Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Tipy, čo si zbaliť na sólo cestovanie

Keď cestujete osamote, nie je také dôležité zbaliť sa naľahko, ale premyslene. Ak ste sa rozhodli vycestovať na vlastnú päsť, buďte pripravení na to, že sa prípadné nepríjemnosti dokážu ešte umocniť. Preto je dobré sa už dopredu na takýto scenár pripraviť. Popredné položky vo vašom zozname by vám mali poskytnúť pohodlie a komfort – a ideálne slúžiť na viac ako jeden účel. Prečítajte si naše tipy, čo si zbaliť na sólo cestovanie.

Reklama

Vezmite si len to, čo naozaj využijete

Populárna KonMari metóda ponúka takýto postup: vezmite každú položku do ruky a opýtajte sa samých seba, či vám prináša radosť. Po jednom teda preberte veci, ktoré ste si pripravili a porozmýšľajte, či vám daný predmet bude na cestách užitočný. Ak týmto minitestom prejde, uložte ho do kufra.Uistite sa, že svoju batožinu dokážete preniesť na veľkú vzdialenosť a takým spôsobom, aby vaše ruky neboli plne obsadené a vy ste sa tak mohli sústrediť na to, čo je pred vami, nie na to, čo vás ťaží smerom dole. Zrejme najjednoduchšou metódou je zbaliť sa tak, aby ste sa vošli do príručnej batožiny; to znamená pevný kufor na kolieskach a napríklad batoh. Vyhnete sa tak zbytočným patáliám s podpalubnou batožinou.

Pevný príručný kufor na kolieskach

Kufre s mäkkým povrchom pôsobia tak, že sa toho do nich zmestí viac, alebo minimálne ešte jedna položka. Mohlo by sa teda zdať, že sú praktickejšie. No potom príde situácia, kedy ho musíte ťahať daždivým mestom a veľmi ľahko vám premokne. Mnoho kufrov s tvrdou vonkajšou stranou sa dnes vyrába s rozšíriteľným zipsom, ktorý poskytuje priestor naviac.

Batoh s polstrovanými popruhmi

Utekáte na vlak a v tej rýchlosti vám padne vaša taška cez rameno na zem. I keď sa vám tento typ kabely môže k outfitu hodiť viac, zvážte ju zameniť za batoh. Ten nielen rozloží svoju váhu na vašom chrbte, ale vám i uvoľní ruky, takže môžete kráčať či ponáhľať sa s mapou alebo inou navigáciou v rukách. Navyše, keďže sa menší batoh ráta medzi osobné položky, zmestí sa do vašej príručnej batožiny.

Menšie plastové vrecúška

Áno, presne tie, do ktorých pri kontrole vkladáte svoju kozmetiku. Okrem toho sú ideálne i na organizáciu liekov a ich rôzne veľkosti sa hodia na čokoľvek; od nabíjačky po cestovný pas. Ich priehľadnosť vám uľahčí veľmi rýchlo nájsť to, čo potrebujete.

Šatka alebo šál

Šatka je veľmi vďačný kus oblečenia. Okrem toho, že váš outfit štýlovo dovŕši, poslúži i ako deka či pokrývka hlavy. Zabaliť do nej môžete i svoje krehké suveníry. Moderné sú dnes i maxi šatky, ktoré poľahky premeníte na pončo.

Viacúčelové topánky

Zamyslite sa, určite je ten piaty pár topánok „pre prípad“ naozaj nevyhnutný? Vezmite si maximálne dva. Jeden z nich by mal spĺňať nepremokavú funkciu a dobrý povrch. Druhý pár topánok by mal byť predovšetkým pohodlný a vhodný na dlhšie prechádzky, ako i na kultúrnu akciu. Alternatívou modernej elegancie sú napríklad mokasíny s hrubšou podrážkou.

