Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Škandinávia a sauna: Nikdy neodmietni pozvanie!

Škandinávia a sauna: Nikdy neodmietni pozvanie!

Cestuješ do Škandinávie? Rozhodne tu okrem prírodných krás nevynechaj ani saunu! Fínska sauna na teba nečaká len vo Fínsku. Príjemný saunovací relax zažiješ aj vo Švédsku, v Nórsku alebo na Islande. Ak ťa niekto do sauny pozve, v žiadnom prípade to neodmietaj. Je to česť!

Reklama

Pozvanie do sauny

V lete sme sa vydali pracovať do švédskeho Ramundbergetu. Počas niekoľkomesačného pobytu sme mali veľa príležitostí nasať severskú atmosféru a nahliadnuť tak do niektorých ich tradícií a zvykov. Okrem bizarných „crayfish party“, kedy sme s prihlúplymi čapičkami na hlavách jedli varené raky, nahliadli sme aj do rituálu saunovania.

Akciové letenky

Ponuka, ktorá sa neodmieta

Jedného dňa nás totiž šéfkuchár pozval do svojej dediny do sauny. Ponuku sme samozrejme prijali, pretože sa jedná o veľkú česť. Nájsť si cestu k srdciam chladnejších severanov nie je ľahké, a preto sme sa tešili na túto zaujímavú udalosť.

Fínska sauna

Náš šéfkuchár bol spolovice Fín a tak bolo jasné, že pôjde o pravú fínsku saunu. Teplota fínskej sauny je spravidla veľmi vysoká, medzi 80 – 95 stupňov a vlhkosť vzduchu je naopak nízka. Samozrejme existuje mnoho druhov sáun, ale fínska sauna je tá správna intenzívna klasika. Vo Fínsku má vraj skoro každý dom vlastnú saunu a ani v ostatných severských štátoch nemusíte saunu dlho hľadať! Vo Švédsku sme sauny videli aj v každej malej dedinke.

Jak funguje prístup do sauny?

Kuchár trochu meškal a tak nám poslal správu, aby sme saunu zatiaľ roztopili. Po chvíľke blúdenia sme našli malý domček pri rieke. „Sme na mieste“, zajasali sme a otvorili odomknuté dvere. V Škandinávii funguje množstvo vecí pre miestnu komunitu zdarma. Saunu tak môže využívať každý. Platí sa len symbolický poplatok za už pripravené nasekané drevo, ktoré si do sauny len odnesieš.

V Škandinávii sa hotovosť veľmi nepoužíva

Platbu môžeš uskutočniť cez špeciálnu aplikáciu, cez ktorú si Švédi vymieňajú drobnejšie platby. V severských krajinách uvidíte hotovosť len veľmi zriedka. Žasli sme nad tým, že každá malá chatka s vafľami v horách mala k dispozícii platobný terminál. Svedčí to o veľkej transparentnosti ekonomiky.

Štát ťa sleduje!

Vo Švédsku vraj v miestnych novinách zverejňujú platy najvplyvnejších podnikateľov a vláda môže kedykoľvek nahliadnuť do bankových účtov všetkých občanov. Počuli sme, že pokiaľ nakupuješ často alkohol v štátom zriadených obchodoch Systembolaget (jediné miesto, kde sa dá alkohol legálne kúpiť), môže ti domov prísť dopis s odporúčaním obmedzenia pitia alebo návštevy špecialistu. Je to trochu desivé, ale zdá sa, že to Švédom nevadí. Zastávajú názor, že dobrí ľudia nemajú čo skrývať.

Rituály saunovania

Priniesli sme drevo a zapálili sme v saune oheň. Fínsku saunu musíš najskôr poriadne vykúriť, preto je potrené neustále prikladať drevo. Podarilo sa nám to asi za hodinu, keď konečne prišiel náš švédsky kamarát. „Ešte to potrebuje trochu času“, priložil ďalšie polienka a začal pripravovať hostinu.

Základom je catering

Sauna má totiž často druhú miestnosť, ktorá slúži na prezlečenie sa a na prípravu, ani tam nie je tak horko. Šéfkuchár vybral najrôznejšie druhy syra, salám a dokonca kaviár a ďalšie pochutiny. Z neďalekej rieky sme priniesli dva kýble s ľadovou vodou, kam sme umiestili pivá. Saunovanie mohlo začať!

Pravdou je, že s občerstvením bola sauna omnoho zábavnejšia! Pitie alkoholických nápojov sa ale v saune príliš neodporúča, pretože alkohol telo dehydratuje. Je preto dobré piť aj čistú vodu!

Voda do ohňa aj na steny

Pred zahájením saunovania sa drevené steny postriekajú vodou, aby sa trochu zvýšila vlhkosť. Horkosť sauny overoval šéfkuchár pukom. „Ešte aby polovičný Fín nemal rád hokej. Pozeraj ako siaha na ten rozpálený puk!“, obdivovali sme ďalší zvyk saunovania. Trocha vody alebo piva sa potom strekne aj do ohňa a horká show môže začať!  

Môžeš dostať uterákom aj vetvičkou

Dôležité je tiež roztáčať horký vzduch uterákom. Po chvíľke začalo byť v saune naozaj neznesiteľné teplo. Zdalo sa mi, že ma pália uši, ale nedal som na sebe nič poznať. Šéfkuchár nás pred opustením sauny ešte ošlahal vetvičkami. Metličkovanie je veľmi príjemné a dokonale ti rozprúdi krvný obeh.

Skoč do ľadovej rieky!

Fínska sauna je naozaj horká, a tak nám po vybehnutí von z nej ani nevadilo, že bola vonkajšia teplota tesne nad bodom mrazu. Vyhľadali sme neďalekú riečku, kam sme naskákali. Práve tento teplotný šok telo zoceľuje a otužuje. Cítili sme sa ako znovuzrodení a to bolo len prvé kolo! Proces sa totiž musí opakovať trikrát!

Najlepšia je opustená sauna v lese

V medziobdobí sa vo vedľajšej miestnosti rozpráva, je a pije. Veľkú rolu hrá určite prostredie! Saunovanie v malej dedinke uprostred švédskej divočiny ťa bude baviť omnoho viac, než mačkať sa medzi desiatkami chlapov a žien niekde v českom bazéne. Po troch kolách sauny sme spali ako zabití.

K čomu je sauna dobrá?

Sauna ti pomôže prekrviť orgány a vyplaví ti z tela škodlivé látky. Pravidelné saunovanie ti zaručene posilní imunitný systém, pretože telo si zvykne na zmeny teplôt. Túto vlastnosť telo trochu zabudlo, pretože mu už pri menších teplotných zmenách prispôsobíme oblečenie. Na zvýšenie imunity sa odporúča aj studená sprcha a spánok s minimom oblečenia.

Saunu v Škandinávii by si určite nemal vynechať, pretože je to krásny zážitok a časť severskej kultúry. Nikdy neodmietaj pozvanie miestnych, nebudeš ľutovať!

Letenky do Švédska sú teraz naozaj lacné!

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek | travel4ever.cz

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

12 atrakcií v Štokholme, a ani jedna z nich nie sú mäsové guličky https://t.co/k1MmFDpTKS #cestopisy59 minút dozadu
PONUKA DŇA: Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1073€ https://t.co/IkPhU8eQmg #dovolenky59 minút dozadu
Silvester v New Yorku: letenky od 377€ vo sviatočných termínoch https://t.co/8iI4nIKYv52 hodiny dozadu
Austrian Airlines už spustili svoju novú najdlhšiu linku: Viedeň – Cancún https://t.co/GaFCSkdPVO #letenky2 hodiny dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2021 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky3 hodiny dozadu
Poď do Štokholmu od 36€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky3 hodiny dozadu
Gdansk so zľavou od 29€! Zaži unikátne poľské mesto https://t.co/UiCWvxv5vr #letenky3 hodiny dozadu
LACNÁ AMERIKA: Od New Yorku až po Cancún od 239€! https://t.co/PzfzAdgqRQ #letenky3 hodiny dozadu
Leť na rozprávkový Zanzibar s Turkish Airlines od 449€! https://t.co/zRKxV4Um78 #letenky3 hodiny dozadu
Londýn a Edinburgh majú nové low-costové vlakové spojenie. Okrem cien má znížiť aj uhlíkovú stopu https://t.co/YdaWRL36gP #letenky3 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore