Nájdeš nás aj na:

Tipy

Šesť rád ako sa postarať o byt pred odletom

Šesť rád ako sa postarať o byt pred odletom

Sú to už pomaly tri mesiace, čo svet obalila bublina menom Korona. Svet na chvíľu zastal a zdalo sa, že tak skoro cestovať nebudeme. Zodpovedný prístup väčšiny z nás ale ukázal, že aj s takouto potvorou si dokážeme poradiť

Reklama

Situácia, aspoň v Európe, vyzerá každým dňom lepšie a lepšie. Uvedomujú si to aj krajiny a pomaličky otvárajú svoje hranice a poľavujú opatrenia. To otvára možnosti a svetlo na konci cestovateľského tunela.

A keď už sa rozhodneme niekam vycestovať, poďme si spolu prejsť tipy a triky, ako sa vyvarovať možnému nepeknému návratu domov. Pretože lepšie, ako problémy riešiť, je im predchádzať a platí to aj pre zabezpečenie bytu pred odletom na dovolenku.

Zdroj: iStock, PriMageFactory

1. Spotrebiče odpojte a uzatvorte prívody vody i plynu

Keď už máte batožinu prichystanú na chodbe, začnite dôslednú finálnu kontrolu bytu. Tá spočíva v pozhasínaní všetkých svetiel a skontrolovaní vodovodných batérií, prívodných hadíc, ventilov k toalete či práčke.

Elektrické spotrebiče so stand-by režimom ako napríklad televízor je vhodné úplne odpojiť zo siete. Existuje aj možnosť vypnúť príslušné ističe a nechať v chode iba chladničku s mrazničkou, poprípade ich pred dovolenkou vyprázdniť a vypnúť centrálne poistky.

Jednou z alternatív je aj zastavenie hlavného prívodu plynu a vody, tým pádom odpadá kontrola jednotlivých plynových a vodovodných zariadení.

2. Pozatvárajte okná a dvere

Možno máte vo zvyku nechať pootvorené okno v byte aj počas svojej neprítomnosti. Pred odchodom na dovolenku však okná a aj balkónové dvere zatvorte.

Nezabudnite skontrolovať balkón a odstrániť z neho predmety, ktoré by mohli v dôsledku silného vetra poškodiť okenné tabule alebo niekoho zraniť.

Ako posledné zamknite vchodové dvere. Rezervné kľúče nechajte človeku, ktorému dôverujete, a jedny si, samozrejme, vezmite so sebou. Zabudnite na „schovávanie“ kľúčov v kvetináči alebo pod rohožkou.

3. Odchádzajte v tichosti

Sociálne siete sú dobrý sluha, ale zlý pán. Z bezpečnostných dôvodov nie je vhodné oboznamovať svojich virtuálnych priateľov s tým, že sa chystáte na dvojtýždňovú dovolenku do vysnívanej exotickej destinácie.

Takisto nemusí celá ulica vedieť o tom, že nakladáte batožinu do auta. Snažte sa to urobiť v tichosti, bez zbytočného rozruchu. Nikdy neviete, kto vás pozoruje.

4. Vyhnite sa chybám, ktoré lákajú zlodejov

Jedným z magnetov pre bytových vlamačov sú zatiahnuté žalúzie alebo rolety. Nápadná je aj týždeň zavesená bielizeň na balkónovom sušiaku alebo preplnená schránka.

Na prvý pohľad sa môže zdať ako dobrý nápad pravidelné rozsvecovanie a zhasínanie svetiel v určitých miestnostiach uskutočnené prostredníctvom časového spínania. Avšak opak je pravdou, pretože aj nie príliš inteligentný zlodej tento počin skôr či neskôr prekukne.

5. Poproste blízkeho človeka, aby na byt dohliadol

Nechať kľúče od bytu človeku, ktorému veríte, sa vypláca. Stačí, keď byt navštívi raz či dva razy do týždňa, otvorí okná, zaleje kvetiny a vyberie zásielky z poštovej schránky.

Nechcete rodinného príslušníka či suseda zbytočne zaťažovať polievaním veľkého množstva izbových rastlín? V tom prípade zeleň na svoj odchod pripravte vopred, aby to kvety počas dovolenky prežili bez ujmy.

Výborným riešením pre tých, ktorí radi a často cestujú, sú samozavlažovacie kvetináče.

6. Nechajte na seba kontakt

Ideálne je napísať kontakt na seba na viditeľné miesto v byte, napríklad na chladničku, a takisto ho nechať dôveryhodnej susede aj s rezervnými kľúčmi. V prípade, že by práve u vás počas dovolenky prasklo potrubie, tak  nebude nutné meniť ešte aj násilne otvorené vchodové dvere.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (1 vote)
Komentáre
Hore