Nájdeš nás aj na:

Letenky

Nezabudnuteľný Soul: Zaži to najlepšie počas stopoveru s Korean Air

Slovo soul v angličtine znamená duša a my môžeme len potvrdiť, že aj v skutočnosti je táto metropola dušou Južnej Kórey. Napriek mestskému ruchu a chaosu ti bude nakoniec pripadať pozoruhodná, možno až kúzelná. Spoznaj všetky miestne krásy, od chrámov cez moderné štvrte a trhovisko až po zelené parky. A ak si Soul nevyberieš práve ako svoju cieľovú destináciu, odporúčame urobiť si tam aspoň niekoľkodňový stopover – napríklad v prípade, že odtiaľ s Korean Air pokračuješ ďalej do Austrálie.

Reklama

Využi tranzit v Soule na maximum

Lietadlá dopravcu Korean Air môžeme od jari vídať na obnovenej priamej linke z Viedne do Soulu. Po pozastavení, ku ktorému došlo v roku 2020 z dôvodu pandémie koronavírusu, tak opäť pohodlne cestujeme nielen do Južnej Kórey, ale aj do ďalších ázijských destinácií.

Pokiaľ si sa rozhodol túto príležitosť chytiť za pačesy a čaká ťa cesta cez Soul s Korean Air, mal by si vedieť o zájazdoch, ktoré organizuje Medzinárodné letisko Incheon. V závislosti od dĺžky medzipristátia sa môžeš zúčastniť rýchlych turistických prehliadok či využiť stopoverový program, tzv. K-Stopover. Ten totiž zahŕňa aktivity za rozumné ceny vrátane rôznych ubytovaní, dopravy a nákupných poukazov.

 • Vraciaš sa s Korean Air z Oceánie a cestou ťa čaká dlhý aspoň 12-hodinový prestup v Soule? Máš nárok na špičkový hotel zadarmo!

1. Krátke turistické prehliadky

Vďaka týmto balíčkom môžeš absolvovať rýchly výlet do rôznych oblastí (Soul, Gyeonggi-do a Incheon) za menej ako päť hodín. Ponuka zahŕňa tradičnejšie ladené programy, napríklad návšteva trhu Tongin, chrámu Jeondeungsa a ďalších, alebo zájazdy za nákupmi, kedy si pozrieš Mangwon Market aj do Hyundai Premium Outlet.

Prehliadky je potrebné zarezervovať na webových stránkach letiska. Potom sa 30 minút pred začiatkom programu dostavíš k hlavnému pultu na prvom poschodí terminálu 1, kde predložíš registračné dokumenty a schválený K-ETA alebo kórejské vízum.

2. K-Stopover

K-stopover je určený cestovateľom, ktorí tranzitujú cez medzinárodné letisko Incheon a strávia v Soule viac ako jednu noc. Vybrať si môžeš z prehliadok bez sprievodcu (self-guided tour) v trvaní dva dni a jedna noc alebo z kompletných balíčkov (package tour), ktoré sú buď na dva dni a jednu noc, alebo na tri dni a jednu noc. Posledným typom je prehliadka vytvorená podľa tvojich preferencií (DIY tour).

Self-guided tour

V rámci týchto prehliadok je k dispozícii osem možností s rôznym programom:

 • Seoul: Past & Present (Gyeongbokgung & Cheong Wa Dae)
 • Seoul: K-Culture (Hongdae)
 • Seoul: City (Gangnam)
 • Gyeonggi-do: Tradition (Suwon)
 • Gyeonggi-do: Theme Park (Yongin)
 • Incheon: Shopping (Songdo)
 • Incheon: History (Open port street)
 • Jeollabuk-do: Jeonju Hanok Village (Jeonbuk)

Ceny prehliadok sa líšia v závislosti od zvoleného typu prehliadky. Môžu zahŕňať napríklad ubytovanie, transfery, turistickú kartu či poukaz do duty free zóny na letisku.

Package tour

Podobne ako v predchádzajúcom prípade, aj tu si vyberáš medzi niekoľkými programami:

 • Past & Present (Seoul)
 • Natural scenérie (Gyeonggi-do + Seoul)
 • Magical Healing Peaceful Tour (Gangwon-do + Seoul)
 • Time-Travelling 1,000 Years of Korea (Seoul + Gyeongbuk + Chungbuk)

Prvé tri balíčky sú na dva dni a jednu noc, iba tretia, Time Travelling, má program trvajúci tri dni a dve noci. Cena sa aj pri týchto prehliadkach odvíja od zvolenej možnosti.

DIY tour

Pokiaľ ti nevyhovuje ani jedna z vyššie uvedených možností, môžeš si vyklikať stopover podľa svojich predstáv. Zvolíš si jednotlivé destinácie, ktoré chceš navštíviť, a potom si na webovej stránke vyberieš v šiestich kategóriách – hotel, zájazd, vstupenky, dopravu, wellness a sprievodcu.

Austrália s Korean Air

Čo nevynechať pri návšteve Soulu?

Pokiaľ nebudeš chcieť využiť stopoverový program alebo ho budeš chcieť doplniť o ďalšie atrakcie, máme pre teba hneď niekoľko tipov. Nechaj sa inšpirovať miestami, ktoré môžeš navštíviť na vlastnú päsť – spísali sme hneď niekoľko zaujímavostí, od chrámov cez moderné štvrte až po prírodou obklopené zákutia.

Bukchon Hanok Village

Soul je modernou metropolou, napriek tomu tam nájdeš miesta ako Bukchon Hanok Village. Ide o kórejskú dedinskú štvrť, v ktorej na teba dýchnu tradície staré zhruba 600 rokov. Pri prechádzke úzkymi kľukatými uličkami si prezrieš fasády typických kórejských domčekov, tzv. hanokov. Všimni si použitie rôznych materiálov – dreva, hliny či kameňa.

Pretože je táto destinácia turisticky veľmi obľúbená, odporúčame sa tam vydať čo najskôr počas dňa. Štvrť je otvorená od pondelka do soboty, a to od 10:00 do 17:00. Približne v tomto čase sa tu otvárajú aj kaviarne a reštaurácie, ktorých návštevu jednoznačne odporúčame. Vstup je zadarmo.

Bukchon Hanok Village

Palác Gyeongbokgung

Palácový komplex Gyeongbokgung pochádza z obdobia vlády dynastie Joseon (slovensky Čoson) a je iba jednou z piatich takých stavieb, ktoré v juhokórejskej metropole nájdeš. Ďalšími sú paláce Changdeokgung, Changgyeonggung, Deoksugung a Gyeonghuigung. Dôkazom krásy týchto palácov je fakt, že všetkých päť nájdeš aj na zozname UNESCO.

Palác Gyeongbokgung

Pokiaľ máš na Soul len málo času alebo ťa paláce až tak nepriťahujú, pre predstavu a nasatie atmosféry ti bude stačiť navštíviť len Gyeongbokgung. Práve ten je hlavným a najväčším palácom dynastie Joseon. Celý komplex je skutočne prekrásny, je tvorený niekoľkými malými pavilónmi, parkami s upravenými záhonmi, vysokými stromami a jazierkami s drevenými mostami. Výhľad na mohutné hory v pozadí je už len čerešničkou na dokonalej torte.

Palác Gyeongbokgung

Vodný kanál Cheonggyecheon

Prejdi sa pozdĺž potoka Cheonggyecheon. Ide o necelých 11 kilometrov dlhý verejný rekreačný priestor priamo v srdci mesta. Málokto by pred pár rokmi veril, že sa z tejto oblasti stane jeden z najúspešnejších architektonických počinov Soulu plný zelene a čistých vodných plôch. Pýtaš sa prečo? Potok bol totiž v minulosti veľmi znečistený a nepatril tak medzi vyhľadávané lokality.

Kanál je nielen miestom na prechádzku a posedenie. Narazíš tu na najrôznejšie atrakcie, ako napríklad fontány, svetelné výstavy alebo množstvo kaviarní a reštaurácií.

Vodný kanál Cheonggyecheon

Výstredná štvrť Gangnam

Práve táto štvrť je dôležitou obchodnou a nákupnou časťou Soulu. Ak je ti jej názov povedomý, nie je sa čomu diviť. Oblasť preslávil jeden z najslávnejších hudobných hitov Gangnam Style od juhokórejského hudobníka PSY.

Vydať sa tam môžeš za nočným životom, nákupmi aj gastrom. V Gangname sa nachádzajú ako klasické reštaurácie a krčmičky, ako aj luxusné obchody, najdrahšie stravovacie zariadenia či sídla plastickej chirurgie.

gangnam

Vo štvrti nevynechaj Gangnam-Daero, rušný nákupný bulvár umiestnený medzi pôsobivými mrakodrapmi. Za videnie stojí aj obrovské nákupné centrum COEX Mall. Okrem klasických obchodov v ňom nájdeš akvárium, koncertnú sálu alebo verejnú knižnicu Starfield Library, ktorá je skutočnou dizajnovou lahôdkou. Zaujímavosť nájdeš okrem iného aj pred jedným z vchodov COEX Mall – je tam umiestnená socha dvoch zlatých rúk, tzv. Gangnam Statue odkazujúci na tanečný pohyb príznačný pre pieseň Gangnam Style.

Trhovisko a jedinečný street food

Soul je síce bohatou a modernou metropolou, nákupné zvyky sa ale v čase veľmi nemenia. Ľudia často nakupujú na vonkajších aj vnútorných tržniciach. Ponuka sa odvíja od konkrétneho trhu, avšak celkovo zaobstaráš takmer všetko, od elektroniky cez potraviny až po oblečenie.

Obľúbeným vonkajším trhom je Namdaemun. Odporúčame sa tam vydať večer, pretože vtedy má toto miesto ešte lepšiu atmosféru. Spoj svoju návštevu s večerou. V miestnych stánkoch zaobstaráš skutočné dobroty a pri ich ochutnávaní môžeš pozorovať život okolo teba.

Ďalším naším tipom je trhovisko Myeongdong. Slávna kórejská kozmetika, oblečenie, stánky so suvenírmi, sladkosti… Všetko toto a ešte veľa ďalšieho zaobstaráš práve v časti Myeongdong. Pokiaľ sa tam vydáš, spoločnosť ti budú robiť aj milióny billboardov a farebné nápisy. Okrem spomínaného sa oblasť preslávila pre gastro zážitky, ktoré ponúka. Ak máš na zozname návštevu kórejskej BBQ reštaurácie, pokojne vyraz rovno sem. Je ich tu veľká koncentrácia, takže si určite vyberieš.

Výstup na horu Namsan

Pokiaľ už budeš mať dosť mestského chaosu, namier si to na vrchol Namsan. Leží priamo v centre Soulu a tebe sa tak odtiaľ naskytnú úchvatné výhľady na mesto a ďalšie hory, ktoré ho obklopujú. Vďaka niekoľkým turistickým chodníkom sa na vrchol dostaneš pešo, prípadne môžeš využiť kyvadlový autobus alebo lanovku.

Namsan nie je len horou, ide o rozľahlý mestský park. Samotný vrchol je miestom, kde sa nachádza ikonický vysielač N Seoul Tower. Ten súčasne slúži ako vyhliadková plošina.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Tereza je českou rodáčkou z Vysočiny. Miluje kopce, lesy a rozkvitnuté lúky. Možno aj preto bola vždy presvedčená, že najlepší spôsob na cestovanie je pešo. Potom, čo sa ale zoznámila so surfovaním v Portugalsku jej k srdcu prirástol aj oceán. A keď práve necestuje, vždy si rada zacvičí jogu, posedí pri táboráku alebo sa stará o svoje izbové rastliny.

Hore