Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ubytovanie v hosteli: výhody a nevýhody

Čo Vás napadne pri slove “hostel“?  Teda okrem slávne neslávneho filmu s rovnakým názvom si väčšina z nás predstaví nie príliš atraktívne ubytovne natrieskané hlučnými študentami s ruksakmi najmä počas letných mesiacov. Nie, že by realita bola tomuto obrazu príliš vzdialená, ale na hosteloch je predsa niečo, čo môžete oceniť, aj keď už máte po škole a hypotéku na krku. Pozrite sa s nami na ich svetlé a tie nie až tak svetlé stránky a dobre zvážte všetky argumenty:

Reklama

Výhody ubytovania v hosteli

Cena – tak to je určite rozhodujúci faktor pri výbere ubytka, hostely sú cenovo veľmi prijateľné a často aj najlacnejšou formou ubytovania (teda, ak nerátame prenocovanie na stanici alebo v parku…).

Poloha – hostel nájdete fakt, kde si len zmyslíte: v rušnom srdci mesta, ale aj pri ovečkách na vidieku. Hlavu si môžete zložit v ultramodernej budove, historickom zámku či na vrcholku nejakej hory. Možnosti sú neobmedzené. Vždy si ale dobre overte dostupnosť verejnou dopravou k Vášmu hostelu a tiež nie všetky ponúkajú parkovanie.

Aktivity – veľa hostelov ponúka TV miestnosti, bary, reštiky, ihriská pre decká a ďalšie podobné vymoženosti na trávenie voľného času. Na “recepcii” tiež nájdete množstvo letákov, máp a brožúr, ktoré Vám pomôžu vybrať si miesto, kde sa zabavíte alebo zrelaxujete.

Raňajky a kuchynka – zvyčajne váš pobyt v hosteli zahŕňa aj raňajky, ktoré sa podávajú v danom časovom intervale každé ráno. Ak odchádzate predtým, ako sa raňajky začínaju – môžete kľudne požiadať o donášku. Tiež zvyčajne môžete využívať spoločnú kuchynku na prípravu jedla. Pre istotu si vopred zistite, aké kuchynské “inštrumenty” si budete musieť so sebou vziať.

Kontakty – hostely sú skvelou príležitosťou spoznať ľudí z celého sveta. Ak ste v hosteli vo vlastnej krajine, môžete cudzincom poradiť čo a ako alebo im pomôcť pri riešení jazykových bariér či iných nedorozumení.

Ubytovanie v hosteli

Nevýhody ubytovanie v hosteli

Súkromie – nedostatok súkromia patrí určite medzi najslabšie stránky hostelov. Ak spíte na izbe s ďalšími ľuďmi (môžete si vybrať, či budete na izbe zmiešanej alebo čisto ženskej alebo mužskej) – jednoducho sa pred svetom a hlukom na izbe nezatvoríte. Tiež sprchy a toalety sú spoločné. Možno budete musieť niekedy tolerovať nočný hluk alebo hlučnejšie spoločné priestory. No veľa hostelov ponúka aj izby pre dvoch či jednu (single) osobu – sú však drahšie, často majú aj vlastnú kúpeľňu, a tak vaše súkromie bude v pohode.

Bezpečnosť – radšej sa vždy vopred informujte, aké sú možnosti. Väčšina hostelov ponúka bezpečnostné schránky: zadarmo alebo za poplatok.

Posteľné prádlo – opäť platí: informujte sa vopred. Väčšina hostelov poskytuje posteľné prádlo, niekde je to však za poplatok. Samozrejme, prestrieť si budete musieť sami.

Otváracia doba – mnoho hostelov je otvorených len v určitých časoch, počas ktorých sa môžete ubytovať alebo odhlásiť. Odporúčame sa informovať vopred. Niekde sa hostely na noc zamykajú. V tom prípade môžete za depozit dostať kľúče, ak plánujete prísť neskôr. Niekde však platí niečo ako zákaz vychádzania. Bohužiaľ, v tom prípade, keď prídete z nočných potuliek neskoro – jednoducho sa nedoklopete…

Vo všetkých prípadoch však platí: vopred sa na všetko radšej informovať priamo alebo na stránke hostela – vyhnete sa tak nemilým “prekvapeniam”. Ak nie ste príliš náročný, hostel je skvelou alternatívou drahšieho ubytovania v hoteli. Spolu s lacnou letenkou vám narastú krídla a ľahko si splníte všetky cestovateľské sny.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Panenská príroda aj nočná párty. Najkrajšie pláže Malty https://t.co/F2hnlD524O #cestopisy2 dni dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Tunisko na 7 nocí s letenkami a luxusným 5*hotelom od 671€ https://t.co/Mj89ZPVlYP #dovolenky2 dni dozadu
Chceš zažiť autentické Španielsko? Leť do Zaragozy od 89€ https://t.co/QdxhNsncp6 #letenky2 dni dozadu
Krásna Menorka na jar od 84€! Zaži to najlepšie z pláží a turistiky https://t.co/X8jX8q0oYA #letenky2 dni dozadu
Malorka za výborné ceny z Viedne na jar aj leto od 100€! https://t.co/4cNYTOJczi #letenky2 dni dozadu
Miluješ Toskánsko? Pisa s letenkami od 63€! https://t.co/bIF2nJLJtb #letenky2 dni dozadu
Južná Afrika od 22. júna 2022 zrušila všetky covidové obmedzenia pri vstupe: https://t.co/skdFx1jL9w2 dni dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Kam môžem cestovať? S týmto rýchlym prehľadom si hneď v obraze https://t.co/7cHVIhbXek #novinky2 dni dozadu
LACNÉ LETENKY: Košice, Záhreb, Viedeň a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 17€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore