Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Objaví sa po rokoch ponorená dedina v Taliansku, aby prilákala turistov?

Objaví sa po rokoch ponorená dedina v Taliansku, aby prilákala turistov?

V horách v centrálnom Taliansku sa na dne jazera nachádza stredoveká dedina. Pod hladinou sa skrýva od 40. rokov minulého storočia. Zdá sa, že by v roku 2021 mohla konečne opäť uzrieť svetlo sveta.

Reklama

Dedina Fabbriche di Careggine pochádza z 13. storočia. Kedysi bola obývaná hutníkmi. V roku 1947 však bola v dedine postavená priehrada na rieke Edron a dedina bola zaplavená umelým jazerom Vagli. Stala sa tak dedinou duchou. Jazero bolo vypustené len štyrikrát v celej svojej histórii, pričom naposledy sa tak stalo v roku 1994. Najnovšie správy však hovoria o tom, že talianska Fabbriche di Careggine by mala „vyplávať“ na povrch opäť v roku 2021.

Zmienky o vypustení jazera Vagli sa najskôr objavili na sociálnych sieťach. Spoločnosť, ktorá vlastní hrádzu sa vyjadrila, že je tento scenár naozaj možný a uvažujú nad vypustením na podporou miestneho turizmu v regióne. Návšteva Fabbriche di Careggine by bola unikátnou možnosťou pre turistov prejsť sa ulicami miesta, ktoré je za normálnych okolností zahalené 35 m³ vody.

Keď vypustili jazero a odhalili dedinu naposledy, v roku 1994, do provincie Lucca v Toskánsku pricestovali stovky turistov, aby videli unikát na vlastné oči. Aktuálne však pre túto atrakciu nie sú známe žiadne oficiálne dátumy.

Zdroj informácií: Lonelyplanet.com
Zdroj hlavnej foto:  Alessio Catelli / Shutterstock


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore