Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Rozhovor: So psom na tripe? Dôležité je, aby boli človek aj pes rovnaká krvná skupina

Rozhovor: So psom na tripe? Dôležité je, aby boli človek aj pes rovnaká krvná skupina

Lucia Zelenská miluje psy aj Ženy z rodu Gilmorovcov. Aj preto sa jej trojročný Austrálsky ovčiak volá Paul Anka – áno, presne tak ako ten starý kanadský spevák. Ak ste ešte nepočuli o blogu, ktorý píše psí život sám, bolo na čase to zmeniť. Píšu ho totiž spolu, Lucia aj Paul Anka. Hovoria si So psom na tripe a toto je krátky rozhovor o tom, ako sa spolu túlajú po svete.

Reklama

Čo ťa priviedlo k tomu, aby si si so svojím psom založila blog So psom na tripe?

Všetko sa to začalo našimi fotkami z ciest, ktoré som zdieľala na sociálnych sieťach. Pod fotografiami sa množili otázky, napríklad čo to je za miesto, ako dlho tam trvá cesta, či to zvládne aj menší psík a podobne. Vtedy, bolo to začiatkom roka 2017, mi napadlo, že by som si mohla založiť blog o cestovaní so psom. A tak som namiesto hromadného odpisovania na otázky začala ľuďom posielať rovno odkazy na konkrétne články so všetkými informáciami.

Zdroj fotografie: Lucia Zelenská
Zdroj fotografie: Lucia Zelenská

Čo by si odporučila aktívnemu cestovateľovi zvážiť predtým, ako si kúpi alebo adoptuje psa?

Veľa záleží na tom, o akého cestovateľa ide. Ak je niekto ten typ, čo uprednostňuje leňošenie na pláži s knihou v ruke, no vedľa neho bude poskakovať naspeedovaná borderka s loptičkou v tlame, dovolenku si neužije ani jeden z nich. Sklamanie tiež príde, keď človek vyzbrojený od hlavy po päty vyrazí na poriadny trek, no jeho malý pug krochká od únavy už pár metrov po štarte. Pre mňa je základom pohodového cestovania, aby boli obaja, človek aj pes, rovnaká krvná skupina. Takže prvý a najpodstatnejší krok je jednoznačne správny výber plemena.

Pred kúpou psíka si tiež treba dobre premyslieť, či má človek rodinu alebo kamošov, ktorí sú ochotní psíka pravidelne postrážiť, ak sa vyberie na dovolenku napríklad lietadlom alebo ho nebude môcť so sebou zobrať z iných dôvodov. Spoliehať sa na psí hotel neodporúčam – zistenie, že takýto hotel môže byť drahší ako ubytovanie pre ľudí môže spôsobiť poriadny šok a škrty v cestovateľskom rozpočte. 

Zdroj fotografie: Veronika Šandorová
Zdroj fotografie: Veronika Šandorová

Ako sa na spoločné cestovanie so psom pripraviť?

Ak človek dopredu vie, že bude spolu so psom pravidelne cestovať, nie je na škodu pripraviť ho na to už ako šteniatko. Nech si zvyká na dlhé cesty autom, na striedanie prostredia, v ktorom spí, na cudzích psíkov a na ľudí, na ruch, premiestňovanie sa rôznymi dopravnými prostriedkami a v neposlednom rade – na náhubok.

Zdroj fotografie: Lucia Zelenská

Čo všetko treba vybaviť psíkovi pred cestou?

V prvom rade by mal mať psík pred cestou do zahraničia implantovaný čip a platné očkovanie proti besnote. Doma by si pri cestovaní so psíkom človek naozaj nemal zabudnúť Európsky pas spoločenského zvieraťa. Samozrejmosťou, nie len pred výletom, je podanie antiparazitika proti kliešťom a blchám. My si do lekárničky balíme tiež čierne uhlie a v zimných mesiacoch nesmie chýbať masť na labky a pršiplášť.

Zdroj fotografie: Lucia Zelenská
Zdroj fotografie: Lucia Zelenská

Ako vyzeral váš prvý spoločný výlet s tvojím psíkom – Paul Ankou?

Paul Anka mala pol roka, keď sme ju zobrali na prvý poriadny výlet mimo Slovenska – do Slovinska. Nebola to žiadna veľká turistika, skôr nenáročné prechádzky. Predtým absolvovala dlhšie jazdy autom, prespávačky v cudzom prostredí a pravidelnú socializáciu. Do tamojšej prírody sme sa na prvú šupu zamilovali.

V Triglavskom národnom parku je toho toľko, čo vidieť! Či už pre rodiny s deťmi alebo pre vlkov samotárov, každý si tu nájde to svoje. Keď sa však náhodou nad Triglav privalí mrak, z ktorého bude pršať najbližšie dni, stačí si sadnúť do auta a odviesť sa do Pirane. Do dvoch hodín vie byť človek z hornatých Álp pri mori a prechádzať sa po pláži.

Zdroj fotografie: Lucia Zelenská

Máš skúsenosti s ubytovaním v dogfriendly hoteloch alebo uprednostňuješ prespávanie v kempe?

Mám veľmi rada tiché miesta, kde sa zastavil čas a ľudia sa nikam neponáhľajú. Otvoriť stan, prejsť pár krokov k vode a jašiť sa, či oddychovať kľudne aj celý deň. To je pre nás ideálny scenár. Hlavne ľudia, ktorí chodia kempovať, sú nám blízki. Predsa len človek, ktorý nemá rád prírodu, nepôjde stanovať, či? (smiech)

Kempovanie volíme počas teplých mesiacov, po zvyšok roka uprednostňujeme rodinné penzióny či overené dogfriendly hotely. Tie vyberáme nielen podľa lokality, ale aj na základe odporúčania iných psičkárov. Ja sama sa vždy poteším, keď pri vstupe do hotela či do penziónu privítajú Paul Anku s úsmevom a z personálu cítim, že im nie je na príťaž.

Zdroj fotografie: Veronika Šandorová
Zdroj fotografie: Veronika Šandorová

 Aký najdlhší čas ste spolu strávili na cestách?

Bol to road trip Talianskom, ten trval jedenásť dní. Pre pohodlie celej posádky sme si na tento výlet vybrali príjemné májové počasie, vyhli sme sa horúčavám, ktoré na poznávačke nie sú úplne vítané. Či už to bola dedinka v Dolomitoch alebo malé mestečko v Toskánsku, všade sme sa cítili príjemne a s naším psom – cestovateľom nikto nemal problém.

Zdroj fotografie: Lucia Zelenská

Cestovanie so psom po Slovensku a v zahraničí – v čom je rozdiel a aké máte skúsenosti?

Na moje veľké prekvapenie, s najväčšími zákazmi a obmedzeniami sme sa zatiaľ stretli v Poľsku. Pravdaže tým nemyslím reštaurácie a kaviarne, ale prírodu. A teda, ja aj Paul Anka sme videli Morskie Oko, bohužiaľ, iba na fotkách. (smiech) Po Slovensku sa nám cestuje výborne a nemali sme najmenší problém. Ak sa pes slušne správa, môže ísť autobusom, vlakom, môže sa odviesť lanovkou aj prespať na horskej chate, čo viac si priať.

Zdroj fotografie: Lucia Zelenská

Majú psy prístup na každú verejnú pláž?

Na väčšinu pláží majú psy vstup zakázaný. No dnes sú samostatné psie pláže našťastie už takmer v každej dovolenkovej oblasti. Netreba však mať veľké očakávania, človek si na takej pláži cez hlavnú sezónu neoddýchne. Je tam doslova labka na labke a nie každý majiteľ si na svojho psíka dáva pozor. Na psiu dovolenku pri mori mi príde ideálne Chorvátsko. Je tam množstvo drobných pláží, veľa stromov, pod ktorými sa dá v chládku oddýchnuť a cestu tam zvládne aj pes – cestovateľ začiatočník. (smiech)

Zdroj fotografie: Lucia Zelenská
Zdroj fotografie: Lucia Zelenská

Veľa spoločného času trávite s Paul Ankou aj na horách. Čo je dôležité mať na pamäti pri turistickom výlete so psom?

V prvom rade treba myslieť na to, že sme v lese iba návšteva a preto musíme rešpektovať zvieratá, ktoré sú tam doma. Pobehujúci štekajúci pes ďaleko od turistického chodníka je pre domácich jasný narušiteľ. Pri psej turistike je preto vhodné mať chlpáča na vôdzke a v postroji, ktorý mu je pri ťahu príjemnejší ako obojok. Na vysokohorskom kamenistom povrchu sa psíkovi môže roztrhnúť vankúšik zo spodnej strany labky. Preto nie je na škodu zbaliť jednu či dve topánky pre jeho komfortnejšie pokračovanie v ceste. Ak človek vopred pozná trasu svojej cesty, z mapy môže vyčítať, kde sa nachádza zdroj vody pre psa, čím ušetrí nejaké to kilečko v batohu.

Zdroj fotografie: Lucia Zelenská

Kam sa ešte s Paul Ankou chystáte vycestovať?

Chystáme sa do Chorvátska, konkrétne na ostrov Dugi otok. Mimo hlavnej sezóny zákazy psov na verejných plážach neplatia, takže sa nemusíme prispôsobovať a hľadať tie psie. Potom nás čaká pár výletov bez Paul Anky, ale na jar by som chcela preskúmať prírodu západnej časti Balkánskeho polostrova, konkrétne Čiernu horu a Albánsko.

Zdroj fotografie: Lucia Zelenská
Zdroj fotografie: Lucia Zelenská

Autorkami rozhovoru sú Daniela Moncmanová a Lenka Šárková


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (16 votes)
Komentáre

Ako 15 ročná sa vybrala na tri mesiace do Kuala Lumpur a bola to láska. Cestovanie aj Malajzia. Pracovne precestovala veľa krajín z Ázie, no ak by mala vybrať jedno miesto, ktoré jej učarovalo, sú to Princové ostrovy 20 km juhovýchodne od Istanbulu. Na cesty po Slovensku, ale aj po Európe má už pár rokov svoju parťáčku - nemeckú dogu Elizabeth. Najobľúbenejšou krajinou, kde sa každý rok vracajú je Slovinsko.

Hore