Pevný zakladač na tlačené dokumenty

Všetky nevyhnutné dokumenty – vrátane potvrdenia od leteckej spoločnosti, hotela, mapy či lístka na koncert si vložte do jedného pevného plastového zakladača. Takto budete mať všetky potrebné papiere vždy po ruke. Ďalším tipom je zbaliť si namiesto hrubého bedekra vytlačené články a rady na cestovanie v danej destinácii; takže keď ich použijete, môžete ich zahodiť a zbaviť sa tak zbytočného prehľadávania.

Oblečenie, ktoré môžete ešte raz použiť

Spodná bielizeň a ponožky, ktoré sú stále použiteľné a dostatočne odolné, no možno už trochu prepraté či bez pôvodnej farby, dokážete na cestách veľmi oceniť. Po ich použití ich môžete jednoducho vyhodiť a pred odjazdom tak svoju batožinu odľahčiť. Alebo si zbaľte zopár tričiek, ktoré už nenosíte a oblečte si ich namiesto pyžama. Ak ich už viac nebudete potrebovať, vznikne vám viac priestoru napríklad na suveníry.

Ľahké šľapky

Okrem dvoch párov topánok sa vám môžu zísť i šľapky alebo tzv. „vietnamky“. Zaberajú minimum priestoru a vďaka ich vodeodolnosti sú vhodné hneď na niekoľko účelov. Okrem pláže vaše nohy ochránia v hostelovej sprche či v izbe, ktorej podlaha nemusí vždy vyzerať príliš vábne.

Fotografie pasového formátu

Ak si v destinácii, kam cestujete plánujete zakúpiť kartu na mestskú dopravu, myslite na to, že vaša identifikácia pri kontrole bude nevyhnutná. Určite si okrem zopár kusov fotografie pasového formátu zbaľte i fotokópiu cestovného dokladu a uložte ju mimo peňaženky.

Energetické tyčinky

Granolové, müsli, proteínové. Nie všetky z nich sú zdravé a väčšina vás nezasýti na príliš dlho. Ale to ani nie je ich účel. Ak sa chystáte na dobrodružnú túru, je dobré pri sebe mať takýto rýchly zdroj energie, ktorý váš žalúdok príliš nezaťaží. Zídu sa vám napríklad i po prílete, kedy vás ešte čaká dlhá cesta k poriadnemu obedu či večeri. Vyberajte si tie bez čokolády či inej ingrediencie, ktorá by sa mohla roztopiť.

 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Austrian Airlines už vyžadujú na palube respirátor FFP2, Lufthanse stačí aj chirurgické rúško https://t.co/4eh3zGHq4D #novinky6 hodiny dozadu
Ujdi pred koronou do exotiky: Ostrov Svätého Martina z Viedne za 569€! https://t.co/kzHmaLgzP1 #letenky10 hodiny dozadu
Ako funguje testovanie na letiskách? Viedeň, Budapešť aj Praha ponúkajú PCR aj antigén test https://t.co/rqQsLcJPee #novinky12 hodiny dozadu
Čo je krajšie? Martinik či Guadeloupe? Super letenky Air France od 569€! https://t.co/vVwtEwIA5R #letenky13 hodiny dozadu
Rumunsko ruší karanténu pre zaočkovaných návštevníkov https://t.co/dzhNJr6O8f #novinky13 hodiny dozadu
Namiesto rúška treba respirátor. Skupina Lufthansa zaviedla nové pravidlo pre cestujúcich https://t.co/4eh3zGHq4D #novinky13 hodiny dozadu
Belgicko zakázalo nie nevyhnutné cezhraničné cestovanie až do 1. marca https://t.co/fX3OfT7m4T #novinky13 hodiny dozadu
Izrael do konca januára zatvára hranice a zakázal aj všetky lety https://t.co/CEyAJXbuLc #novinky13 hodiny dozadu
Posledná šanca! Emirates bezplatne poisťujú už len tento týždeň. Nové poistenie je štedrejšie https://t.co/p2HgumuMD8 #letenky13 hodiny dozadu
Cestovanie do Nórska: treba test, avšak platí aj 10-dňová karanténa https://t.co/yPp5zT22iZ #novinky14 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore