Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Špeciality maďarskej kuchyne, ktoré by ste mali ochutnať

Špeciality maďarskej kuchyne, ktoré by ste mali ochutnať

Kyslá kapusta, zemiaky, tmavá cibuľa, cestoviny, rasca, smotana. A samozrejme paprika. Špeciálna, sladká, štipľavá, polosladká, ružová či jemná. To sú základné ingrediencie špecifickej maďarskej kuchyne. Je všeobecne známa predovšetkým svojou výraznou až pálivou zmesou chutí. Má však aj svoje sladké stránky. Prečítajte si náš článok a zistite, ktoré špeciality maďarskej kuchyne by ste mali ochutnať.

Reklama

Hortobágyi palacsinta

Recept na toto lahodné plnené jedlo bol vytvorený v roku 1958 pre svetovú expozíciu v Bruseli a v mnohých domácnostiach ostalo obľúbeným podnes. Je dosť malé, aby ste si ho pripravili ako predjedlo, no dosť hutné ako hlavné jedlo. Celý kumšt spočíva v slaných palacinkách plnených mäsom. Poliate sú paprikovou a smotanovou omáčkou a dozdobené petržlenovou vňaťou.

Zdroj fotografie – YingHui Liu / Shutterstock.com

Dobošová torta

Tento cukrárenský počin je pomenovaný po jeho tvorcovi, známom budapeštianskom cukrárovi Józsefovi C. Dobosovi. V roku 1885 svoj výtvor prvýkrát predstavil na národnej výstave, kde ho ochutnal i Franz Joseph I. so svojou manželkou Elisabeth. V čase, keď sa vyrábali predovšetkým komplikované zákusky plnené vareným krémom či šľahačkou, bola táto poschodová kakaová doboška s maslovo-čokoládovou plnkou a karamelovou polevou skutočnou cukrárenskou revolúciou. Ochutnať ju môžete v jednej z mnohých výborných tradičných cukrární a pekární v Budapešti.

Langoš

Počuli ste už slovo podplamenník? Je to pôvodom maďarská smažená placka z kysnutého chlebového cesta. Slovo langoš, pod akým ju nájdete na väčšine slovenských trhov či v niektorých stánkoch rýchleho občerstvenia, by sme do slovenčiny preložili ako plameň. Pôvodne sa totiž placka opekala v blízkosti plameňov, dnes sa vyrába pražením na oleji. Každý milovník tohto mastného pokrmu má svoje preferencie; s cesnakom, kyslou kapustou, s kečupom či posypaný strúhaným syrom.

Zdroj fotografie – Calin Stan / Shutterstock.com

Flódni

Jablko, vlašské orechy, mak a slivkový lekvár. Maďarsko-židovská pochúťka flódni bola pôvodne servírovaná počas sviatku Hannukah či Vianoc. Dnes na tento dezert narazíte počas celého roka. Rovnováha medzi sladkou a kyslou chuťou či osobitá kombinácia ingrediencií robí z tohto maďarského koláča maškrtu, ktorú by ste jednoducho nemali vynechať.

Körözött

Univerzálny spôsob, ako si vychutnať papriku v jedle je jednoducho pridať ju do nátierky. Syr, kyslá smotana, nakrájaná cibuľka a štedrá dávka papriky v prášku v jednom robia z tohto pokrmu neuveriteľne chutnú nátierku, ktorú si môžete vychutnať mnohými spôsobmi. Natrite ju na čerstvo upečený chlieb, pridajte ju ako základ do sendviča alebo ju vmiešajte do plnenej papriky. Kombinácie, ktoré si dokážete vytvoriť sú skutočne nekonečné!

Halászlé

Pálivá, pikantná polievka, ktorá vás okamžite zahreje. Jej základom je rybacina a samozrejme paprika, ktorá jej dodáva žiarivo červenú farbu. Pripravte si ju z mäsa riečnej ryby. Keďže je Maďarsko vnútrozemská krajina, na polievku sa väčšinou používa kapor, šťuka či sumec. Toto jedlo si často doprajú rybári z čerstvého úlovku z Dunaja či Tisy. Túto špecialitu si vychutnajte na brehu rieky, kde ju pripravujú na otvorenom ohni alebo zájdite do jednej z mnohých reštaurácií, ktoré ju dokážu pripraviť veľmi autenticky.

Paprikás krumpli

Toto jedlo je veľmi nenáročné na prípravu a ingrediencie, no zasýti mnoho hladných krkov. Zemiakový paprikáš pozostáva z klobások, cibule, zemiakov, leča, masla a papriky. Ingrediencie na ohni postupne zmiešavame. Pomer mäsa si môžete zvoliť sami a nič tým nepokazíte.

Túrós csusza

Sladké hlavné jedlá sú v Maďarsku pomerne obľúbené. Napríklad Somlói galuska z piškótového cesta s čokoládovou plnkou a šľahačkou, palacinky či slivkové gule. Slíže, ktoré sa u nás často robia na sladko, nájdete počas pobytu v Maďarsku v obľúbenej slanej tvarohovej verzii. Túrós csusza pripravíte zo štvorcových rezancov a servírujete s tvarohom, smotanou, slaninou a kôprom.

Rétes Strudel

Strudel či štrúdľa je väčšinou spájaná s nemeckou či rakúskou kuchyňou a pomerne populárna je i u nás. Maďarsko má však svoju unikátnu verziu. Rétes je kombináciou veľmi jemného viacvrstvového pečiva s poriadnou porciou plnky. Dezert si môžete vybrať podľa obrovského množstva náplní. Najobľúbenejšou je ovocie, mak či tvaroh, v ponuke ju však nájdete i v slanej podobe.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    3.7/5 - (3 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore