Nájdeš nás aj na:

Cestovatelia

Víza do Vietnamu: jednoducho a lacno

Hneď na úvod jedno upozornenie – tento návod sa týka získavania víz pri príchode do Vietnamu letecky tzv. “visa on arrival”, ktoré je možné získať na letiskách v: Ho Chi Min City, Hanoi alebo Danang. Uvedené nefunguje pri príchode cez hranicu do Vietnamu po zemi.

Reklama

Nám sa podarilo naraziť na letenku s AirAsia z Bangkoku do Ho Chi Min City = Saigonu za niečo okolo 30 EUR, a tak sme neváhali a kúpili. Okrem pohodlného presunu to pre nás znamenalo aj to, že si vieme víza vybaviť lacnejšie a rýchlejšie ako pri prechode cez hranice po zemi.

Pri prílete na niektoré z vyššie spomenutých medzinárodných letísk je možné si víza vybaviť hneď po prílete “visa on arrival”, najjednoduchším a najlacnejším spôsobom.

Čo je potrebné na získanie “visa on arrival”?

1.Approval letter = pozývací list

Approval letter alebo voľným prekladom “pozývací list” je základ. Je to úradný, opečiatkovaný dokument vydaný vo Vietname, ktorý je predpokladom na to, aby ste pri príchode získali víza a údajne aj na to, aby vás vôbec pustili do lietadla, keď odlietate do Vietnamu (niektoré letecké spoločnosti si “approval letter” vyžiadajú na nahliadnutie už pri odlete do Vietnamu). My sme si počas štúdia našich vízových povinností prebrázdili internet a dospeli sme k záveru, že to skúsime spôsobom odporúčaným na blogu “Čech ve Vietnamu“, ktorý poskytuje veľmi detailný a precízny návod, ako si zaobstarať víza pri prílete do Vietnamu, čo najlacnejšie.

Pre objasnenie “approval letter” nie je samotné vízum, vízum získate až po prílete na letisku, keď si vystojíte rad, odovzdáte všetky podklady (aj approval letter) a zaplatíte 25 dolárov na osobu (za 1 mesačné vízum).  Approval letter je však list,  ktorý schvaľuje váš prílet do Vietnamu a to, že vám víza budú vydané. Ako spomíname vyššie, ide o úradný dokument, a teda nemôže byť nahradený napr. pozývacím listom od vašeho známeho z vietnamského bistra na “miletičke”.

Approval letter získate (ako ináč) prostredníctvom turistických sprostredkovateľských agentúr. Keď si do “google” hodíte “vietnam visa on arrival” prehliadač vám “vypľuje” množstvo webstránok – niektoré sa tvária aj ako oficiálne stránky Vietnamskej vlády, ide však o stránky agentúr,  ktoré “approval letters” sprostredkujú. Postup podľa našej skúsenosti je taký, že je potrebné si cez internet prostredníctvom takejto agentúry “approval letter” kúpiť a následne si ho vytlačiť a pri ceste do Vietnamu sa ním preukazovať – niekedy aj na letisku pred odletom a po prílete pri žiadosti o vízum ho musíte odovzdať.

Hoci to tak možno, vyzerá podľa všetkého nejde o nejaký “čierny trh” s pozývacími listami – z našej skúsenosti tieto “approval letters” bez problémov akceptujú. Keďže sa ceny za “approval letters” líšia, kľúčom je, nájsť tú najlacnejšiu agentúru na vydanie “approval letter”. Väčšina agentúr ponúkala “approval letter” za cenu 18 dolárov pre 1 osobu. Tu sme si nechali poradiť už spomínaným blogom “čecha vo Vietname”, ktorý (ako sa zdá) má dlhoročnú skúsenosť s cestovaním do Vietnamu. Aj keď sme boli na začiatku veľmi skeptický a po zhliadnutí stránky http://cheapvietnamvisa.net/ ešte skeptickejší, keďže “approval letter” bol za cenu 8 dolárov (pre osobu), riskli sme to a vyšlo to!

Stránka agentúry “Cheap Vietnam Visa”, cez ktorú sme si “approval letter” objednali, vyzerá síce ako by z nej kričalo “pofuk”, ale bezkonkurenčná cena a spätná väzba od ďalších “cestovateľských špekulantov” na stránke “čecha vo Vietname” nás presvedčili to risknúť. Vyplnili sme jednoduchý formulár na stránke http://cheapvietnamvisa.net/, zaplatili cez PayPal 16 Dolárov (t.j. cena pre 2 osoby) a bolo. Už sme len čakali na email s naskenovaným “approval letter”. Sprocesovanie požiadavky na vydanie “approval letter” trvá zväčša 2 dni, prípadne 1 deň ak si priplatíte za zrýchlený proces. Do 2 dní by vám mal prísť sken oficiálne vyzerajúceho listu v angličtine a vietnamčine s oznámením, že vám bol udelený pozývací list do Vietnamu.

Nie je výnimkou, že proces trvá niekedy viac ako 2 dni (hlavne počas vietnamských sviatkov). V našom prípade to boli 4 dni. Na tretí deň sme začali byť trošku nervózni, a tak sme kontaktovali  “čecha vo Vietname” prostredníctvom jeho facebook stránky. Do pár hodín zareagoval a sľúbil, že Vietnamcov v agentúre pourguje, z čoho usudzujem, že napriek jeho tvrdeniam o tom, že nie je spriaznený s nejakou agentúrou, istá spolupráca tam asi existuje :). Všetko však zariadil a list nám na ďalší deň prišiel. Preto odporúčame nespoliehať sa na dvoj-dňovú lehotu, ktorú stanovujú agentúry na vybavenie “approval letter”, ale nechať si pri vybavovaní časovú rezervu.

Zásadné je skontrolovať správnosť vašich údajov na “approval letter”. Netreba sa zľaknúť, ak na dokumente bude viac ľudí. V našom prípade nás tam bolo asi aj 15 ľudí. Práve preto je “approval letter” lacnejší,  nakoľko ho vybavujú hromadne. Pokiaľ by šlo o nejakú ochranu osobných údajov, to už je druhá vec…tam treba oči riadne prižmúriť. Na “approval letter” je vaše meno, priezvisko, číslo pasu, dátum narodenia a dátum odkedy – do kedy je “approval letter” platný. Je nevyhnutné, aby boli všetky údaje správne a korešpondovali s vašimi údajmi v pase. Ak je v niečom chyba alebo preklep, treba na to agentúru okamžite upozorniť, aby údaje opravila, inak riskujete, že “approval letter” nebude akceptovaný.

Ak sú údaje správne – super! Prvý a zásadný krok k získaniu víz do Vietnamu prostredníctvom “visa on arrival” máte vyriešený. Zvyšok je už pohodička, ako v prípade vybavovania víz na letisku v iných krajinách.

Na stránke “čecha ve Vietnamu” sa dočítate, že niektoré letecké spoločnosti mali s “approval letter” v naskenovanej podobe problém. Vraj ich už akceptujú aj väčšie letecké spoločnosti (Air France, Etihad), ale ak letíte dlhším letom (nie lokálnym low costovou napr. AirAsia) odporučila by som overiť akceptáciu naskenovaných “approval letter” priamo u leteckej spoločnosti. Z vlastnej skúsenosti môžeme povedať, že pri lete z Bangkoku do Ho Chi Min City s AirAsia si náš “approval letter” pri odbavovaní batožitny vypýtali, skontrolovali a všetko bolo v poriadku, čiže AirAsia neni v tomto problém.

víza do Vietnamu

Prvá strana “approval letter” na ďalších stranách sú mená jednotlivých žiadateľov a osobné údaje

2. 2x fotografia tváre (cca pasový formát)

Nezabudnite mať so sebou v príručnej batožine (t.j. nie v odbavenej batožine, ktorú dostanete až po tom ako získate víza a prejdete imigračnou kontrolou). Ak fotku nemáte nie je to síce veľký problém, keďže vietnamskí policajti vás radi za poplatok 5 dolárov odfotia. Zbytočne minuté peniaze, hlavne keď nosíte minimálne 10 vyhotovení fotiek pasového formátu so sebou práve pre tieto príležitosti 🙂 – osobná skúsenosť.

Ľudia často riešia, aký má byť rozmer fotky. Nie je to až tak podstatné pre účely vietnamských víz. Úradníci vám zoberú asi akúkoľvek fotku tváre menších rozmerov. Náš pasový formát nebol problém.

3. Cestovný pas

Pas by mal byť spravidla platný 6 mesiacov po návrate z krajiny (pravidlo pri väčšine krajín).

4. Formulár

Hneď po tom ako vystúpite z lietadla na vietnamskom letisku sa choďte postaviť do radu na “visa on arrival”. Pri okienku odkiaľ sa na vás už usmievajú vietnamskí úradníci si zoberte formulár a počas čakania ho vyplňte. Ide o štandardné otázky, s ktorými nebudete mať problém. Jediné čo vás môže zaskočiť je otázka na “typ pasu” – tu sme vyplnili “ordinary” (t.j. obyčajný) zrejme chcú vedieť, či nejde napr. o diplomatický pas. Je potrebné vyplniť aj kolónku “adresa vo Vietname”. Ak ešte nemáte zarezervované ubytovanie, niečo tam pre istotu vyplňte, aby to zbytočne neriešili. My sme napísali názov hotela, ktorý sme náhodou našli na booking.com, hoci sme v ňom ubytovaní neboli – nie je to problém, treba len niečo vyplniť.

Vyplnenie formuláru je otázka pár minút, zatiaľ čo vystojíte rad.

Pokračovanie cestopisu na #CESTUJEMESPOLU

Chceš viac skvelých cestovateľských článkov? Sleduj nás na Facebooku


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore