Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prečo navštíviť pestrofarebný Salvador de Bahia

Salvador, celým názvom São Salvador da Bahia de Todos os Santos, či preložené voľne po slovensky „Svätý spasiteľ v Zátoke všetkých svätých“. To je hlavné mesto brazílskeho spolkového štátu Bahia. Sídli na polostrove oddeľujúcom Zátoku všetkých svätých (Baía de Todos-os-Santos) a vody Atlantického oceánu. Ešte stále vám nie je jasné, prečo by ste toto mesto mali vidieť? Salvador je miestom, kde sa snúbia rôzne farby pleti, budov, hlbín oceánu a škály spôsobov, ako si užívať život. Prečítajte si náš článok o tom, prečo navštíviť pestrofarebný Salvador de Bahia a objavte ďalší poklad tejto krajiny.

Reklama

Žena v kroji Salvador Bahia

Keď história mieša kultúry

Mesto bolo založené v roku 1549. Do roku 1763 bolo hlavou portugalskej kolónie a tiež hlavným mestom Brazílie, pokiaľ sa ním nestalo Rio de Janeiro. V tom čase bol vo veľkej miere rozšírený obchod s otrokmi. Odkaz na tieto časy dnes môžete vidieť vo veľkosti černošskej populácie. V Salvadore sa stretávali indiánske, európske a africké kultúrne vplyvy a dodnes je jedným z centier africko-brazilskej kultúry. Odrazilo sa to napríklad aj v hudbe, ktorá toto mesto spája s veľkými menami, ako Dorival Caymmi, Gilberto Gil či Caetano Veloso. Z literárnych osobností odtiaľ pochádza napríklad Jorge Amando, ktorý vo svojich dielach opisuje svojráznu atmosféru tohto miesta. Energická, až vzrušujúca kultúra mesta vás jednoducho pohltí. Ľudia tu dodnes hrajú a počúvajú hudbu takmer na každom rohu, tancujú a jednoducho majú radosť zo života. Narazíte tu teda na množstvo priateľských ľudí, takže vaša dovolenka sa môže stať jednou veľkou zábavnou a oddychovou akciou zároveň. Historické centrum okolo mestskej štvrti Pelourinho s mnohými barokovými či renesančnými stavbami je od roku 1985 zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Celkovo je výstavba mesta rozdelená medzi Horné a Dolné mesto, medzi ktorými je výškový rozdiel až 80 m. Spája ich výťah zvaný Lacerda. Postavený bol v roku 1873 a má dve veže vysoké 72 metrov. Každý mesiac odvezie približne 900 000 ľudí. Z jeho vrcholu uvidíte na krásu panorámu Baía de Todos os Santos. Poplatok 80 centov ide na údržbu.

Panoráma Salvador Bahia

Stužky na námestí v Salvador Bahia

Pelourinho – historické centrum Salvadoru, ktoré nikdy nespí

Mesto sa nachádza na polostrove severovýchodného pobrežia Brazílie. Tropické podnebie, vrátane dažďových pralesov a bujnej vegetácie, aj to je Salvador. Cestou do mesta zájdite do parku Campo Grande, ktorý je výborným miestom na rannú prechádzku. Ešte pred vstupom do historického centra narazíte na ulicu Av. 7 de Setembro. Pouliční predavači, obchody s falšovanou i pravou elektronikou, pouličné stánky s osviežujúcimi nápojmi či miestnym fast-foodom, zloženým predovšetkým z africko-brazílskej kuchyne. Aj to je Salvador. Historické Pelourinho je známe veľkolepou koloniálnou architektúrou, vydláždenými uličkami, kostolmi, ktoré sa lesknú zlatom. V noci mesto ožíva rytmami capoeiry a tancom. Mesto, ktoré je považované za rodisko samby či samotnej kultúry krajiny. Aj taký je Salvador.

Muž v Salvador Bahia

V centre brazílskeho Salvador Bahia

Koľko ľudí, toľko stereotypov

Nielen ľudia zo Salvadoru, ale všeobecne zo štátu Bahia majú reputáciu, že sú bezstarostní, uvoľnení a milujú zábavu. Táto ich črta však môže byť interpretovaná i ako ich lenivosť či nechuť do práce. Je to však skôr stereotyp. Len keď sa pozrieme na ich dopravu a chodcov, ich tempo zodpovedá skôr opaku. Miestni si dokonca ani z týchto predsudkov nerobia nič, skôr naopak, radi sa na svojej údajnej lenivosti zasmejú. Väčšina Brazílčanov či návštevníkov tejto krajiny však súhlasí s jedným, a to že ľudia, ktorí tu žijú sú veľmi priateľskí a vrúcni.

Usmiata žena v Salvador Bahia

Ako mesto ovplyvnili zmeny

Ako jedno z dvanástich miest Brazílie, ktoré v roku 2014 hostilo svetový pohár FIFA, prešiel Salvador viacerými zmenami. Či už sú to pešie zóny v plážovej časti Barra, konštrukcia linky metra, nehovoriac o slávnostnom otvorení futbalového štadiónu Itaipava Arena Fonte Nova. Vďaka prílevu zahraničných turistov zlepšilo mesto dopravné spojenia – funguje tu cenovo dostupná a užitočná kyvadlová doprava medzi letiskom a mestom. Medzinárodné letisko Dep. Luís Eduardo Magalhães je pritom jedným z najdôležitejších brazílskych leteckých uzlov. Lietajú tu všetky najdôležitejšie brazílske airlinky, avšak spojenie má i s dôležitými európskymi, juhoamerickými či centrami USA. Nachádza sa 28 km od mesta.

Pobrežie Salvador Bahia

Čo robiť v Salvadore

Pozrite sa do spomínaného Pelourinha, urobte si prechádzku slávnym Rua Chile, kde nájdete množstvo podnikov, kín, galérií či reštaurácií. Severné pláže Salvadoru sa nachádzajú v zóne Linha Verde. Jedna z najlepších v Brazílii je pláž Imbassa, to v jazyku domorodcov znamená „Cesta rieky“. Nachádza sa 63 kilometrov od Salvadoru. Dostanete sa tam autobusom priamo z centrálnej autobusovej stanice. Nepremeškajte svoju príležitosť zatancovať si v autentickom prostredí samby. Navštívte podnik St. George Pub v susedstve Rio Vermelho. Určite tiež ochutnajte domáce špeciality z tresky a svetovo obľúbený nápoj caipirinha. Je to brazílsky národný koktejl zložený z Cachaçy, trstinového cukru a limetky. Zaručenú kvalitu tiež dostanete v reštaurácii Aconchego Zuzu, ktorá sa špecializuje na tradičné bahijské pokrmy. Určite navšívte i Chapada Diamantina, oázu hôr a priezračnej vody, ktoré tvoria mystickú atmosféru. Dopĺňajú ju takisto The Morro do Pai Inácio, asi 400 metrov vysoké pôsobivé vodopády.

Prečo navštíviť petrofarebný Salvador de Bahia

Drinky na pláži Salvador Bahia

Čo vidieť v Salvadore

Navštívte Múzeum moderného umenia Bahie, ktoré je zasadené v sídle zo 17. storočia. Každoročne ho navštívi cez 200 000 milovníkov afro-brazílskeho a súčasného brazílskeho umenia. Zaujímavým centrom kultúry je i Afro-brazílske múzeum, vďaka ktorému sa budete mať možnosť priblížiť ku koreňom tohto národa. Ak chcete vidieť krásu Salvadoru cez prizmu jej milovníka, určite si urobte čas i na Galériu Pierra Vergera. Verger bol francúzsky fotograf, ktorý sa zamiloval nielen do mesta, ale i do miestnych ľudí v okamihu, keď tam v roku 1946 prišiel.

Belé Folclorico da Bahia je preslávená folklórno-tanečná spoločnosť, ktorá predvádza tradičné bahianské tance. Tanečníci odetí do žltej a bielej, farieb bohyne Oxum či do bielej a červenej, ktoré prináležia bohovi hromu a ohňa. Ani tento pohľad by ste pri návšteve Salvadoru nemali zmeškať. Je priam nemožné nevšimnúť si význam náboženstva a spirituality v tomto kraji. V Salvadore nájdete 365 katolíckych kostolov. V historickom centre je najstarší z nich z roku 1700, zachovaný v pôvodnej barokovej a koloniálnej architektúre. São Francisco je zas chrám, ktorého interiér je takmer celý pokrytý zlatom.

Prečo navštíviť petrofarebný Salvador de Bahia

pelipecky_instagram

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Testovanie otvára cestovanie! Ak budeme teraz zodpovední, čoskoro opäť balíme kufre na dovolenku https://t.co/Wd3hA2kuD6 #novinky1 deň dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka doma tento víkend za 0 €, až potom Maldivy https://t.co/cicacQblBM #novinky1 deň dozadu
Letiská v New Yorku budú za nenosenie rúšok rozdávať pokuty https://t.co/KlqputllVC #letenky2 dni dozadu
Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky2 dni dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky2 dni dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky2 dni dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky2 dni dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky3 dni dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky3 dni dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore