí v lekárskych kruhoch predmetom mnohých polemík. Madame de la Sablière bola údajne prvým človekom, ktorý si pridal do čaju mlieko, Racine bol jeho verným zástancom a kardinál Mazarin ním liečil svoju lámku. Do „Nového sveta“ prinášajú nápoj anglickí a holandskí osadníci. S touto komoditou sa v Spojených štátoch viazalo privysoké clo. V roku 1773 sa preto obyvatelia Bostonu rozhodli jeho dovoz bojkotovať. Udalosť, ktorú dnes poznáme ako „Bostonské pitie čaju“ primäla britské orgány k represáliám proti obyvateľom Massachusetts. To zas vydláždilo cestu udalostiam, ktoré viedli k vojne za nezávislosť.

Zdroj fotografie – spatuletail / Shutterstock.com

Vždyzelená plantáž

Čajové plantáže pripomínajú obrovský les zložený z miniatúrnych stromčekov pod vždyzelenou prikrývkou. Vo svojom prirodzenom stave stromy nadobúdajú výšku pätnásť až dvadsať metrov. Pravidelné prerezávanie kultivovaných rastlín podporuje rast zárodku. V takom prípade dosahujú priemernú výšku 1,20 metra, čo uľahčuje prístup k lístkom. Čajovník patrí do čeľade Camelia. Rastie v oblastiach, kde je počas celého roka podnebie horúce, vlhké a daždivé. V Ázii je to predovšetkým Čína, India, Nepál, Srí Lanka, Vietnam, Bangladéš či Indonézia. V Afrike nájdeme čajovník rásť v Zimbabwe, Rwande, Kamerune či v Keni. V Južnej Amerike sú to predovšetkým argentínske a brazílske plantáže a Georgia, Irán a Turecko v oblasti Kaspického a Čierneho mora. Príliš vlhké prostredie môže spôsobiť nižšiu kvalitu úrody, obdobie sucha jej prospieva. Výhodou môže byť i vysoká nadmorská výška.

Zber lístkov má svoje pravidlá

Čajovník prináša úrodu do 2 500 metrov nad morom. Slnečné lúče sú nevyhnutnou zložkou pre jeho rast, svetlo by však malo byť rozptýlené. Na jeho reguláciu sú preto na čajových plantážach vysadené veľké stromy. Rastlina čajovníka sa vždy pestuje na svahovitom teréne, ktorý umožňuje odtok vody. Na rozdiel od ryže totiž nedokáže prežiť v stojatých vodách. Dospelý strom sa dožíva štyridsať až päťdesiat rokov, niektoré druhy i sto rokov. Zber lístkov sa rôzni podľa oblasti, kde rastú. V južnej Indii a Indonézii sa napríklad lístky zberajú počas celého roka, v Číne a severnej Indii trvá obdobie zberu od februára do novembra. Mechanický zber je skôr výnimočný, trhanie lístkov sa vykonáva predovšetkým rukami. Výnimkou je napríklad Japonsko, kde sa používajú bežné i mechanické nožnice a v Argentíne traktory.

Zelený čaj

Lístky zeleného čaju sa nefermentujú. Ich prípravou sa zabraňuje najmenšiemu náznaku procesu kvasenia a obsahuje tri kroky – praženie, zvíjanie a vypaľovanie. Tento obľúbený druh čaju nezalievame vriacou vodou, aby sme nezničili vitamíny a antioxidanty. Lúhujeme ho približne tri minúty. Zelený čaj je súčasťou každodenného života mnohých Číňanov a jeho výroba predstavuje 80% ich celkovej domácej produkcie. Pestuje sa predovšetkým v hornatých a mierne vlhkých regiónoch ako je Anhui, Zhejiang, Jiangsu, Fujian a Guanxi. Jedným z najprestížnejších a najdrahších typov zeleného čaju je Gyokuro. Má čistú a sviežu chuť. Pestuje sa na vybraných plantážach Japonska a jeho lístky sa zberajú len raz do roka. Veľmi populárnym je tu známa odroda Sencha. Údený zelený čaj je známy vďaka svojej intenzite. Takto ho spracúvajú napríklad v Taiwane.

Čierny čaj

Zelený i čierny čaj sa vyrába z listov rastliny Camellia sinensis. Zatiaľ čo lístky na zelený čaj sú pred vysušením naparované, listy určené na výrobu čierneho čaju sú plne okysličené. Vznik čierneho čaju je v Číne zahalené rúškom tajomstva. Nik presne nevie, čo národ, ktorý po stáročia produkoval výsadne zelený čaj, viedlo k jeho fermentácii. Istá legenda hovorí, že je produktom príliš dlhej plavby, kedy náklad zeleného čaju podľahol procesu kvasenia. Okrem Číny sa čierny čaj pestuje predovšetkým v Afrike, Indii, Indonézii a na Srí Lanke. Lúhujeme ho jednu až tri minúty, kedy sa uvoľňuje teín, ktorý má stimulačné účinky.

Biely čaj

Biely čaj sa získava z mladých horných vetvičiek; na jeho výrobu sa zbierajú čajové púčiky a striebristé listové špičky. Sušenie prebieha takmer tri dni pod priamym slnečným žiarením. Tento typ čaju má nízky podiel tanínu, zalieva sa asi osemdesiatstupňovou vodou a doba lúhovania môže byť i desať minút. Jeden z nich, Aiguilles d’Argent, pozostáva výhradne z púčikov, ktoré sa zbierajú raz ročne. Práve preto je jedným z najdrahších na svete. Biely čaj sa pestuje na malom území v Číne, Indii a na Srí Lanke.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    1/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore