Nájdeš nás aj na:

Novinky

Dokončenie chrámu Sagrada Família v Barcelone môže znamenať sťahovanie pre tisíce ľudí

Dokončenie chrámu Sagrada Família v Barcelone môže znamenať sťahovanie pre tisíce ľudí

Barcelona, slávne španielske mesto, je domovom mnohých nádherných pamiatok a jednou z najvýznamnejších je chrám Sagrada Família. Táto architektonická nádhera, ktorá láka návštevníkov z celého sveta, sa nachádza v centrálnej štvrti Eixample. Od svojho začiatku stavby v roku 1882 je Sagrada Família zväčša pokrytá lešením a prechádza permanentnou rekonštrukciou. Nedávno však dokončenie jedného z najvýznamnejších míľnikov v histórii chrámu priviedlo do popredia otázku, čo to bude znamenať pre tisíce ľudí, ktorí bývajú neďaleko tohto monumentálneho projektu.

Reklama

Presťahujú 3-tisíc ľudí?

Nadácia, ktorá dokončuje veľkolepú stavbu La Sagrada Família od katalánskeho architekta Antoniho Gaudího, chce do nej zahrnúť aj masívne schodisko do baziliky. Jeho výstavba by však znamenala zbúranie desiatok bytových domov v tejto oblasti, čo by sa mohlo dotknúť približne 3 000 ľudí, ktorí by sa museli z tejto oblasti vysťahovať. O výstavbe schodiska rozhodne barcelonská mestská rada, ktorej postoj pravdepodobne ovplyvnia komunálne voľby koncom mája, uvádza Euronews. V plánoch nadácie sa počíta so 60-metrovým schodiskom vedúcim k nedokončenému hlavnému vchodu do baziliky.

Obyvatelia Barcelony, najmä tí, pre ktorých by výstavba znamenala zmenu bydliska, proti plánom protestujú a snažia sa podniknúť právne kroky. Poukazujú najmä na to, že schodisko pri bazilike nikdy nebolo v pôvodných Gaudího plánoch. Zahrnuli ho do nich až jeho študenti po architektovej smrti v roku 1926. Napriek tomu, že stavebné práce na chráme prebiehali nepretržite, dokončenie bolo neustále odložené kvôli finančným a organizačným problémom.

Konečné rozhodnutie o zbúraní bytových domov prijme mestská rada Barcelony. Vzhľadom na blížiace sa komunálne voľby 28. mája by podľa Euronews mohol byť návrh na zbúranie desiatok domov zamietnutý.

Historický míľnik

Dňa 7. júna 2022 však nastal historický okamih, keď bolo oznámené, že chrám Sagrada Família bude konečne dokončený a to najneskôr do roku 2026. Tento termín, ktorý je výročím stého výročia smrti Gaudího, vzbudil veľkú vlnu nadšenia medzi obyvateľmi Barcelony aj medzi milovníkmi architektúry po celom svete.

S dokončením chrámu Sagrada Família totiž prichádza však aj možné sťahovanie pre tisíce ľudí, ktorí sú súčasťou oblasti, v ktorej sa chrám nachádza. Od chvíle, keď sa Sagrada Família stane úplne prístupnou pre verejnosť, sa očakáva zvýšený počet návštevníkov a turistov. To vyvoláva obavy o prípadný negatívny vplyv na miestnych obyvateľov a infraštruktúru v okolí.

Navrhované riešenia

Aby sa minimalizovali tieto potenciálne problémy, mesto Barcelona sa snaží nájsť riešenia. Jedným z plánovaných opatrení je vytvorenie nových turistických trás a presmerovanie turistov mimo najvyťaženejších oblastí. Miestne úrady sú tiež v kontakte s miestnymi organizáciami, aby sa zabezpečilo, že prínosy z turizmu budú spravodlivo rozdelené medzi všetkých obyvateľov.

Kultúrna atrakcia budúcnosti

Dokončenie chrámu Sagrada Família bude slúžiť nielen ako impozantná kultúrna atrakcia, ale aj ako príklad dlhodobého odhodlania a oddanosti umeniu a architektúre. Mnohí dúfajú, že tento symbolický míľnik priláka ešte väčšie množstvo návštevníkov do Barcelony a prispeje k ekonomickej prosperite mesta.

Dokončenie chrámu Sagrada Família je značným impulzom pre Barcelonu aj pre milovníkov architektúry z celého sveta. Napriek tomu, že so sebou prináša výzvy a potenciálne ťažkosti pre miestnych obyvateľov, mesto sa snaží nájsť spôsoby, ako minimalizovať negatívne dôsledky a spravodlivo rozdistribuovať výhody tohto historického míľnika. Sagrada Família sa stane nielen ukážkovým príkladom architektonického majstrovstva, ale aj dôležitou súčasťou cestovného ruchu v Barcelone v nasledujúcich rokoch.

Akciové letenky do Barcelony

Zdroj: Euronews


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore