Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 vecí, ktoré sú v Dubaji zakázané

10 vecí, ktoré sú v Dubaji zakázané

Zdroj titulnej fotografie – Gervasio S. _ Eureka_89 / Shutterstock.com

Reklama

Prvý mrakodrap tu postavili v roku 1991, dnes ich tam narátate vyše štyristo. Dubaj patrí do federácie siedmich konštitutívnych Arabských emirátov a z počtu obyvateľov 2,8 milióna tu miestni tvoria len asi 20% celkovej populácie. Dubaj je pre nás natoľko exotická destinácia, že môže vyvolávať rešpekt. V skutočnosti je tu kriminalita na veľmi nízkej úrovni, a to aj vďaka zavedeným vysokým trestom i za malé priestupky. Napríklad sa vám pokojne môže stať, že za obscénne, i keď pomerne bežné gesto zdvihnutého prostredníka vám hrozí šesť mesiacov vo väzení. Pre nič netušiacich turistov v Spojených arabských emirátoch nie je vôbec jednoduché dodržiavať všetky pravidlá, keďže mnoho z nich nemusí byť vo zvyšku sveta ilegálnych. Toto je 10 vecí, ktorým by ste sa v Dubaji mali vyvarovať.

1. Crossdressing

Niektorí muži sa radi prenesú do ženského sveta tým, že sa oblečú do dámskeho oblečenia a naopak. Áno, pre slobodne premýšľajúcich ľudí to znie ako zábava či celkom prirodzene akceptovateľný aspekt liberálnej spoločnosti. Ak sa to rozhodnete vyskúšať, určite tak nerobte v Spojených arabských emirátoch. Tu vás crossdressing môže stáť pridraho – predstava, že ste v dubajskom mužskom väzení oblečený ako žena už viac nie je natoľko zábavná, ani zaujímavá.

2. Vypísanie šeku bez dostatočného krytia

Ruku na srdce, vypísali ste už niekedy šek, ktorý bol vrátený bankou pre nedostatočné krytie? Máte šťastie, že sa tak stalo mimo Emirátov, kde vám nedostatočné finančné prostriedky k zaplateniu môžu pripísať status kriminálnika. Zákon sa po tom, čo bolo dvadsať zahraničných podnikateľov odsúdených za vypísanie takéhoto šeku rozhodlo v roku 2013 protestovať hladovkou, o čosi zmiernil.

3. Intímny styk s partnerom

Plánujete si spoločnú dovolenku s partnerom do Arabských emirátov? Najlepšie urobíte, ak si počas pobytu budete držať  ruky jeden od druhého. V tejto časti sveta je sex mimo manželstva nielen nemravný, ale i ilegálny. Podľa ministerstva zahraničných vecí je v rozpore so zákonom spoločne žiť, alebo zdieľať hotelovú izbu s človekom opačného pohlavia, s ktorým nie ste v manželskom alebo inom rodinnom zväzku. Teoreticky je teda prebývanie nemanželského páru v hoteli porušením zákona, avšak turisti budú v tomto prípade stíhaní len s veľmi malou pravdepodobnosťou.

4. Vziať si partnera rovnakého pohlavia

Manželstvá osôb rovnakého pohlavia nie sú v Spojených arabských emirátoch povolené. No už samotný homosexuálny vzťah je považovaný za ilegálny, čo automaticky robí z krajiny jeden z najmenej prívetivých národov vo vzťahoch rovnakých pohlaví.

Zdroj fotografie – Sergey Kohl / Shutterstock.com

5. Fajčenie elektronických cigariet

V Spojených arabských emirátoch je povolené fajčenie výhradne analógových cigariet starej školy. Tie elektronické vám s veľkou pravdepodobnosťou zabavia už na hraniciach.

6. Ubytovať sa v hoteli pod hranicou 18 rokov

Ktokoľvek, kto sa po ukončení strednej školy chystá na cesty, by sa pred „bránami“ Spojených emirátoch mohol zaraziť: je ilegálne prebývať v hoteli, ak ste doposiaľ nedosiahli vek osemnásť rokov a neprichádzate sa ubytovať s nejakým dospelým človekom.

7. Opiť sa

Nad verejnou intoxikáciou v podobe alkoholu visí nad územím Spojených arabských emirátoch veľký svetielkujúci nápis „NIE“. Alkohol je k dispozícii na licencovaných miestach a nemoslimskí obyvatelia môžu získať osobnú licenciu, ktorá im povoľuje piť alkohol doma. Zákonný vek na pitie alkoholu začína v Abú Zabí na osemnástke, v Dubaji a severných emirátoch (s výnimkou emirátu Šardžá, kde je „slopanie“ celkom ilegálne). Nikdy sa v Emirátoch nepokúšajte šoférovať pod vplyvom. Tu môžu byť zatknutí i takí pripití pasažieri, ktorí územím krajiny iba prechádzajú. Keď už je reč o spôsoboch zábavy, pre našu kultúru sa s alkoholom často spája i tanec či spev. Púšťanie hlasnej hudby a tanec v uliciach Dubaja je jedna z vecí, ktoré by ste robiť nemali. Nechajte si svoje tanečné kreácie do podnikov, ktoré to majú oficiálne povolené.

8. Užívanie drog

Nie je veľa národov, ktoré dôverujú svojim občanom natoľko, aby rozhodnutie či brať alebo nebrať drogy nechávali výhradne na nich samých. Veľká časť narkotík teda následne ostáva ilegálnych vo väčšine krajín sveta. Niektoré štáty, ako i Spojené arabské emiráty, však majú zavedených hneď niekoľko zákonov, regulujúcich užívanie, predávanie a obchodovanie s drogami. Opatrne už s tabletkami proti bolesti, lieky, ktoré si sem prinesiete radšej obmedzte na minimum. Tolerancia drog v krajine je nulová. Najhorší scenár, ktorý sa vám po odhalení s drogami môže udiať je trest smrti.

9. Prejavovanie náklonnosti na verejnosti

Ak vás chytia pri bozkávaní v parku v Spojených arabských emirátoch, kde sa bozkávanie a maznanie na verejnosti považuje za porušenie slušnosti v krajine, hrozí vám i krátky pobyt vo väzení. Držanie rúk manželského páru síce tolerované je, avšak všetky otvorené prejavy lásky si radšej nechajte pre seba.

10. Dovážať bravčové mäso alebo pornografiu

Buď jedno, druhé, alebo oboje. Ak chcete tento druh biznisu niekde rozbehnúť, urobte tak radšej inde ako v Spojených arabských emirátoch, kde je to vzhľadom na ministerstvo zahraničných vecí ilegálne.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.5/5 - (2 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore