Nájdeš nás aj na:

Novinky

Taliansko plánuje obmedziť ubytovacie kapacity pri krátkodobých pobytoch

Taliansko je v posledných rokoch jednou z najpopulárnejších európskych destinácií, ktorá uvažuje o obmedzení krátkodobého prenájmu obytných nehnuteľností v historických centrách miest s cieľom uvoľniť viac domov pre miestnych obyvateľov, znížiť počet nelegálnych ubytovacích zariadení a vyriešiť problém s preťaženosťou destinácií.

Reklama

Minulý týždeň zverejnilo talianske ministerstvo cestovného ruchu návrh nového zákona, ktorý obmedzuje krátkodobé turistické prenájmy v celej krajine, vrátane prenájmov cez platformu Airbnb. Jeho cieľom je nielen riešiť nedostatok cenovo dostupného bývania vo veľkých talianskych mestách, ale aj čiastočne poskytnúť riešenie na vyťaženosť mnohých turistických destinácií.


Ako by mali vyzerať nové pravidlá?

Medzi hlavné opatrenia zahrnuté vo vyhláške patrí požiadavka minimálneho pobytu na dve noci a nový typ identifikácie zariadení.

V súčasnosti je v Ríme viac ako 25 000 ubytovacích zariadení, čo je ekvivalent 10 000 hotelov. Na to, aby si človek mohol otvoriť hotel, musí požiadať o nekonečné množstvo povolení, ale keď ide o otvorenie niečoho, čo by zodpovedalo 10 000 hotelom, je to iná záležitosť, pretože všetky tieto povolenia nie sú potrebné,“ uviedol Alessandro Massimo Nucara, generálny riaditeľ národného združenia hotelových podnikov Federalberghi.

talianska ulicka

Združenie apeluje na to, aby starostovia mali väčšie právomoci, kontrolu a možnosť účinne sankcionovať tých, ktorí nerešpektujú pravidlá. Správcovia nehnuteľností sú však odhodlaní brániť svoje podnikanie.

Ako to ovplyvní výber dovolenkového ubytovania?


Andrea Santolini, správca nehnuteľností v Spaghetti Apartments, ktorý sa stará o 15 apartmánov v centre Ríma, si myslí, že hotely a krátkodobé prenájmy sa nedajú porovnávať.

Turisti, ktorí sa rozhodnú ubytovať v apartmáne, sa líšia od tých, ktorí si chcú rezervovať hotelovú izbu, a nie vždy je to kvôli rozpočtu. Apartmán často uprednostňujú pre jeho vlastnosti alebo sú za touto voľbou špecifické dôvody,“ povedal Santolini.

Dodáva, že mnohí ľudia sa rozhodnú pre apartmán, aby si mohli variť doma a nestravovali sa vonku. Zdá sa, že všetci sa zhodujú v jednom aspekte – podniky, ktoré fungujú nelegálne by sa mali pokutovať.

vyhlad na namestie v taliansku

„Sme za to, aby boli uvalené sankcie na tých, ktorí nedodržiavajú pravidlá, a trváme na tom, aby situáciu malo na starosti ministerstvo cestovného ruchu, nie regionálne orgány,“ povedal Marco Celani, prezident národnej asociácie pre krátkodobé prenájmy AIGAB.

hotel v taliansku

Hoci sa tento zákon ešte neschválil, mohol by v budúcnosti značne ovplyvniť taliansku ekonomiku a zároveň jeden z najväčších trhov s krátkodobými pobytmi na svete.

Zdroj: euronews.travel

Akciové letenky do Talianska


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore