Nájdeš nás aj na:

Afrika

Seychely trochu inak: ako sa býva u domácich + šikovne cestuje po ostrovoch Mahé a Praslin

,,Dobrodružstvo? Myslím, že je veľmi dôležitým aspektom v živote človeka. Každý potrebuje raz za čas zažiť nepoznané miesta, ktoré sú diametrálne odlišné kultúrou a mentalitou. Spontánny nápad a túžba navštíviť tento ,,raj pre boháčov” zmenil moju mienku o nedostupnosti Seychelov, nakoľko som zistila, že sa stali celkom dostupnou destináciou pre každého, kto má odvahu spoznať aj odľahlejšie kúty sveta v sprievode domácich obyvateľov.” Vyspovedali sme sympatickú cestovateľku Veroniku, ktorá na istý čas nechala starosti na Slovensku a vybrala sa spoznávať nádherný tropický raj Seychely. Namiesto tradičného ubytovania a dovolenky v hoteli sa rozhodla spoznať miestnu kultúru a bývať u domácich. Pozri si náš krátky rozhovor a možno získaš cenné rady a tipy pre svoju dovolenku na Seychelách.

Reklama

Prečo práve Seychely?

Mojou vášňou je fotografovanie, čo bol hlavný dôvod vycestovania, zachytiť momenty z tohto úžasného miesta.

Na Slovensku vás privítajú chlebom a soľou. Ako je to na Seychelách?

Domáci vás privítajú tradičnými jedlami z čerstvých rýb, obľúbeným rumom Takamaka a čerstvým lokálnym ovocím. Ako sólo cestovateľka som zvolila homestay u ženy a jej rodiny. Pri tomto spôsobe ubytovania zvykne hosť domácim priniesť suvenír. Hostiteľku som potešila magnetkami s motívom Slovenska a jej deti čokoládami.

Aké boli prvé dni na ostrovoch?

Domáca ma čakala na letisku, ktoré bolo neďaleko jej domu. Cesty plné strmých kopcov a zákrut boli každodenným adrenalínom. Dom obklopený palmami a výhľadom na mohutné skaly skutočne očaril. Prvé noci boli desivé, v susedných domoch štekali psy a z okoloidúcich áut hrala hudba. Cítila som sa ako uprostred rušného mesta.

Zvykne si Slovák na exotické jedlo? Čo sú ich špeciality?

Moja hostiteľka pripravovala senzačné jedlá. Omáčky z kokosového mlieka, ryžu, polievky a miestne špeciality z rýb. Záležalo jej, aby sa hosť cítil ako člen rodiny. Každým dňom som vďaka nej spoznávala nové miesta. Jedným z výletov bola návšteva starej mamy. Malebný domček vysoko v lese. Zvedavo ma očakávali a prichystané boli pre mňa chutné čerstvé banány aj voda z kokosových orechov. Cítila som sa veľmi príjemne, tešili sa mojej návšteve a ich pozitívna energia spolu s úsmevom ma presvedčili, že toto by som za hotel určite nevymenila.

Čo všetko odporúčaš vidieť na Seychelách?

Ostrov Mahé je najväčším ostrovom spomedzi vnútorných ostrovov. Cestou do hlavného mesta Victoria som spozorovala množstvo luxusných hotelov na každom kúsku. Hlavné mesto je malé, no o to úchvatnejšiu má atmosféru. Miestni Vás pozdravia, vyzvedajú odkiaľ ste a či sa Vám u nich páči.  Navštívte známu hodinovú vežu, ktorá pripomína Londýnsky Big Ben aj miestny trh, na ktorom predávajú čerstvé ryby a ovocie. Pri trhu sa nachádza aj Tempio Hindu – Hinduistický chrám, určite odporúčam ísť dovnútra a zažiť jeho skutočný ráz.

Ďalším úchvatným miestom, ktoré mi umožnili spoznať bol National Biodiversity park. Tešili sa, že ma vezmú na miesto, aké som nemala možnosť vidieť a skúsiť. Miestami som sa tam cítila ako v skutočnej džungli. V jednej časti kráčate a máte pocit, že sa pod Vami prepadáva zem. Palmy, naokolo les, kde nad Vami poletujú netopiere a cítite sa ako na konci sveta uprostred ničoho. Usadili sme sa pri malej skale, kde som okúsila voňavé banánové cookies. Rodina mala priestor vyzvedať o Slovensku a živote u nás.

Na ostrove Mahé sme navštívili odľahlé pláže, na ktorých sa nenachádzal nikto okrem pobehujúcich opustených psov. S deťmi boli chvíle na tejto pláži plné zábavy a otázok. Podarilo sa mi naučiť ich aj zopár slovenských slov. (To najdôležitejšie si zapamätali – ÚSMEV). Najkrajším predstavením večera bol jednoznačne západ Slnka.

Zažila si aj ostrov Praslin, ktorý je čerešničkou na torte. Aké to tam bolo?

Ľudia sú tu veľmi ochotní a radi Vám pomôžu. Odhodlanie ísť na ostrov Praslin bolo obrovské, ale bez ubytovania som sama ísť nechcela. Hostiteľkina priateľka pochádzala z tohto ostrova a ponúkla mi možnosť ísť k nej. Loďou rovno na ostrov, kde som mohla prespať zdarma. Privítanie bola teplá večera v kruhu priateľských ľudí z Indonézie a z Afriky.

Ostrov Praslin ma očaril od prvého momentu. Úplný pokoj, krásne pláže. Domáci mi poskytli možnosť vidieť aj celkom obyčajné veci bežných ľudí, napríklad ako stavajú dom, že je u nich bežné prísť na návštevu do luxusnej vily a potešiť sa pohľadom na ich netradičné “domáce” zvieratá, ktorými boli korytnačky žijúce v týchto končinách na ich pozemku. Zaujali ma hlavne netopiere, ktoré som dovtedy iba počula. Tu som ich videla naživo a mohla som si spraviť fotografie, o ktorých sa mi ani len nesnívalo. Doslova pózovali.

Anse Lazio, jedna z najkrajších pláží, pre mňa a môj fotoaparát pripravená ako na dlani. Výhodou je, že tam býva naozaj málo turistov, pláže sú čisté a o ich kráse vôbec nemusíte pochybovať. Toto bolo TO miesto, ktoré som hľadala –  ak milujete západy Slnka, surfovanie, je na to priam stvorené. Bez akýchkoľvek predsudkov sa so mnou spriatelili domáci aj ľudia z pláže. Mnohí videli, že som unesená krásou tejto pláže a fotím všetko. S úsmevom mi začali pózovať a tešili sa môjmu objektívu, mňa naopak tešilo, že budem môcť zdieľať tieto zážitky s Vami. Som vďačná za spôsob cestovania, ktorý som zvolila.

Pár tipov na záver pre všetkých, čo sa chystajú na Seychely

Či plánujete bývať v hoteli alebo u domácich, na letisku vyžadujú potvrdenie o ubytovaní alebo adresu domáceho. Chceli vidieť spiatočnú letenku a pýtali sa, odkiaľ sa s domácou poznám.

Na pláži Port Launay (Mahé) sa nachádza komplex hotelov, kde sú rôzne vodné športy a aktivity pre každého, aj pre milovníkov adrenalínu – Ziplining. Odporúčam rezerváciu vopred.

Preprava loďou z Mahé na Praslin stojí cca 56 EUR, lístok som kúpila v prístave vo Victorii, ale dá sa aj on-line na https://booking.catcocos.com

Internet na Seychelách? Najlepšie zakúpiť ich mobilnú kartu (cca 6 EUR), na ktorú môžete dobiť kredit, ak chcete využívať dáta a internet, vo väčšine obchodov predávajú Facebook data/internet data, 150MB = 3 EUR.

Očkovanie na Seychely? Nepotrebovala som žiadne očkovanie, ani v Etiopii počas medzipristátia.

Ak sa chceš Veroniky čokoľvek opýtať ohľadom dovolenky na Seychelách, ozvi sa jej na Instagrame (@veronica.ka) 

Takéto západy slnka si podľa Veroniky zamilujete okamžite a do konca života 😉


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (51 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérky Eliška a Nina.

Hore