Nájdeš nás aj na:

Novinky

Dianie na Ukrajine cez deň i v noci pozorujú špeciálne monitorovacie lietadlá

Dianie na Ukrajine cez deň i v noci pozorujú špeciálne monitorovacie lietadlá

Odkiaľ vedia Spojenci podrobne o dianí na Ukrajine? Majú špeciálne monitorovacie lietadlá, ktoré na dennej báze pre NATO analyzujú informácie. V blízkosti ukrajinského vzdušného priestoru sa ich pohybuje hneď niekoľko. Informuje o tom český portál ČT24.

Reklama

Predovšetkým sa jedná o špeciálny Boeing 707, ktorému sa tiež hovorí, že sú to „oči NATO na oblohe“. Je to jedno z flotily špionážnych lietadiel, ktoré cez deň i v noci sledujú dianie na Ukrajine.

Vďaka týmto lietadlám má NATO detailný prehľad o aktuálnom dianí v častiach, kde sa bojuje a informácie z nich sa čoskoro dostávajú aj k Ukrajincom. Radarom sledujú leteckú prevádzku až 650 kilometrov ďaleko a upozorňujú na možné problémy.

Vďaka tomu sa napríklad NATO podarilo odhaliť veľký počet ruských a bieloruských lietadiel zoradených v susednom Bielorusku. Sledovacie lietadlá vedia o týchto lietadlách informovať veľmi rýchlo.

Dáta však neprúdia len z tohto lietadla. Polohu, pohyb aj typy konkrétnych pozemných jednotiek vie cez deň v noci bez ohľadu na počasie zisťovať aj lietadlo E-8 Joint Stars. Dokáže sledovať až šesťsto cieľov, a to aj 250 kilometrov ďaleko.

Zdroj foto: Karolis Kavolelis / Shutterstock.com, InsectWorld / Shutterstock.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore