Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Škandinávia a sauna: Nikdy neodmietni pozvanie!

Škandinávia a sauna: Nikdy neodmietni pozvanie!

Cestuješ do Škandinávie? Rozhodne tu okrem prírodných krás nevynechaj ani saunu! Fínska sauna na teba nečaká len vo Fínsku. Príjemný saunovací relax zažiješ aj vo Švédsku, v Nórsku alebo na Islande. Ak ťa niekto do sauny pozve, v žiadnom prípade to neodmietaj. Je to česť!

Reklama

Už máš letenky do Škandinávie?

Pozvanie do sauny

V lete sme sa vydali pracovať do švédskeho Ramundbergetu. Počas niekoľkomesačného pobytu sme mali veľa príležitostí nasať severskú atmosféru a nahliadnuť tak do niektorých ich tradícií a zvykov. Okrem bizarných „crayfish party“, kedy sme s prihlúplymi čapičkami na hlavách jedli varené raky, nahliadli sme aj do rituálu saunovania.

Akciové letenky

Ponuka, ktorá sa neodmieta

Jedného dňa nás totiž šéfkuchár pozval do svojej dediny do sauny. Ponuku sme samozrejme prijali, pretože sa jedná o veľkú česť. Nájsť si cestu k srdciam chladnejších severanov nie je ľahké, a preto sme sa tešili na túto zaujímavú udalosť.

Fínska sauna

Náš šéfkuchár bol spolovice Fín a tak bolo jasné, že pôjde o pravú fínsku saunu. Teplota fínskej sauny je spravidla veľmi vysoká, medzi 80 – 95 stupňov a vlhkosť vzduchu je naopak nízka. Samozrejme existuje mnoho druhov sáun, ale fínska sauna je tá správna intenzívna klasika. Vo Fínsku má vraj skoro každý dom vlastnú saunu a ani v ostatných severských štátoch nemusíte saunu dlho hľadať! Vo Švédsku sme sauny videli aj v každej malej dedinke.

Jak funguje prístup do sauny?

Kuchár trochu meškal a tak nám poslal správu, aby sme saunu zatiaľ roztopili. Po chvíľke blúdenia sme našli malý domček pri rieke. „Sme na mieste“, zajasali sme a otvorili odomknuté dvere. V Škandinávii funguje množstvo vecí pre miestnu komunitu zdarma. Saunu tak môže využívať každý. Platí sa len symbolický poplatok za už pripravené nasekané drevo, ktoré si do sauny len odnesieš.

V Škandinávii sa hotovosť veľmi nepoužíva

Platbu môžeš uskutočniť cez špeciálnu aplikáciu, cez ktorú si Švédi vymieňajú drobnejšie platby. V severských krajinách uvidíte hotovosť len veľmi zriedka. Žasli sme nad tým, že každá malá chatka s vafľami v horách mala k dispozícii platobný terminál. Svedčí to o veľkej transparentnosti ekonomiky.

Štát ťa sleduje!

Vo Švédsku vraj v miestnych novinách zverejňujú platy najvplyvnejších podnikateľov a vláda môže kedykoľvek nahliadnuť do bankových účtov všetkých občanov. Počuli sme, že pokiaľ nakupuješ často alkohol v štátom zriadených obchodoch Systembolaget (jediné miesto, kde sa dá alkohol legálne kúpiť), môže ti domov prísť dopis s odporúčaním obmedzenia pitia alebo návštevy špecialistu. Je to trochu desivé, ale zdá sa, že to Švédom nevadí. Zastávajú názor, že dobrí ľudia nemajú čo skrývať.

Rituály saunovania

Priniesli sme drevo a zapálili sme v saune oheň. Fínsku saunu musíš najskôr poriadne vykúriť, preto je potrené neustále prikladať drevo. Podarilo sa nám to asi za hodinu, keď konečne prišiel náš švédsky kamarát. „Ešte to potrebuje trochu času“, priložil ďalšie polienka a začal pripravovať hostinu.

Základom je catering

Sauna má totiž často druhú miestnosť, ktorá slúži na prezlečenie sa a na prípravu, ani tam nie je tak horko. Šéfkuchár vybral najrôznejšie druhy syra, salám a dokonca kaviár a ďalšie pochutiny. Z neďalekej rieky sme priniesli dva kýble s ľadovou vodou, kam sme umiestili pivá. Saunovanie mohlo začať!

Pravdou je, že s občerstvením bola sauna omnoho zábavnejšia! Pitie alkoholických nápojov sa ale v saune príliš neodporúča, pretože alkohol telo dehydratuje. Je preto dobré piť aj čistú vodu!

Voda do ohňa aj na steny

Pred zahájením saunovania sa drevené steny postriekajú vodou, aby sa trochu zvýšila vlhkosť. Horkosť sauny overoval šéfkuchár pukom. „Ešte aby polovičný Fín nemal rád hokej. Pozeraj ako siaha na ten rozpálený puk!“, obdivovali sme ďalší zvyk saunovania. Trocha vody alebo piva sa potom strekne aj do ohňa a horká show môže začať!  

Môžeš dostať uterákom aj vetvičkou

Dôležité je tiež roztáčať horký vzduch uterákom. Po chvíľke začalo byť v saune naozaj neznesiteľné teplo. Zdalo sa mi, že ma pália uši, ale nedal som na sebe nič poznať. Šéfkuchár nás pred opustením sauny ešte ošlahal vetvičkami. Metličkovanie je veľmi príjemné a dokonale ti rozprúdi krvný obeh.

Skoč do ľadovej rieky!

Fínska sauna je naozaj horká, a tak nám po vybehnutí von z nej ani nevadilo, že bola vonkajšia teplota tesne nad bodom mrazu. Vyhľadali sme neďalekú riečku, kam sme naskákali. Práve tento teplotný šok telo zoceľuje a otužuje. Cítili sme sa ako znovuzrodení a to bolo len prvé kolo! Proces sa totiž musí opakovať trikrát!

Najlepšia je opustená sauna v lese

V medziobdobí sa vo vedľajšej miestnosti rozpráva, je a pije. Veľkú rolu hrá určite prostredie! Saunovanie v malej dedinke uprostred švédskej divočiny ťa bude baviť omnoho viac, než mačkať sa medzi desiatkami chlapov a žien niekde v českom bazéne. Po troch kolách sauny sme spali ako zabití.

K čomu je sauna dobrá?

Sauna ti pomôže prekrviť orgány a vyplaví ti z tela škodlivé látky. Pravidelné saunovanie ti zaručene posilní imunitný systém, pretože telo si zvykne na zmeny teplôt. Túto vlastnosť telo trochu zabudlo, pretože mu už pri menších teplotných zmenách prispôsobíme oblečenie. Na zvýšenie imunity sa odporúča aj studená sprcha a spánok s minimom oblečenia.

Saunu v Škandinávii by si určite nemal vynechať, pretože je to krásny zážitok a časť severskej kultúry. Nikdy neodmietaj pozvanie miestnych, nebudeš ľutovať!

Letenky do Švédska sú teraz naozaj lacné!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Komentáre

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Štokholm v januári za 18€! Použi zľavový kód v článku https://t.co/ysI7mOS3p1 #letenky6 hodín dozadu
Raj v Paname za 449€ s Turkish Airlines! Leť v top sezóne https://t.co/aCJx3ibt8m #panama6 hodín dozadu
Peckový výpredaj z Bratislavy! 10 leteniek pod 50€ https://t.co/j953PF8Xl4 #vypredaj8 hodín dozadu
Valencia s letenkami, 4* hotelom a raňajkami za 119€! https://t.co/XKjIVhaTYj #ponukadna8 hodín dozadu
PECKA DŇA: Korfu v 4* hoteli s all inclusive za 349€! https://t.co/M1W9GNIGxZ #ponukadna1 deň dozadu
POBYTY: 7 európskych miest, ktoré sú v zime najkrajšie https://t.co/B4uN1DJFLy #pobyty1 deň dozadu
Kolumbia, najsexi krajina Južnej Ameriky z Viedne za 489€! https://t.co/uzhdXL11Ml #letenky1 deň dozadu
Paríž: Nový rok v meste zaľúbených od 28€ https://t.co/2ymAiLiig4 #letenky1 deň dozadu
Neprekonateľné Peru z Madridu za 369€! https://t.co/jthy1WpDJY #letenky1 deň dozadu
Los Angeles – Papeete – Auckland – Tokio spolu za 1599€! https://t.co/9tv4jTA7xO #cestaokolosveta4 dni dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore