Nájdeš nás aj na:

Tipy

Cvičenie na dovolenke? Tu je 6 tipov ako zostať fit aj pri cestovaní

Cvičenie na dovolenke? Tu je 6 tipov ako zostať fit aj pri cestovaní

Vyzerá to tak, že na nejakú dobu sme koronu dostali pod kontrolu. Európa sa z tohoto pohľadu v súčasnoti považuje za najbezpečnejší kontinent a krajiny týždeň čo týždeň poľavujú z opatrení a obmedzení. Letecké spoločnosti obnovujú vybrané linky a destinácie a cestovaniu opäť svitá na lepšie časy.

Reklama

No a nebolo to tak dávno, čo všetci športoví nadšenci prechádzali s cibuľovými očkami okolo svojich obľúbených fitiek. Dnes už je všetko v starých koľajách a každý nadšenec športu sa môže nabiť endorfínmi vo svojom obľúbenom zariadení. Čo však robiť, ak sa ocitneme v neznámom prostredí niekde na služobnej ceste či dovolenke?

Plánuj dopredu

Pokiaľ ťa na námestí neoslovil Vilo Rozboril, že na letisku ťa už čaká tvoj súper a ty mu to môžeš svojou efektivitou prekaziť, určite máš čas sa zamyslieť, čo všetko si do kufra pribalíš. Nemám teraz na mysli skladaciu činku a kotúče, aj keď slečny na letisku pri váhovej kontrole by určite mali pamätnú spomienku.

Napríklad v mojom batohu nikdy nechýbajú tenisky na behanie. Ak nemáš také, určite si kúp. A ideálne také, v ktorých sa nielen dobre behá, ale zvládneš v nich aj iné cviky.

Druhou vecou, ktorá ti dodá nový rozmer, je švihadlo. Ak ešte skákať nevieš, nevadí. Dovolenka je ideálny priestor na spoznávanie nových vecí. A ak si úplný kožmeker, zbehni do decathlonu a kúp si pár posiľňovacích gúm. S takouto výbavou budeš pripravený na celotelový tréning kdekoľvek na svete.

Buď ranné vtáča

Dovolenkový harmonogram je nevyspytateľný a preto ideálne miesto, kam vsunúť tréningovú jednotku je práve ráno. Nech už si v meste či na pláži, nastav si budík o hodinku skôr, nasaď tenisky a vybehni objavovať. Nikto nevraví, že musíš bežať v etiópskom tempe, no už pri ľahkom tempe dokážeš zdolať 10 až 12 kilometrov trás svojho okolia.

Navyše ráno so sebou prináša veľký kľud, keďže drvivá väčšina ľudí je tam, kde by si chcel byť aj ty – v posteli. Ty ale svoje rozhodnutie neľutuješ, pretože sa ti pred očami otvára nový rozmer miesta kde si. A na ceste späť sa nezabudni zastaviť pre kávu a škoricové hniezdo, ktorými určite vyčaruješ úsmev svojej krajšej polovičke. Odmenou ti možno bude workout číslo 2.

Maj tréning vždy poruke

Beh ťa nebaví? Nevadí! Preto si si do kufra pribalil švihadlo a expander. V dnešnej dobe múdrych telefónov existuje nespočetné množstvo aplikácií, ktoré ti vygenerujú tréning, dokonca aj s náčiním ktoré máš práve poruke.

Možností je mnoho, či už si zvolíš 30 minútový flow, kde sa hýbeš medzi stanovišťami, prípadne absolvuješ stanovištia v poradí jedno za druhým. Veľmi populárny je aj intenzívny tréning menom Tabata, ktorý obsahuje 8 intervalov, kde 20 sekúnd pracuješ a 10 odpočívaš. Celková dĺžka je 4 tak minúty. Vlož medzi to dlhšie pauzy a sprav pár kôl a môžeš do dňa vyraziť s Jokerovým úsmevom.

Používaj nohy

Veľa z nás v bežnom živote redukuje na úplne minimum. Čakáme v aute 8 minút kým sa uvoľní to miesto o 10 metrov bližšie ku vchodu, smeti vynášame taxíkom a podobne. Dnešné štúdie tvrdia, že pre udržanie zdravého kardiovaskulárneho systému by sme si denne mali dopriať aspoň 10 tisíc krokov.

Preto ak máš možnosť, prejdi radšej tie dve zastávky pešo. Možno objavíš pekný obchodík či malebnú kaviareň. Ideálne bude, ak si rozdelíš bádanie na segmenty či bloky, ktoré budeš schopný pokryť vrámci dňa chôdzou.

Jedz rozumne

Mnohí z nás majú tendenciu zahodiť na dovolenke zábrany. Duplom tie stravovacie. Netvrdím, že teraz si máš všetko odopierať. Skús napríklad vynechať jedno jedlo z dňa. Mne sa osvedčilo preskočiť obed, keďže na ten zväčša býva najmenej priestoru pri celodennom programe.

Tým sa ti uvoľní priestor kde môžeš kalórie dohnať tým úžasným dezertom čo si dal ten pán pri vedľajšom stole. Alebo tou zmrzlinou či lokálnym dezertom ktorý neurobia nikde inde lepšie.

Zabávaj sa

Pokiaľ ti ani jedno z hore písaného nevyhovuje, nie je to tragédia. Dnes šport hýbe svetom a príležitostí je neúrekom. Nemáš rád fitko? Nevadí. Skús tenis. Alebo minigolf. Si pri vode? Super, určite niekde požičiavajú paddle board. Alebo si choď len zaplávať. Stále nič? Tak zober partnera na lekciu tanca. Alebo naplánujte krátku túru s cieľom, ktorý zahrnie turistický bod v okolí. Hlavne nech ťa to robí šťastným. Najdôležitejie je užiť si čas strávený na dovolenke.

Blížime sa ku koncu článku a ja ti pekne ďakujem, že si to dotiahol až sem. Ak si si zobral čo i len jeden nápad alebo myšlienku z textu, som nesmierne rád. Mne cvičenie a pohyb zlepšili život, spravili ma šťastnejšou a komplexnejšou osobou. Vďaka športu lepšie zvládam stres v práci či bežnom živote a dokonca som si vďaka športu našiel aj manželku. Mne šport zmenil život. A dúfam, že ho zmení aj tebe!


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (3 votes)
Komentáre
Hore