Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Viaceré aerolinky v Číne možno čaká spájanie

Viaceré aerolinky v Číne možno čaká spájanie

Čína je jedným z najrýchlejšie rastúcich a tiež jedným z najdôležitejších leteckých trhov na svete. Aktuálne však dopyt po cestovaní kvôli koronakríze celosvetovo klesá na minimum a to môže doviesť aj mnohé čínske aerolinky do problémov. Aktuálna správa HSBC Global Research z apríla naznačuje, že bude situácia smeruje pravdepodobne ku konsolidácii aj v Číne.

Reklama

V súčasnosti v miliardovej krajine dominujú traja hlavní dopravcovia. Air China, vlajkový dopravca s najväčšou základňou v Pekingu, China Eastern s obrovským centrom v Šanghaji a China Southern, s najväčšou základňou v Kantone. Potom sú tu ešte ďalší dopravcovia ako Hainan a Juneyao, ktorí sú tiež významnými hráčmi avšak na čínske pomery sú stale pomerne malí.

Väčší zhltne menšieho

Ako sa uvádza v správe FlightGlobal, konsolidácia sa môže vyvíjať pomerne bežným javom – väčší dopravca prevezme menšieho. Prvým adeptom na takúto konsolidáciu sú údajne prémiové čínske aerolinky Hainan Airlines. Letecká spoločnosť čelila finančným problémom aj pred pred koronakrízou. Nedávno požiadala o pomoc čínsku vládu.

Hainan Airlines sú lukratívne aerolinky vďaka svojej 200-člennej flotile pozostávajúcej z lietadiel Airbus A330s, A350s, Boeing 737s a 787s. Táto flotila by mohla pomerne jednoducho prejsť do ktorejkoľvek z troch veľkých čínskych leteckých spoločností, SimpleFlying.com si myslí, že najviac by z toho vyťažila spoločnosť Air China, ktorá by na úkor Hainan Airlines ešte viac ovládla základňu v Pekingu. V hre je však aj zlúčenie so všetkými troma veľkými hráčmi.

Ďalším adeptom na konsolidáciu môžu byť Xiamen Airlines. Hlavným akcionárom leteckej spoločnosti sú Slovákom dobre známe aerolinky China Southern.

Spoločnosť Xiamen Airlines je menším špecializovaným dopravcom skupiny Skyteam. Flotila Xiamen Airlines číta menej ako 175 lietadiel – to je pomerne nízke číslo v porovnaní s China Southern, China Eastern ale aj Hainan Airlines. Xiamen Airlines lietajú najmä na Dreamlineroch Boeing 787 a podľa odborníkov by sa fúzia mohla oplatiť najmä aerolinkám China Southern.

Do tretice prichádzajú do úvahy aj Sichuan Airlines. Tie by mohli byť zaujímavé najmä pre aerolinky China Eastern. V Sichuan Airlines majú totiž podiel aj China Southern, Shandong Airlines a niektoré čínske investičné skupiny.

Medzi dve najväčšie základne spoločnosti Sichuan Airlines patria Chengdu a Kunming. Tieto dve letiská sú tiež veľkými uzlami pre východnú Čínu. Analytici hovoria, že v dôsledku zlúčenia Sichuan Airlines a China Eastern by mohlo dôjsť k výrazému posilneniu medzinárodných operácii China Eastern z mesta Čcheng-tu.

Fúzie boli bežné aj počas krízy v roku 2008

Fúzie sú v časoch krízy pomerne bežným javom a v minulosti neobišli ani letecký priemysel. V Spojených štátoch viedla recesia v roku 2008 k vytvoreniu troch veľkých leteckých spoločností, ktoré fungujú dodnes – zlučovali sa vtedy spoločnosti Delta a Northwest, United a Continental a American Airways.

Spojenie čínskych aeroliniek by pomohlo posilniť finančnú pozíciu spoločností Air China, China Eastern a China Southern nielen doma, ale aj po celom svete. Všetky tri letecké spoločnosti by mohli získať ešte silnejšiu pozíciu celosvetovo a v čase krízy ponúknuť pomerne lacné spojenia aj pre našincov z Viedne či Budapešti.

Zdroj: Flightglobal, Simpleflying.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

ČSA vyhlásili insolvenciu, lety budú prevádzkovať naďalej https://t.co/kutbnFfEfd #novinky24 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Egypt so 4*hotelom a letenkami z Bratislavy od 490€ https://t.co/9kB67sX3eQ #dovolenky1 deň dozadu
Slovenské národné parky sú medzi najkrajšími v Európe. Briti ich zaradili na 3. miesto https://t.co/WrhUTLCvVF #novinky1 deň dozadu
Mexiko uvoľnuje opatrenia. Presúva sa z oranžovej fázy do žltej https://t.co/2lBTNiDnt7 #novinky1 deň dozadu
Čierna Hora je otvorená, po novom vyžaduje PCR test nie starší ako 72 hodín https://t.co/Dl8zOkqGIV #letenky1 deň dozadu
Dánsko predĺžilo obmedzenia vstupu cudzincov do 5. apríla https://t.co/OXRfRQ5Fya #novinky1 deň dozadu
Ak sa EÚ nedohodne, Rakúsko aj tak zavedie COVID pas už na jar https://t.co/BPNNyDgIwZ1 deň dozadu
Boeing 737 MAX vo farbách Smartwings už opäť lieta https://t.co/Dz7uOVa4OO #novinky1 deň dozadu
Procida, malá bodka na mape, je talianske hlavné mesto kultúry 2022 https://t.co/fIvaQWyENa #cestopisy2 dni dozadu
Karibský ostrov Curaçao je naďalej dostupný Slovákom. Stačí PCR test a registrácia https://t.co/Paj1375iMT #novinky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore