Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Španieli skúsia prvé lety pre turistov. Budú vyžadovať zdravotné pasy

Španieli skúsia prvé lety pre turistov. Budú vyžadovať zdravotné pasy

Prvá krajina, ktorá uvedie do prevádzky lietanie s tzv. zdravotným pasom, bude Španielsko. Digitálny dokument, ktorý potvrduje, že cestujúci nemá ochorenie COVID-19, resp. má protilátky otestujú na linkách na Kanarské ostrovy.

Reklama

Španielsko koncom júna otvorí hranice aj pre turistov. „Hneď, ako budú môcť Španieli cestovať do iných provincií, budú môcť cudzinci vstúpiť do Španielska,“ povedal minister dopravy José Luis Ábalos.

Svetová organizácia cestovného ruchu OSN (WTO) spolupracuje s úradníkmi v Španielsku na zapracovaní opatrení na oživenie cestovného ruchu bezpečným a udržateľným spôsobom, píše Lonely Planet. Súčasťou má byť aj systém na možnosť vypátrania cestujúcich, ktorí budú šíriť ochorenie a samozrejmosťou opatrenia na ochranu cestujúcich a domácich obyvateľov pred koronavírusom.

Ministerka cestovného ruchu na Kanárskych ostrovoch, Yaiza Castilla, vo svojom vyhlásení potvrdila, že ostrovy už „ podnikli potrebné kroky, aby cestujúci mohli bez problémov cestovať“. Myslela tým najmä zdravotné pasy alebo imunitné pasy – tie potvrdzujú to, či cestujúci má alebo nemá protilátky na nový koronavírus.

Zdravotný pas ako appka v mobile

O digitálnu formu pasu sa postarala spoločnosť Hi + Card a španielski výskumníci (TDDS). K dispozícii bude všetkým cestujúcim prostredníctvom mobilnej aplikácie. Aplikácia ukladá lekárske záznamy potvrdené ministerstvami zdravotníctva a umožní cestujúcim cestovať „bezpečne, sledovateľne a s nemeniteľnosťou [ich] údajov“, tvrdí generálny riaditeľ TDDS, Antonio López de Ávila.

„Cestujúci budú mať na svojich smartfónoch jedinečný digitálny profil, v ktorom zdravotnícky subjekt akreditovaný ministerstvom zdravotníctva odovzdáva lekárske informácie,“ vysvetľuje ďalej. „Tým sa zabráni možnosti vytvorenia falošných profilov alebo manipulácie s lekárskymi záznamami.“

Zatiaľ nie je jasné, na ktorom konkrétnom ostrove bude skúšobný let pristávať, ani odkiaľ poletia prví turisti. Rada pre cestovný ruch Kanárskych ostrovov však poznamenala, že ak bude let úspešný, systém by sa mohol rozšíriť na iné dovolenkové destinácie. Niekoľko gréckych a talianskych ostrovov, vrátane Santorini, Kréty a Capri, tiež zvažuje zavedenie zdravotných pasov pre zahraničných turistov, píše Lonely Planet.

Podľa správy Štatistického ústavu Kanárskych ostrovov (ISTAC) sa miera infekcie na ostrovoch podarila udržať nízku úroveň a úradníci dúfajú, že tento rok v lete by sa cestovný ruch mohol znovu otvoriť lokálnym obyvateľom ostrovov. Nasledovať ich budú neskôr aj obyvatelia z pevninského Španielska a napokon aj zahraniční návštevníci.

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Slovak Lines obnovuje medzinárodnú dopravu do Viedne aj Budapešti https://t.co/EhaiPUBVja #novinky6 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 2 noci v luxusnom Grandhotel Praha s raňajkami a lanovkou za 69€ https://t.co/e6VkERK1sJ #dovolenky9 hodín dozadu
Mesto Duchov „Bodie“ – vitajte na Divokom Západe https://t.co/ag0ugQ4rwQ #cestopisy12 hodín dozadu
Zaujímavosti zo sveta – Bojisko, kde je vojna “hrou” https://t.co/YGmuVkbdiU12 hodín dozadu
Tipy na darčeky spojené s fotografiou. Inšpirujte sa a darujte spomienky https://t.co/6HHBkcwvbv #tipy13 hodín dozadu
Hranice s Českom, Maďarskom a Rakúskom sú otvorené https://t.co/3U1gJxGJ5I14 hodín dozadu
Emirates obnovujú ďalšie spojenia. Medzi nimi aj Viedeň https://t.co/D7hlaVLCDV #novinky14 hodín dozadu
Austrian Airlines čoskoro opäť štartuje. Kam poletí? https://t.co/dCgScN5R4y #novinky14 hodín dozadu
Naprieč svetovou kuchyňou: burger z domácich žemlí od Michala Kordoša (recept) https://t.co/AhieOqzz6M #tipy1 deň dozadu
TOP PONUKA: Luxusný pobyt v 5* Kempinski od 99€ https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore